Какво трябва да имате предвид при мазилката на закрито
Какво представлява вътрешната мазилка?
Вътрешната мазилка или интериорната мазилка се предлага в два варианта: минерална и неминерална. Последната е подходящ за стени в помещения, които са подложени на интензивно използване, като стълбища, детски стаи и стаи за свободното време. Основата на неминералната вътрешна мазилка е синтетична смола, която е издръжлива на натоварване и се задържа добре. Благодарение на свойствата си мазилката от синтетична смола е подходяща за поправяне на пукнатини. Наред с тези предимства обаче, има и недостатъци. Неминералната мазилка не е екологична и крие известен риск от алергии.
Минералната мазилка е по-скъпа от мазилката от синтетична смола, но тя има антибактериален ефект, регулира влагата и предотвратява растежа на водорасли. Тези предимства се компенсират от недостатъци като трудна обработка и възможност за грешки. Ако минералната мазилка, като например глинена или варова, е нанесена неправилно, тя бързо губи положителните си свойства.
Подходящата основа за вътрешна мазилка
Можете да нанасяте мазилка за вътрешна употреба върху почти всяка повърхност – стига да я подготвите правилно. Вътрешната мазилка изисква гладка повърхност, поради което трябва да изгладите предварително всички неравности. Незначителни дефекти на повърхността не са проблем за вътрешната мазилка. Ако повърхността е равна, трябва да я почистите старателно и да я грундирате, например с бариерен грунд, който покрива обезцветяването. Вътрешната мазилка е особено подходяща за бетонни стени, гипсокартон и каменни стени. Вътрешната мазилка се задържа и върху тапети.
Когато купувате мазилка за боядисване на закрито, трябва да имате предвид няколко критерия.
Дишаща и издръжлива
Доколко дишаща и издръжлива е мазилката за вътрешни стени, зависи от състава на материала. Тези свойства са важни, за да може основата да е добре вентилирана и стената да издържа на тежки натоварвания. Неминералните мазилки са по-трайни, но не винаги са подходящи за страдащи от алергии и могат да отделят неприятни миризми. Минералните мазилки, от друга страна, са по-дишащи, но по-скъпи.
Прозрачност и покриване
Прозрачността и покритието влияят върху количеството на необходимия материал, а оттам и върху разходите. Можете да прочетете върху кофата колко продуктивна е една вътрешна мазилка. Но един слой не винаги е достатъчен и се налага нанасянето на втори слой, което може да увеличи разходите.
Цвят
Обикновено мазилката за вътрешни стени е бяла. Но можете да я смесите с боя и по този начин да проектирате всяка стая поотделно. Можете да направите смесването директно в магазина или сами да смесите цветни пигменти.
Предимството е, че не е необходимо да боядисвате стената след измазването. Недостатъкът е, че винаги трябва да улучвате подходящия цвят при малки ремонти. Затова трябва добре да обмислите дали да оцветите вътрешната мазилка или да боядисате бялата стена по-късно.
Размер на зърното
Вътрешната мазилка се предлага с различни размери на зърната. Това определя начина на проектиране на структурата на повърхността в помещението. Съществуват гладки и груби мазилки – за интериора има допълнителна класификация: груби и фини. Мазилката за вътрешно боядисване обикновено се предлага с размер на зърната от 0,5 до 2 милиметра. За по-груба повърхностна структура изберете по-голям размер на зърната.
Време за сушене
Ако искате да боядисате мазилката след измазване с боя за стени, трябва да спазвате времето за съхнене. Производителите обикновено посочват това върху кофата. Времето за съхнене е важно и ако искате да текстурирате стената или да отстраните дефекти.
Нанасяне
Обикновено можете да работите с мазилка за интериор веднага, тъй като тя вече е смесена. Ако сте неопитен майстор, трябва да използвате гъста мазилка, тъй като тя изсъхва по-бавно и следователно е по-лесна за работа.
Снимки: Francesco Mou