pixel

Инжектиране на пукнатини при мостови конструкции

Пукнатините в стоманобетонните мостове и мостовете от естествен камък обикновено най-добре се запълват и уплътняват чрез инжектиране.

Предназначението на тези инжекции е да запечатат пукнатините и да предпазят конструкцията от негативното въздействие на агресивни агенти, като хлориди в антиобледенителните соли, въглеродния диоксид от атмосферата, процесите на замръзване-размръзване на вода и други увреждащи материали и да не позволи достигането им до армировката, което неминуемо би довело до корозия и увеличаване на повредите в бетона (увреждане на конструкцията). Инжекционните материали служат също така и за подобряване на връзката бетон-бетон и/или бетон-стомана, като по този начин заздравяват и увеличават носимоспособността на мостовата конструкцията.

Sika

В техническата литература подробно са описани допустимите ширини на пукнатините, като те обикновено са в границите от 0.1 мм до 0.3 мм в зависимост от типа на конструкцията (съоръжението) и местоположението на пукнатините. Независимо от това, правилното определяне на максимално допустимата ширина на пукнатините и анализа на риска от тяхното въздействие зависи също от предназначението на бетона, бетонното покритие на армировката и/или напрегнатите струни (кабели), и външните експлоатационни въздействия (индустриална, градска и морска среда), в зависимост от разположението на мостовото съоръжение.

Значение имат също така формата и дълбочината на пукнатините. Формата на пукнатините зависи от няколко фактора, но най-вече от размера и класа на армировката и нейното разположение. Възможно е пукнатините да тръгват под неправилни ъгли към повърхността, като често сменят посоката си в конструкцията или отделни нейни части.

Sika

Методи за инжектиране на мостови конструкции

Метод без налягане – изливане или шпакловане на ижекционния материал

Получава се благодарение на капилярно действие и засмукващи процеси. Инжекционният материал прониква в пукнатината посредством капилярните сили за определен период от време. Необходимо е материалът да има възможно най-нисък вискозитет и добри „умокрящи“ свойства (ниско повърхностно напрежение).

Този метод за запълване на пукнатини се използва най-вече за подобряване на корозионната защита на армировката, разположена близо до повърхността на стоманобетонния елемент.

Метод с налягане – принудително вкарване на инжекционната смес под налягане

Най-използваните техники в наши дни са инжектирането при ниско и високо налягане. При определени обстоятелства може да бъде използвано и вакуумно инжектиране.

Sika

Правилният избор на материал (нисък вискозитет и дълго отворено време) в комбинация с компетентно изпълнение при инжектиране при ниско налягане могат да доведат до много добри резултати, както при инжектиране на пукнатини при високо налягане.

Sika

За инжектиране при ниско налягане обикновено се използват повърхностни пакери. Те се разполагат и залепват върху повърхността на леко уширени пукнатини, и през тях се инжектира чрез гравитачно изливане на инжекционна смес или чрез използване на ръчни и електрически помпи при ниско налягане.

Инжектиране при високо налягане – от ~10 бара до ~200 бара:

При този метод на инжектиране се използват пакери за високо налягане, познати като пробивни (механични) пакери. Те трябва да бъдат монтирани от двете страни на пукнатината под ъгъл от ~45° и трябва да преминават през пукнатината, пресичайки я в дълбочина. Предимството на този метод е, че (поне) всеки втори пакер пресича пукнатината дори и тя да минава диагонално.

Sika

Дълбочината на пробитите отвори за монтиране на пакерите зависи от дебелината на бетонния елемент и обикновено трябва да е поне 2/3 от неговата дебелината. Пукнатината трябва да е запечатана (обикновено с епоксиден състав), така че инжекционният материал да не се разпространява неконтролируемо и при инжектиране да позволява достигне на необходимото налягане. Процесът на инжектиране се извършва от долу нагоре, като се следи за правилното проникване на инжекционния материал в отделните пакери.

Вакуумно инжектиране

При този метод на инжектиране, инжекционната смес се вкарва в пукнатината чрез създаден в нея вакуум. Този метод работи само, ако пукнатината може да бъде напълно запечатана и изолирана, за да може в нея да се създаде вакуум.

