pixel

Приключи Националният етап от 7-мия Международен конкурс на ИЗОВЕР

Приключи Националният етап от 7-мия Международен конкурс на ИЗОВЕР: три небостъргача ще представят България в Прага.

На 19-ти април, приключи Националният етап от Международния конкурс за студенти по архитектура на ИЗОВЕР. Темата на седмия пореден конкурс беше проектиране на „устойчив” небостъргач, намиращ се в част от Долен Манхатън /Lower Manhattan/, наречена Южен Гринуич /Greenwich South/.  Сградата трябваше да притежава характеристиките, отговарящи на концепцията за „Мулти – Комфортна Къща на Изовер”, което означава най-висок топлинен комфорт, спестявания на енергия, намаляване на вредни емисии на СО2, отлични акустични качества, противопожарна защита и безопасност.
Освен конструктивните, в предвид трябваше да се вземат и социалните и икономически аспекти на сградата, така че да се даде нов импулс на съществуващата градска среда.

Темата не беше лесна, тъй като в света все още не съществува пасивен или мулти-комфортен небостъргач, въпреки че вече са направени опити за постигане на добра енергийна ефективност, като се използват възобновяеми енергийни източници. Въпреки това в конкурса се включиха 16 екипа от четири учебни заведения в страната, а именно Университет по Архитектура, Строителство и Геодезия, Варненски Свободен Университет „Черноризец Храбър”, ВСУ « Любен Каравелов» и Нов Български Университет. 16-те проекта се бореха за награда и право да представят България на Международния финал в Прага, Чехия от 18 до 21 май, където ще участват 21 държави: Австрия, Белорус, България, Хърватска, Чешката република, Естония, Финландия, Германия, Испания, Казахстан, Латвия, Литва, Обединеното кралство, Румъния, Сърбия, Словакия, Словения, САЩ, Турция, Украина и Швеция.

Журирането се проведе в хотел Метрополитън, с жури в състав:

1.    доц. д-р арх. Боряна Генова – Ръководител катедра „Жилищни сгради” в УАСГ
2.    арх. Георги Николов – студио АРХЕ, Председател на ИГ Пасивни сгради България
3.    Мария Кухтева – Управител Изовер на Сен-Гобен Констракшън Продъктс България.
4.    к.арх. Веселин Веселинов – дипломант в УАСГ, спечелил 1-ва награда в Националния етап и 2-ра награда на Международния финал през 2009 г.

Тази година бeше въведена нова система за оценяване на проектите, гарантираща цялостна прозрачност на журирането. Студентите ще могат да видят не само крайните си оценки, но и сбор от оценки за всеки един от критериите за оценяване. Допълнителна информация ще намерите на сайта на Изовер www.isover.bg

Авторите на 16-те проекта представиха своите концепции в присъствие на свои колеги, приятели и поддръжници. След всяко представяне журито отделяше време за разяснителни въпроси и посочваше слабите и силните страни на проектите и даваше съвети.
Оценяването продължи до късно и в 19:30 журито беше готово с оценките си.
Наградите и право да представят България на международния етап на конкурса в Прага, Чехия получиха:

1-ва награда 1500 лв.: Бранимир Михайлов Брозиг, Владислав Пламенов Велков, Славчо Илиянов Филипов – УАСГ
2-ра награда 1000 лв.: Добрина Любомирова Енчева, Станислава Борисова Марковска, Теофана Георгиева Харалампиева
3-та награда 500 лв.: Ая Розенова Иринкова, Мартин Руменов Шекеров

Първият проект спечели журито с иновативността си и интересното енергоефективно решение, вторият – с хармоничния силует в комбинация с иновативните решения и  третият – с модерната високотехнологична визия и концепция.
Бяха отличени всички проекти, класирали се от 4-то до 10-то място. Грамотите бяха връчени от Управителя Изовер на Сен-Гобен Констракшън Продъктс България госпожа Мария Кухтева с пожелание за бъдещи професионални успехи.

Арх. Георги Николов разясни на студентите, че «Устойчивостта не се постига само с използването на възобновяеми енергийни източници. Необходимо е цялостно мислене, включващо както икономическите, така и екологичните и социалните аспекти на бъдещата сграда.» Арх. Генова даваше компетентни съвети по конструкциите и функционалността на разпределенията.

В конструктивно отношение повечето от решенията бяха избягали от традиционната стоманобетонова конструкция. Присъстваха комбинации от стоманобетонови елементи и метални конструкции, цялостни метални конструкции, а фасадите се отличаваха с богато остъкляване с модерни многослойни стъкла, двойни стъклени фасади, механизирани системи за засенчване. За изолация бяха предпочетени стъклените минерални вати с нисък коефициент на топлопроводност λ < 0,034 като например един от най-новите продукти на Изовер – Мултикомфорт филц – сертифициран от Пасив Хаус Институт в Дармщат, Германия. Нямаше проект, в който да не присъстват и съоръжения за набавяне на енергия от възобновяеми енергийни източници – фотосоларни модули, ветрогенератори, геотермални помпи и др. Бяха представени концепции за наистина комфортна и уютна среда за работа, живот и развлечения, в съответствие с изискванията за най-висок клас качество.

Всички проекти и оценки ще бъдат публикувани на сайта на Изовер – www.isover.bg.

 

Може да харесате още...