САЩ търси града на бъдещето с Google
С помощта на Google и ценния й опит в обработката на големи бази данни федералните власти в САЩ планират да създадат „града на бъдещето“, съобщи Wired.
Американското транспортно министерство обяви, че си партнира със Sidewalk Labs, отделът на Google за проучвания в областта на „интелигентните градове“ (Smart Cities). Тя кани средно големи градове да създадат подробни планове за използване на автоматизираните превозни средства, услугите по заявка и отворените данни.
Градската управа с най-добрата идея ще спечели $50 милиона, за да започне да я реализира. В последния кръг са класирани седем американски града: Остин (щата Тексас) Кълъмбъс (Охайо), Сан Франциско и др.
Ведомството отпуска на всеки град $100 000 и дава три месеца за оформяне на предложението си.
„Градовете са длъжни да открият начини да прегърнат новите технологии, които имат потенциал да променят транспорта и живота на хората“, заяви секретарят на транспортното министерство Антъни Фокс.
Google стартира Sidewalk Labs през лятото на 2015 г. и привлече за ръководител Дан Доктороф – зам.-кмет по икономическо развитие на Ню Йорк при управлението на Майкъл Блумбърг.
Целта е с помощта на големите бази данни и новите технологии да се преборят големите градски проблеми – трафикът, жилищата, енергията и т.н. Официално в проекта участва и проектът LinkNYC, който заменя уличните телефони с будки, предлагащи безплатен безжичен интернет (Wi-Fi) и тъчскрийни за безплатни градски разговори и онлайн сърфиране.
Sidewalk Labs пък ще работи с транспортното министерство и седемте финалисти за създаването на „Flow“ – платформа за координация на транспорта. Чрез нея ще се събират данни, които ще стават достъпни на урбанисти и жители. Тя ще вади данни за трафика от Google Maps и Waze, както и от обществените сървъри на градския транспорт и мрежите за споделяне на колела.
Победителят в конкурса, който ще бъде обявен през юни, ще получи от Sidewalk Labs над 100 будки за Wi-Fi. Те също ще събират данни за движенията на пешеходците, нивата на шума и качеството на въздуха.
Стремежът е чрез „Flow“ всички тези данни да се превърнат в полезни инструменти за насочване на трафика, подобряване на градския транспорт в движение и следене на паркирането. Благодарение на дълбокото навлизане на Google на пазара за смартфони, компанията може да предостави живи данни, които да послужат за създаване на по-точна картина, отколкото традиционните методи за проучване.
В крайна сметка всички данни ще се споделят не само с градовете участници, а с всички.