pixel

Топло- и хидроизолацията е ефективна, ако е направена на цялата сграда

Фирма “ИВИС” е създадена през 1989 г., като през 2004 г. разширява обхвата на дейността си с търговия с недвижими имоти, инвестиране, дизайн и мода. Фирмата предлага и проучване, проектиране, експертни консултации. За тенденциите в използването на изолационни материали в строителството разказва собственикът на “ИВИС-проектиране и дизайн” арх. Емил Леков, който е и главен архитект на град Стрелча.

Арх. Леков, занимавате се с проектиране на сгради, различни ли са изискванията към тяхната изолация от външните влияния в зависимост от типа им?
Разбира се, всичко винаги е строго индивидуално,  в зависимост от възможностите и предпочитанията на клиента, както зависи и от предназначението, конструкцията и цялостната визия на сградата. Няма точна формулиривка за избор. Всеки един вид има своите предимства и недостатъци. Например, Експандиран полистирол или EPS се препоръчва за външни фасадни изолации. Той позволява на стената да „диша” и по този начин предотвратява появата на мухъл и конденз в помещенията, което го прави изключително подходящ само за реновиране на стари сгради. Този материал подсилва фасадата и я прави устойчива на удари и атмосферни влияния, но трябва да бъде добре влагоизолиран заради отворената си клетъчна структура. Екструдираният пенополистирол – XPS е топлоизолиращ материал, който не абсорбира вода и издържа на високи натоварвания, което го прави подходящ за места подложени на високи натоварвания и влага, като на пример в областта на цокъла, под фундаментната плоча, мокри помещения, тераси и т.н. Каменната вата комбинира в себе си нисък коефициент на топлопроводност, висока способност за звукоизолация и негоримост с висока температура на топене.

Вие лично, какъв тип изолационни материали предпочитате да използвате при проектирането ви?
Както вече казах всеки проект е  различен и индивидуален. Всичко зависи от предпочитанията на инвеститора. Наскоро специално изискване на наш клиент беше къщата,  която му проектираме, да бъде изпълнена по сравнително нова за България технология. Става въпрос за термо-изолационни оставащи кофражни елементи  – панели, при които цялата сграда още в момента на самото строителство се термоизолира.Самите панели са изработени с вграден топло-изолационен материал и така се херметизира много висока енергийна ефективност на сградата. В този случай ние сме длъжни да се съобразим с изискванията на клиента и да проектираме сградата съобразно тях. Като цяло  в последните години,   инвеститорите обръщат внимание и държат сградите им да бъдат добре изолирани.

Какви мерки бихте препоръчали за най-ефективно топло- и хидроизолиране?
Ефективност на топло- и хидроизолацията съществува, когато тя е извършена цялостно за цялата сграда. Това може би е най-същественият фактор вашата къща да бъде добре предпазена от всички външни фактори. Другият и не по-малко важен фактор е използването на  висококачествени материали, какъвто е каменната вата, която поставена правилно, прави сградата „вечна”. Ето това е и третият основен фактор – изпълнението според предписанията на фирмата-производител. Съществува опасност ако изпълнението е некачествено, добри и с най-качествените материали, да не се постигне искания резултат за висока ефективност. Тя трябва да бъде изградена така, че да задържа топлината през зимата и прохладата през лятото, което осигурява минималния разход на енергия. Освен всичко това трябва да се търси по-добра енергийна ефективност на системите за отопление – охлаждане и осветление, както и използването на възобновяеми енергийни източници като геотермална и слънчева енергия,  те намаляват енергийния разход на сградата и са неизчерпаеми в природата.

Топлоизолацията е част от една цялостна система. Всеки един елемент от тази система трябва да има високо качество, за да се постигне тази енергийна ефективност.