Инжекционни техники

Съществуват подробни описания за необходимите разстояния при монтаж на пакерите в случаите, когато те са залепени върху пукнатината или когато се монтират в предварително пробити отвори. Те зависят от дебелината на елемента, необходимото налягане при инжектиране и типа на пакерите. Като основно правило се приема следното:
– За пакери, монтирани в предварително пробити отвори (пробивни пакери) → разстоянието между пакерите = ½ от дебелината на елемента.

Sika

– За пакери, залепени върху повърхността (повърхностни пакери) → разстоянието между пакерите = дебелината на елемента.

Sika

Налягането при инжектиране трябва да е съобразено с класа на бетона или бетоните, използвани в конструкцията. Това се налага, за да се избегне прекомерно високо налягане, което би могло да доведе до последващо разрастване на пукнатината и/или евентуално разрушаване на елемента.

За оптимално определяне на налягането при инжектиране, съобразено със съответния клас на бетона в конструкцията, се прилага следната формула:

 

Sika

Типове инжекционни материали

Избирането на правилния материал за инжектиране е един от основните фактори за постигане на добри резултати, като зависи от следните параметри:
– ширина на пукнатините;
– съдържание на влага в пукнатината и в бетона като цяло;
– вид на стените на пукнатината;
– температура на бетона;
– качество на бетона;
– напрежения или натоварване по време на инжектиране и очаквани въздействия след инжектиране;
– вискозитет на инжекционния материал.

Трите най-използвани типа инжекционни материали са:

Епоксидни смоли

Използват се при изискване за високоякостно залепване.

Sika

Трябва да се вземат под внимание следните свойства на смолите:
– вискозитет;
– отворено време за работа;
– якостни показатели;
– адхезия към сух и/или влажен бетон;
– температура на встъкляване.

Полиуретанови смоли

Използват се за запечатване и еластично запълване на пукнатини срещу проникване на вода, водни пари и газове.

Sika

Трябва да се вземат под внимание следните свойства на смолите:
– вискозитет;
– отворено време за работа;
– адхезия към сух или влажен бетон;
– устойчивост на алкали.

Ултрафини микроциментови суспензии

Използват се за високоякостно залепване при по-големи пукнатини.

Sika

Трябва да се вземат под внимание следните свойства на микроциментовите суспензии:
– гранулометрично разпределение;
– течливост на суспензията;
– време за свързване;
– якост на опън.

Забележка: При мостовите конструкции, запълването и изолирането на пукнатините обикновено не е достатъчно. За по-устойчива и дълготрайна защита (вкл. и от естетически съображения) инжектираните пукнатини се нуждаят от покритие с дълготрайни еластични свойства, напр. Sikagard®-550 W Elastic.

Основни решения на Sika за инжектиране:

Sikadur®-52 Injection:
Нисковискозна епоксидна смола за високоякостно запълване и залепване на пукнатини > 0.25 мм;

Sika® Injection-451:
Нисковискозна епоксидна смола за високоякостно залепване и запълване на пукнатини > 0.1 мм;

Sika® Injection-201:
Нисковискозна еластична полиуретанова смола за перманентно запечатване на течащи пукнатини;

Sika® Injectocem-190:
Улртафина микроциментова суспензия за високоякостно запълване на пукнатини;

Sika® Injection-490:
Еластичен състав за уплътняване и запълване на епоксидна основа;

Sika® Injection Packers:
Продуктова гама от различни видове инжекционни пакери;

Sika® Injection Pumps:
Продуктова гама от едно и двукомпонетни инжекционни помпи.

За контакти и повече информация – Сика България.

Забележка: Информацията в настоящата статия и всички други съвети се предоставят добронамерено и се базират на текущите познания и опит на Sika с продуктите, приложени при условия на правилно съхранение, боравене и използване в нормални условия в съответствие с препоръките на Sika. Информацията се отнася само за приложенията и продуктите, упоменати в настоящата статия. При промени в параметрите на използване, като напр. промени в основата и др., или за друг вид приложение, консултирайте се с Техническата служба на Sika преди да използвате продуктите на Sika. Информацията, съдържаща се в настоящата статия, не освобождава потребителя на продуктите от задължението да ги изпита за пригодност. Всички поръчки се приемат съгласно нашите текущи условия на продажба и доставка. Потребителите са длъжни винаги да правят справка с последното издание на Лист с технически данни за съответния продукт, копия от които се предоставят по заявка.

Може да харесате още...

Izolacii.eu