pixel

Еластичните uPVC тръбни системи – гъвкав и ефективен начин за изграждане на подземни тръбопроводи и канали

Производството и полагането на канализационни системи, особено в настоящите икономически условия, предполага създаване на гъвкави решения с много приложения.

Основната цел при разработването за канализационни и друг вид битови системи са тръбите с по-малка якост (пръстенна коравина), по-издръжливи и дълготрайни, които да се прилагат в същите области, както и традиционно използваните системи. По-малката пръстенна коравина означава по–малък разход на суровина, съответно по-малко тегло, което води до по–ниска производствена себестойност и улеснен монтаж.

В резултат на тези разработки са създадени тръбите Spira Pipe, еластични пластмасови тръбни системи под вертикален натиск, които показват съществени различия в състава и функционалността си спрямо нееластичните тръбни системи, каквито са бетонните например.

Те се използват за изграждане на канализационни, дренажни, дъждовни и битови системи, водоскоци, шахти, напоителни канали и други подземни и открити съоръжения.

Известен факт е, че пластмасовите тръбни системи са подходящи за изграждане на подземни тръбопроводи, поради изключителната си гъвкавост при движение на почвата и корозионна устойчивост. За разлика от бетонните и друг тип тръби еластичните тръби променят формата си при вертикален и хоризонтален товар, като по този начин значителна част от натоварването се предава на прилежащата почва – т.е. при поемане на натоварването участва цялата система тръба – почва. Това дава редица преимущества на спирално навитите uPVC тръби Spira Pipe, които са разработени за първи път в Австралия и прилагани от 1970 г. насам в различни канализационни системи за и от дъждовни и отпадни води с различни диаметри .

Технология

Тръбите Spira Pipe са резултат на специално патентована технология, при която се навиват на спирала ленти от непластифициран поливинилхлорид (uPVC) с ширина 10- 20 см. Изходният материал се състои от 86% пластмаса и седем различни добавки, които подобряват якостта на тръбите и устойчивостта им към UV лъчи, температурни разлики, водоплътност и др. външни влияния. Лентите, от които се произвеждат тръбите, представляват „Т” оребрени uPVC профили, налични в шест различни вида и размера. Готовите тръби са с диаметър от 150 до 2 600 мм, с 25 мм стъпка, като обикновено се предлагат с дължина 6-7 м. Тръби с диаметър над 600 мм могат да се армират допълнително с помощта на намотки от галванизиран W – профил, като целта е по-висока здравина и устойчивост при натоварване от обратния насип и при по- динамично натоварване.

Тръбите са произвеждани под строг контрол за техническите и физически показатели, според стандарта TS 12132, както и редица други европейски стандарти.

Spira Pipe могат да бъдат произвеждани, както в заводски условия, така и на строителната площадка, където се доставят uPVC лентите и армиращите пръстени. На място те биха могли да се направят с произволна дължина, което на практика означава нулеви загуби.

По-малко количество материал, висока якост и ниски цени са определящите характеристики на това производство, което дефинира и по-ниската себестойност на тръбите Spira Pipe. Това води и до намаляване на разходите за допълнителни дейности при тяхната реализация и в крайна сметка спестява време и средства на всеки инвеститор.

Области на приложение
Основната област на приложение на спирално навитите тръби Spira Pipe са уникалните решения за подземни безнапорни гравитачни системи.

– Това са системите за битова и дъждовна канализация, които са част от градската инфраструктура и жилищните комплекси, а използваните тръби са с най-различен диаметър.
– Тръби с определен диаметър се използват и в заводи и производствени предприятия, транспорт на индустриални отпадъчни продукти.
– При изграждане и реконструкция на пътища тръбите са удобен и ефективен начин за изпълнение на водостоци и колектори.
– Дренажните системи, шахти, напоителни канали, сметопроводи и др.

С цел бързото завършване на работите тръбите Spira Pipe амират все по-широко приложение за направата на ревизионни шахти.

Фирма Гимекспорт има няколко изградени обекти с uPVC тръбите Spira Pipe.
Тя е производител, доставчик и изпълнител на тръбните системи и водостоци за автомагистрала „Тракия“ Лот 1, “Трансгранични пътища” Рудозем-Ксанти. Фирмата изпълни и корекция на река Копаница, част от проекта за реализирането на Южната дъга на София.