Енергоефективната архитектура е много модерно понятие напоследък, какви  други архитектурни прийоми биха подпомогнали енергийната ефективност, освен качествената изолация?
Основният архитектурен прийом е правилното ориентиране на сградата спрямо изложението и съобразяването с нашата географска ширина. Целта е максималното използване на енергията на слънчевото греене, което достига до сградата. Друг важен аспект е съобразяването на  разположението на сградата с наклоните, с които се строи или как да се ориентират помещенията спрямо наклоните на терена. Съобразява се и ветровия режим в района, в който се строи, както и преобладаващите ветрове и негативното им влияние върху отоплението на сградата. Можем да обобщим, че при градоустройството другите прийоми за енергийна ефективност, освен качествена изолация, е правилното разполагане на сградите, спрямо природните дадености в съответния район.

Прави се и характеристика на всички ландшафтни елементи, които по различен начин поглъщат и отдават топлина.

Чисто архитектурни прийоми са изборът на покритието на сградата – дали да бъде със скатни или плоски покриви, а също така и подборът на строителни материали, особено на външните стени и покривни конструкции. Ние от „Ивис – Проектиране и дизайн” се стреми максимално да постигнем тези изисквания с всеки един нов проект.

За много хора определящо е цената, каква е разликата в стойността на един енергийноефективен проект и сходен проект, но без добри енергийни показатели?
Разликата е голяма, но тя е от гледна точка на паричния поток за един по-продължителен период от време. Когато разглеждаме един проект като себестойност на началните капиталовложения, енергоефективният проект е по-скъп. Но нещата никога не са така прости. Всяка сграда има своите експлоатационни разходи, които при проекти с ниски енергийни показатели се покачват с всяка година. Енергоефективните проекти намаляват тези разходи до степен, при която възвръщат началните капиталовложения след определен брой години, след този период дори „печелят пари” за своите собственици.

Голяма част от жилищния фонд в страната е в окаяно състояние, какви мерки бихте препоръчали като специалист за подобряването му и как оценявате ролята на качествената топлоизолация?
Като цяло в нацията ни трябва да се изгради култура за използване на енергията.  Живеем във времена, в които конвенционалните горива са на привършване. Рационалното използване на тези горива е жизнено важно. Качествената топлоизолация е един от най-важните параметри за постигането на тази рационалност. Като цяло жилищният фонд се нуждае от саниране и преоценка на неговата енергийна ефективност. Това се отнася както за жилищните комплекси в градовете, така и за индивидуални сгради в по-малките населени места. Би трябвало да се надяваме за по-солидна държавна подкрепа и политика в това направление, тъй като самоцелното саниране на отделни домакинства, не е достатъчно и не е ефективно. Голяма част от хората сами предприемат действия по саниране, без да са консултирани експертно и доста често това се извършва некачествено. Друг негатив е, че тенденцията на саниране в различни цветове не е естетически издържано и загрозява цялата фасада и външен облик на сградата. Решението за това трябва да идва от държавата или общините, както е в Перник, например.

Има ли универсален начин, по-който клиентите да различават качествените архитектурни проекти от некачествените при избирането на жилище?
Универсален не бих казал, че има но има белези, по които може да се оцени. Ако става въпрос за жилищна архитектура , клиентите и потребителите на строителния продукт трябва да обърнат внимание на няколко неща: как се осигурява достъпа до жилищните помещения, т.е хоризонталната и вертикалната комуникация на сградата; как е решено функционалното зониране в жилищните помещения, като ясно трябва да са видими приемната, дневната и нощната (интимна) част на жилището, както и тяхната връзка със санитарните помещения. Подходяща е връзката на дневната част с тоалетното помещение, а нощното с банята. Друг важен момент е площите на отделните помещения по отношение на мебелировката, която трябва да поемат, дали те предлагат нужните удобства и възможност за обзавеждане. Клиентите трябва да обърнат внимание дали жилището има възможност за флексабилност, т.е дали конструкцията позволява вътрешно преустройство, без да се засяга носимоспособността на сградата. Как са ориентирани помещенията според предназначението си, спрямо световните посоки, както и редица други детайли – осветлимостта, пропорцията на помещенията, са също основни белези, по които може да се разпознае качествената архитектура. Хората просто трябва да обръщат внимание още от влизането си в сградата.

Може да харесате още...

Izolacii.eu