pixel

Ураганните ветрове и строителната небрежност – като по чудо няма жертви!

Неприятните случаи с паднали „топлоизолации” по фасадите вследствие на ураганните ветрове през последните дни показаха много ясно, че проблемът с топлоизолирането е изключително сериозен. Налице е проблем, който произтича от подценяването на тази строителна дейност, която по чудо не взе жертви този път. Специалистите, запознати с нормите за топлоизолиране, правят следните изводи:
1. Наблюдава се очевидна некомпетентност, а някъде и умишлена злоупотреба в подбора на материалите, които се полагат, с цел поевтиняване;
2. Не се използват сертифицирани системи от материали;
3. Наяве излиза строителната неграмотност или още по-лошо – нехайството, при изпълнение на топлоизолационните работи;
4. Спестяват се важни детайли при изпълнението;
5. Липсва всякакъв контрол по отношение на спазване на нормите за топлоизолиране и технологията за полагане на топлоизолационни системи, особено при топлоизолиране на стари сгради.

За много хора, дори и днес, топлоизолация означава да залепят някакви плоскости както и да е на стената, без да се взема предвид, че самите те са само един от елементите на топлоизолационната система. Голяма част от полаганите фасадни топлоизолации у нас се изпълняват „на парче”, т.е. инвеститорът, „обучен” от срещнатите на улицата „майстори”, закупува продукти от неизвестни производители, които често са със съвсем друго предназначение. Дебелината на топлоизолационните плоскости въобще не отговаря на приетите у нас норми. Да не говорим и за начина на лепене на плоскостите, най-често лепилото, против всякакви правила, се слага само на топки, лепи се с лепила за плочки, некачествено се дюбелира с т. нар. на шега „дюбели-свидетели”, чието предназначение въобще не е да са на фасадата.

Вследствие на лош подбор на бургии и незнание за начина на работа с бормашината, при дюбелиране по фасада се чупят тухлите. Крайното покритие (в най-добрия случай е тънкослойна мазилка, а много често наблюдаваме покритие и само с боя) се подбира от клиентите по схемата – да излезе най-евтино, т.е. разходът да е минимален (съгласно нормите на много европейски държави тази дебелина не може да бъде по-малка от 1,5 mm). Резултатът е: много лошо качество на изпълнената топлоизолация, която след 1–2 години има нужда от ремонт или нерядко от цялостна подмяна.

Дори когато всички използвани продукти са произведени за нуждите на топлоизолирането и сами по себе си са с приемливо качество, но не са изпробвани в комбинация един с друг, не може да се гарантира дълготрайността на изпълнената по този начин фасадна топлоизолация. За да стане на всеки още по-ясно, това означава да събереш добри евтини части от различни марки автомобили, да ги сглобиш и …, каквото се получи.

Последиците са ясни: От една страна, инвеститорите, които са похарчили немалко пари, търпят непоправими загуби. От друга – така наречените „изпълнители” в никакъв случай не са получили по-малко пари за своите строителни безумия от останалите си колеги, които стриктно и безпрекословно спазват технологичните изисквания.

Крайно време е и обществото и отделният инвеститор да разбере, че топлоизолирането е жизнено важно както за енергоспестяването, така и за комфорта и здравето на обитателите на едно жилище, и за дълготрайността на експлоатация на една сграда. Освен изолационни свойства, топлоизолационната система изпълнява и функцията да защитава конструкцията. Затова, продуктите за топлоизолиране по фасадата, трябва да образуват едно цяло с конструкцията на сградата, трябва да са изпитани в система, която да отговаря на утвърден стандарт.

У нас, още от етапа на проектиране нещата не са уредени правилно. Разделът, свързан с топло- и хидроизолациите, съгласно действащата у нас Наредба № 4, е отнесен към част „Архитектурна” от проекта. В това не би имало нищо лошо, ако студентите от архитектурния факултет при УАСГ изучават по време на следването си тази материя, но това не е така! Много често, все още, в проектите изолациите са представени с някаква тънка или по-дебела линия, пунктирана или не, с „означението” – „топлоизолация” или „хидроизолация”. Така готовият проект достига до строителната площадка. Тогава инвеститорът, било то частен или обществен, би трябвало много да внимава едновременно какви материали са залегнали в документацията и кой ще ги изпълнява. Често пъти в тръжните документи се залагат стойности, които не отговарят на никакви норми. Има случаи дори в национални проекти да се указват показатели на топлоизолационни материали (напр. коефициент на топлопреминаване), които реално не могат да бъдат доказани в никоя лаборатория. Избират се фирми-изпълнители само по критерий „цена” и то на кв. м за труд, плюс материали, без да се търси доказателство за това, обучена ли е съответната фирма да полага топлоизолационни системи, колко квадрата е изпълнила и каква гаранция поема тя за нейната дейност.  Надзорният орган започва да контролира изпълнението на обекта и когато се достигне до етапа на изолиране – същият този надзорник просто не знае какво да контролира, в проекта липсва какъвто и да е детайл. От своя страна, изпълнителят заявява, че знае как се прави „това” и закупува възможно най-евтините, често изобщо непригодни за целта, материали и ги полага по „собствена технология”.

