pixel

Да поговорим сериозно за топлоизолирането!

Многообразието от материали на родния пазар, както и непознаването на специфичните изисквания при различините приложения, превръщат избора на подходящо топлоизолационно решение в доста трудна задача.

Да поговорим сериозно за топлоизолирането!

Свикнали сме често да казваме “моят дом е моята крепост”. И не без основание, тъй като домът е мястото, където намираме спокойствие и отмора, посрещаме приятели и роднини, отглеждаме децата си. Именно поради това от значение е както създаването на индивидуална атмосфера, така и гарантиране на дългосрочна сигурност и комфорт в жилището.

Все повече хора осъзнават, че средство за постигане на здравословна среда на местообитание и топлинен комфорт е поставянето на топлоизолационна система. Многообразието от материали на родния пазар обаче, както и непознаването на специфичните изисквания при различните приложения, превръщат избора на подходящо топлоизолационно решение в доста трудна задача. Основавайки се на дългогодишния ни опит, бихме желали да насочим вниманието на читателите към няколко по-важни аспекта.

Какви са ползите от топлоизолирането?

Ефективните топлоизолационните системи осигуряват траен комфорт, както през зимата, така и през лятото. Изпълнението на такава система води до намаляване на потребяваната енергия и съответно до по-ниски сметки за отопление и климатизация. Благодарение на реализираните икономии, първоначалната инвестиция се изплаща за кратък период от време.

Друго основно предимство от полагането на топлоизолационна система е защита на конструкцията от климатичните влияния и удължаване експлоатационния живот на сградата. Не на последно място, наличието на топлоизолация е сериозна причина за покачване цената на имота.

От глобална гледна точка, топлоизолирането допринася за редуциране на вредните емисии на газ в атмосферата и от там до по-здравословна среда на живот за всички нас.

Кое гарантира постигане на тези положителни ефекти?

Като всеки строителен процес топлоизолирането се осъществява по специфична технология, в съответствие със строги нормативни изисиквания, за да се постигне максимална ефективност. За всички трябва да е ясно, че простото поставяне на каквато и да било топлоизолация без оглед на типа материал, необходимата дебелина и стриктното следване на методите за полагане, няма да доведе до гореизброените ползи и в най-добрия случай ще се постигне частичен ефект.

Тук е мястото да изясним, каква е основната функция на топлоизолационните материали: максимално да затрудняват преминаването на топлина от помещенията към околната среда и обратно, като запазват характеристиките си постоянни във времето, независимо от климатичните и механичните въздействия, на които са подложени.

При избора на топлоизолация – най-важният елемент от системата, трябва да се оценява именно дали материалът изпълнява тези условия.

Как да разпознаем качествените топлоизолационни материали?

За качествата на различните видове топлоизолационни продукти може да се съди по техническите им характеристики.

Коефициент на топлопроводимост – един от най-важните показатели. Освен, че трябва да има оптимално ниска стойност, той трябва да е измерен според унифицираните европейски и национални стандарти и да не влошава стойността си през експлоатационния живот на системата. Гаранция за това може да бъде от една страна строг вътрешен контрол, който осъществяват водещите производители, а от друга – периодични изследвания от независими органи.

На практика, материалите с по-добри топлотехнически качества постигат максимална ефективност при по-малки дебелини в сравнение с тези с по-високи коефициенти на топлопроводимост.

Съветваме ви когато сравнявате този показател за различните продукти, задължително да обърнете внимание на мерната единица.

Плътност – различните приложения и системи /изолация на външни стени, подове, плоски и скатни покриви и т.н./ предполагат определена плътност на топлоизолационните материали, според изискванията на средата. Препоръчваме преди закупуване на топлоизолация да се посъветвате със специалисти относно необходимата плътност, за да избегнете бъдещо компрометиране на системата.

Фактор на пародифузия /паропреминаване/ – по отношение на този параметър съществуват множество спекулации, което ни кара да изясним следните положения:

Преминаването на въздушни и водни пари от пространството в сградата, през конструкцията към външната среда и обратно у нас често е наричано “дишане”. Когато говорим за паропропускливост, трябва да отбележим, че коефициентите на пародифузия за изолациите варира от 1 (въздух) до 100 000 (пеностъкло). На база на този параметър, най-разпространените топлоизолационните материали: вати, експандиран пенополистирол (познат като стиропор), есктрудиран пенополистирол (XPS топлоизолационни платна) попадат в една група до 250.

Въпросът за “дишането”, се поставя най-често при топлоизолиране на фасади. В тази връзка, изследванe според международните методи Glaser показва, че едва до 4 % от водните пари, които се образуват в едно домакинство, преминават през конструкцията на външните стени. Става ясно, че този процент е пренебрежимо малък в сравнение с общото количество влага в помещението, а минималната разлика в паропропускливостта на гореспоменатите топлоизолационни продукти не оказва влияние върху този факт.