Нейно дело са и канализационна система в индустриална зона на гр.Раковски, както и обществената канализация на гр. Стара Загора. Фирмата доставя и изгражда водоскоци в различни населени места на страната.

Тръбите от uPVC имат и редица преимущества при реализацията им на открито – за изграждане на:
– Вентилиращи системи
– Кофраж за колони
– Напоителни канали
– Ремонт и защита на вертикални носещи конструкции на различни съоръжения.

Предимства при експлоатация
Надеждност, гъвкавост и 50 години живот са експлоатационните предимства на тръбните системи Spira Pipe, които ги правят предпочитани пред коравите бетонови тръби или тръбопроводите с муфи.

Спирално навитите тръби Spira Pipe, приложени вместо бетонови водостоци

Спирално навитите uPVC тръби превъзхождат в значителна степен всички други видове тръби в различни аспекти – технология на производство, технически показатели, механични и физико-химични свойства, водоплътност, начин на монтаж, диапазон на приложение и продължителност на експлоатация.

Те показват своето превъзходство и приложимост в подземните системи в няколно направления:
Добрите механични качества на изходния материал и близо два пъти по – ниският коефициент на грапавина на тръбите Spira Pipe, в сравнение с бетонните тръби (0.008 срещу 0.014 – 0.016), прави възможна изработката на спираловидно навити тръби със същата якост, но много по-малък разход на материал и по-малък диаметър. На практика една бетонна тръба с Ø 1000 мм се равнява на Ø800 мм uPVC Spira Pipe. Лекотата на продуктите улеснява транспортирането и намалява разходите за него.
Възможността тръбите да се произвеждат  директно и на строителната площадка, е ключово предимство за uPVC тръбите. Освен това времето за пренастройка за производството от един диаметър на друг е само 15 минути. С това се избягват и неудобствата да се складират и съхраняват много тръби на едно място.
Якостта и съпротивлението на материала са по-високи, поради много високата дългосрочна стойност на модула на еластичност: 690 МРа. За разлика от бетонните тръби и други корави системи uPVC тръбите Spira Pipe са гъвкави и могат да поемат значителни движения в земната основа, без да се наруши и застраши тяхното функциониране и водоплътност.
Поради гладката си вътрешна повърхност uPVC Spira Pipe са по- устойчиви на износване от провежданите течности и съдържащите се в тях материали, отколкото азбесто-циментовите, бетоновите или стъклопластовите тръби.
Работният температурен диапазон на тръбите е между -50°С и +600°С. В случай, че се изисква специално приложение извън този температурен диапазон, при производството им се използват и специални добавки.
Висока водоплътност, което се дължи на химическия начин на съединяване на тръбите. Възможно е производство с дължина без съединения от шахта до шахта.
Икономичност –по-ниската себестойност на изделията, както и изключително лесният им монтаж и поддръжка, води до спестяване на разходи и време както за изпълнителя, така и за инвеститора.

Продуктова гама – тръби и профили

Профилите за тръбите Spira Pipe се произвеждат в шест различни типа: 60TR, 84TR, 98TR, 112TR, 140TR и 168TR, с различна дебелина на стената, височина на Т-ребрата и ширина на лентите. Това позволява производство на тръби с различна якост, които могат да бъдат прилагани почти навсякъде в съответствие с проектните натоварвания и дълбочина на полагане.

Стандартните диаметри на тръбите започват от 150 мм, като стандартно са със стъпка от 50 мм до 1000 мм, а след това са до 2600 мм през 100 мм. Има и специални поръчки, които са с Ø175, 225, 375 и т.н

Различните профили са с различна дебелина на стената и оребреност.

При диаметри равни или по-големи от 600 мм спирално навитите uPVC тръби Spira Pipe могат да бъдат армирани с намотки с галванизиран стоманен W-профил около тръбата, с оглед повишаване на тяхната здравина по отношение на натоварвания от обратен насип и динамично натоварване. Армиращите профили са специално оформени, така че да се осигури лесен монтаж и едновременно с това да се повиши здравината на тръбите. По време на полагането на тръбите металните обръчи понасят статичното и динамичното натоварване до завършването на обратния насип, когато вече се проявява действието на сводовия ефект.

Армиращият профил се съхранява на стоманени барабани и се формува, така че да може да се интегрира в uPVC лента 168TR в заводски условия или на място на строителната площадка.

