pixel

Покривните инсталации са най-доброто решение за фотоволтаична енергия

През 90-те години в Германия се появява първият по рода си проект “1000 покрива”, който цели да тества фотоволтаичните технологии. Домакинствата участващи в експеримент, се сдобват с двойни електромери – едната част отчита колко електроенергия те черпят от електро-мрежата, а другата мери колко ток са вкарали в нея. Разликата се оказва добър начин за облекчаване на домашните бюджети. “По това време изграждането на фотоволтаична инсталация върху покрив струваше твърде много дори за солидните семейни бюджети. Затова държава ги поощряваше, като осигуряваше 70% от инвестиционните разходи”, разказва проф. Петко Витанов, ръководител на Централната лаборатория по соларна енергия и нови енергийни източници при БАН.

“Защо ги финансираха? Защото искаха да тестват в по-голям мащаб какво би било влиянието на подобен тип инжекция от индивидуално производство на енергия”, коментира проф. Витанов. След успеха напроекта “1000 покрива”, в Германия идва ред на втори проект -“100 000 покрива”, а по-късно покривите стават 1 милион. Крайният резултат е приемането на закон за изкупуване на соларната енергия на преференциална тарифа, което довежда до бум на тази индустрия.

Покривните инсталации са особено перспективен подход, според проф. Витанов, който обаче у нас старателно се отбягва. Опитът на Германия показва защо този подход е за предпочитане. “Те не доведоха до това, което се случи в Испания – там електропреносната мрежа се претовари и спря. В Германия се използват покривни инсталации, които вкарват ток в мрежата ниско напрежение, тоест предимно вътре в градовете и селата. Това електричество не се пренася на далечни разстояния, а се използва от околните потребители”. Това от своя страна изключва натоварването на електропреносната мрежа средно напрежение. Затова покривните инсталации няма как да доведат до претоварване на далекопроводите и сривове.

“Ако знаем как се прави това в други страни, можем да го приложим и в България”, казва професорът. Той посочва, че в страни като Германия действа удобна лизингова схема, при която домакинството получава финансиране за закупуването на фотоволтаични модули. За период от 10-12 г.домакинството стопанисва уредите и продава енергията от тях, като същевеременно изплаща модулите. В края на периода става собственик на инсталацията и печели от нея, без да изплзща каквото и да е.

“Ето тази схема я няма при нас”, тъжно констатира специалистът и напомня, че “1000-те покрива” на Германия са доказателство за успеха на схемата.

Може да харесате още...

Izolacii.eu