Проблемът с успешното отвеждане на влагата се решава чрез инсталиране на климатична и вентилационна система или често проветряване. Появата на конденз може да се предотврати чрез полагане на достатъчна топлоизолация, както в частите с големи площи като стени, покриви и подове, така и с цел прекъсване на термомостове – мазета, греди, щурцове над прозорци и врати, парапети, бетонни колони и плочи, первази и др.

Степен на водонасищане – известно е, че водата в различните й състояния е най-големият враг на топлоизолациите, тъй като трайно уврежда топлотехническите им характеристики. Материалите, които не поемат влага запазват качествата си постоянни във времето.

В зависимост от областта на приложение, предвид трябва да се вземат също параметри като: якост на натиск, клас на горимост, дебелина, повърхност и форма на материалите.

Информация за всички тези характеристики, потребителите би трябвало да открият върху опаковките, в техническите досиета и продуктови каталози.

Ефективно решение за фасадна топлоизолация

Едно от най-популярните приложения на топлоизолационните системи е изолацията на фасади. Външната топлоизолация е най-подходяща от гледна точка на запазване на структурата на конструкцията. При този метод, се предотвратява образуването на топлинни мостове, а стените запазват свойството си да акумулират и отдават топлина в помещенията. Материалите за топлоизолация, полагани върху външна повърхност следва да бъдат устойчиви на климатични и механични влияния. (виж Схема 1 и Схема 2)

Схема 3

Детайл на фасадна топлоизолационна система
Стена
2. Лепилно-шпакловъчна смес
3. XPS Топлоизолация
4. Дюбели
5. Лепилно-шпакловъчна смес
6. Армировъчна мрежа
7. Грунд и мазилка

Детайл на фасадна топлоизолационна система
(виж Схема 3)

Стена
2. Лепилно-шпакловъчна смес
3. XPS Топлоизолация
4. Дюбели
5. Лепилно-шпакловъчна смес
6. Армировъчна мрежа
7. Грунд и мазилка

Платната от еструдираният пенополистирол (XPS топлозилации) осигуряват надеждно и дълготрайно топлоизолационно решение за фасади. Поради затворената си клетъчна структура, те притежават следните предимства:

§ Високи топлоизолационни качества, постоянни във времето;
§ Водоплътност и устойчивост на цикли замръзване-топене;
§ Постоянство на размерите и устойчивост на механични влияния;
§ Дълъг експлоатационен живот;

Освен това те са изключително леки и лесни за полагане, не се ронят, нямат миризма и не ги нападат гризачи.

Водещите световни производители на XPS топлоизолации, въведоха в експлоатация нови производствени технологии без използване на фреони, в съответствие с Протокола от КИОТО. Тези топлоизолационни материали, не отделят вредни вещества и отговарят както на европейските изисквания (търсете знака CE mark върху опаковките), така и на българските стандарти.

Гаранция за ефективността на XPS топлоизолациите е приложението им във фасадни системи по контактен метод, преминали успешно тестовете на Европейската Организация за Техническо Одобрение (EOTA).

В България повече от 11 години XPS топлоизолациите се прилагат в надеждни топлоизолационни решения за фасади, както за ново строителство, така и за ремонт и реконструкция на стари сгради. Още повече, платната от екструдиран пенополистирол представляват отлична топлоизолация за подове, тавани и покриви

Важни моменти при направата на фасадна топлоизолационна система

1. Основният елемент в топлоизолационните системи е топлоизолацията. От правилният й подбор зависи трайната енергийната ефективност на системата и съответно бързото възвръщане на вложените средства и не следва да се прави компромис с качеството на материала!

2. Трябва точно да се определят дебелините на платната за всеки отделен случай.
Минималните дебелини зависят от коефициента на топлопроводимост, влагопопиваемостта, дименсионната стабилност и/или някои от другите характеристики на продукта, съобразени с типа на цялостната конструкция на стената. Абсолютно погрешно е наблюдаваното на много обекти в момента монтиране на платна без оглед на техните характеристики и дебелини. Ефектът от това е недостатъчна топлоизолация, водеща до все още високи сметки за отопление, а при някои случаи и образуване на конденз и мухъл в помещенията.

3. Използването на качествени лепила, мазилки, грундове, мрежи и дюбели при фасадните топлоизолационни системи е задължително условие за тяхната експлоатационна надеждност и дългострайност.

4. При изпълнение на топлоизолационни системи специално внимание трябва да се обърне на процеса на полагане, съответно на цените за изпълнение, а така също и на гаранционните срокове, давани от изпълнителите. В много случаи и най-добрата правилно подбрана топлоизолационна система, може да бъде компрометирана вследствие на неправилен монтаж.

Ние бихме ви посъветвали така: Топлоизолирането е скъпа инвестиция. Направете я само веднъж!

Схема 2

Изотерми при изолирана стена.

Схема 1

Изотерми при неизолирана стена.

Може да харесате още...

Izolacii.eu