Особености при проектиране

Основната цел при разработването на еластичните тръбни системи е да се получи тръба с минимална пръстенна коравина, която да може да влезе в практическа употреба. В общия случай, натискът, на който са подложени uPVC Spira Pipe или опънът, който възниква при експлоатацията им, не са определящи фактори при проектирането на еластичните системи.

Когато се анализира формулата IOWA (показана по-долу) за приложение на еластични тръби, може да се види, че дори при нулева пръстенна коравина деформацията на тръбите е ограничена в зависимост от насипния материал около тръбата и вида на почвата. Обяснението за това е сводовият ефект.

Ето как се пресмята деформацията на еластичните тръбите в общия случай и при оребрени тръби, според IOWA формулата:

В общия случай

δ = K W ( 8 S + 0.061 E’),

където δ е деформация на тръбите, W е вертикален товар върху тръбата, а К е коефициент на почвата в зависимост от почвените характеристики.

При оребрени тръби S е пръстенна коравина на тръбата (S=EI/D3),

E’ = Y1 S1/3                E’ е модул на еластичността на почвата

Три са важните критерии, които трябва да се спазват при оразмеряването на еластичните тръби:
– Пръстенна якост на натиск, която се изчислява по формулата

P dlim = (2xσxA)x1000/(N x De,

където P dlim е пръстенна якост на натиск, А е площ на профила (mm²/mm), от табл., N е коеф. на сигурност, (N е 2-3, в зависимост от приложението), а σ е якост на опън на материала, от табл.

– Относителна вертикална деформация. Големината на деформация във вертикална посока δv (mm) за еластични тръби с променливо напречно сечение се определя съгласно стандарт (AS 2566, 1982:9)
– Устойчивост на смачкване/загуба на устойчивост. Вертикалните товари, действащи върху тръбата причиняват деформация на напречното сечение. Промяната на формата създава натиск върху почвата, действащ с обратна посока върху стената на тръбата. Пределното натоварване Pblim [kN/m²], което тръбата може да понесе без да се получи смачкване/загуба на устойчивост се пресмята съгласно стандарта AWWA C950.

При проектиране на еластични тръбни системи от значение е също и типът легло (от пясък, чакъл или трошен камък), върху което се поставят, както и изборът на подходящ материал за насип, както и неговото уплътняване. Целта на използването на легло е да се намали деформацията на тръбата под действие на натоварването. Материалът за леглото се поставя върху основата на траншеята, за да се даде правилното проектно ниво и да се обезпечи равна и гладка повърхност, върху която да се постави тръбата.

Изпълнението на силна трашейна основа е също от значение, тъй като uPVC тръбите Spira Pipe са по-леки в сравнение с други подобни тръби.

Тръбите Spira Pipe се свързват чрез ленти с обработени краища, монтирани от вътрешната им страна и произведени от същия материал.

При тръби с малък диаметър, лепилото се нанася равномерно първо върху съединителната лента и едната тръба – от страната на Т-реброто и откъм страната на потока. След това се напъхва в другата тръба на около 1-2 см, а след това се нанася лепило и върху контактната повърхност.

При свързване на тръби с големи диаметри, повърхността в областта на свързване на тръбите отвътре и отвън, както и повърхността на съединителната лента, се почистват и върху тях се нанася лепило. Необходимо е поне двама души да контролират слепването от двете страни на тръбата.

При смяна на част от тръбата поради повреда, се отрязва дефектиралата част и към здравата част на тръбопровода се залепва нова тръба със същия диаметър.

Важно е да се знае, че UPVC тръбите Spira Pipe не трябва да се излагат на пряка слънчева светлина и много ниски или много високи температури за дълъг период от време. Складирането им става върху хоризонтална и равна повърхност, за да се избегне надлъжно огъване и деформиране на сечението.

Тръбните системи са основна част от съвременната инфраструктура, бита, строителството и индустрията, така че употребата на леките гъвкави системи Spira Pipe ще увеличи в пъти изградените мрежи. Тръбните системи доказват своите предимства вече и при строителството на ВЕЦ, както и други обществено значими обекти.

Повече техническа информация за самите тръби и изпълнението на различни системи може да получите от фирма Гимекспорт, която има богат опит в строителството.

Може да харесате още...

Izolacii.eu