В противовес на това, в рамките на Европейския съюз е в сила „Ръководство за издаване на европейски технически одобрения за интегрирани топлоизолационни системи с мазилково покритие” (ETAG 004), разработено и прието от Европейската организация за технически одобрения (ЕОТА). То е единственият документ, който действа в момента в рамките на целия съюз. Някои от държавите, включително България, са приели стандарта EN 13499, който има значително занижени показатели по отношение на полаганата топлоизолация, поради което не е възприет от редица европейски държави (нехармонизиран стандарт). Това изключва възможността, продуктите, произведени по този стандарт да получат CE маркировка и да бъдат свободно разпространявани в страните-членки на съюза.

Сертифицирана интегрирана система означава, че съответният производител, въз основа на множеството лабораторни и натурни тестове, носи гаранция за нейната ефективност.
1. Задължително е топлоизолационните плоскости да бъдат специално произведени за полагане по фасада и дебелината им да бъде съобразена с действащите норми и наредби. В момента в България  за 25 см тухлен зид е необходимо дебелината на топлоизолационната плоскост от експандиран полистирен да бъде 10 см. И ако на някого това се вижда много, нека погледнат към западните държави, където в Австрия и Германия нормите указват по изчисления 14-16 см дебелина на топлоизолацията.

2. От съществено значение за ефективността на една топлоизолационна система са лепилните и шпакловъчните смеси. Те трябва да са специално разработени за съответните топлоизолационни плоскости (в никакъв случай да не се лепи с лепила за плочки) и да гарантират надеждно във времето сцепление към основата и повърхнинна твърдост на системата.

3. Съставна част на всяка топлоизолационна система е крайното покритие – необходимата структурна мазилка (а не боя), която защитава и външно придава завършения вид на сградата в структура и цвят.
4. Важно е качеството на дюбелите и мрежите, които се влагат в системите и създават необходимата им устойчивост на пукнатини и осигуряват надеждно закрепване.

Предлаганите сертифицирани системи се придружават с подробни указания и ръководства за полагането им. Избирайки сертифицирана система инвеститорът и изпълнителят са застраховани срещу неправилни решения. Добре изпълнената фасада остава за цял живот и не би трябвало към тази инвестиция да се отнасяме лековато.

Предлагаме на вашето внимание една изпитана топлоизолационна система, която в комбинация с правилен избор на изпълнител гарантира качествена фасада, която ще предпази жилището от студа през зимата и жегата през лятото.

Топлоизолационни системи „Баумит” се подлагат на изпитване в съответствие с ETAG 004 („Ръководство за издаване на европейски технически одобрения за топлоизолационни системи с крайно покритие мазилка”). Продуктите, включени в системи по ETAG 004 се изпитват в комбинация така, както съвместно ще работят, положени на фасадата. Ръководството „ETAG 004” е издадено от Европейската организация за технически одобрения към Съвета на Европа и представлява най-високият критерий за една интегрирана топлоизолационна система в Европа.

Топлоизолационните продукти, произвеждани от „Баумит България” в собствената инсталация за сухи смеси са единствените, предлагани на нашия пазар, включени в Европейски технически одобрения. Производството в гр. Елин Пелин е сертифицирано от австрийски нотифициран орган.

Разработено е специално ръководство за полагане на Топлоизолационни системи, което е предоставено на строителните фирми.

Предлаганите допълнителни аксесоари позволяват безпроблемно изпълнение и на най-малкия детайл по фасадата. Правилното полагане на материалите се гарантира от обучени специалисти на Баумит, които извършват обучения на строителните фирми и поетапен контрол по време на изпълнение на топлизолационните системи, завършващ с издаването на гаранционна карта.

Баумит България разполага с държавно лицензиран „Център за професионално обучение”, където една от специалностите към професия строител, по която обучаващите се получават официално удостоверение, е „Външни облицовки и настилки” (код 5820307).

В България първите Баумит системи са положени още през 1996 г. Повече от 15 години фирма “Баумит България” пропагандира у нас ползата от системни решения при оформяне на фасадата. До сега са изолирани над 8 млн. кв. m фасадна площ с Баумит.

Дълготрайност на Баумит интегрираните топлоизолационни системи Институтът за строителни изследвания в Хановер публикува още през 1997 г. студия за дълготрайността и икономическата ефективност на Интегрираните топлоизолационни системи. Изследваните едно- и многофамилни къщи показват, че добре изпълнените сертифицирани Баумит Интегрирани топлоизолационни системи издържат без допълнителни подобрения повече от 20 години.

Може да харесате още...

Izolacii.eu