Цените на имотите скачат заради бежанците
В големите градове на Германия цените на недвижимите имоти растат с по-бързи темпове отпреди година. Причината е както ниските лихви по ипотечните кредити, така и нарастващият брой мигранти, коментират анализатори. Тенденцията на поскъпване се отнася главно за жилищата.
Цените ще продължат да растат и през 2016 г., а броят на предложенията значително ще намалее, което ще е добра основа за реализирането на нови спекулативни инвестиции. „Масло в огъня налива” нарастващият поток бежанци, които търсят жилища предимно в големите, гъстонаселени германски градове. От тук идва и ръстът в цените, сочи проучване на консултантската компания Ernst & Young сред чуждестранни предприемачи. 80% от тях очакват тенденцията на поскъпване на имотите в седем големи града да продължи: Берлин, Хамбург, Франкфурт, Лайпциг, Дрезден, Дюселдорф и Мюнхен. Поскъпване се очаква и при хотелите. Поне според половината от анкетираните бизнесмени.
Инвеститорите са предпазливи към вложения в имоти в периферните части на градовете. Оттам идва опасността от реализиране на спекулативни сделки в строителството на търговски имоти. 81% от предприемачите очакват ръст в подобен вид инвестиции. Още миналата година този процент беше 62%.
Независимо от факта, че доходността спада, заради нарастващите цени, на предприемачите не им остава нищо друго освен да „стискат зъби” и да заемат изчаквателна позиция. Лихвите по ипотечните заеми са изключително ниски, поради което инвестицията в имоти е още по-привлекателна, отколкото спестяването на средства под формата на облигации или банков депозит.
Върхът е достигнат
Експертите не очакват промяна на лихвените проценти по кредитите в скоро време. Допълнително ръстът в цените се подхранва и от нестабилната международна обстановка. Никой не отрича, че в Германия нещата не вървят на добре. Но в сравнение с други държави и политическата, и икономическа ситуация са относително стабилни. Всичко това води след себе си нарастващ отлив на капитали от други страни, предимно от Азия. На германския пазар има достатъчно собствен капитал, а и няма проблем с вземането на ипотечен кредит.
Рекордно високо ниво достигнаха продажбите на недвижими имоти в Германия през 2015 г. – 75 млрд. EUR. За текущата година Ernst & Young прогнозират реализирането на сделки на обща стойност не повече от 62-65 млрд. EUR. И консултантската компания, и повечето играчи на пазара очакват поскъпването на имотите да продължи. Но предлагането е ограничено. Потенциалът остава само при големите сделки за жилищни имоти. В този сегмент обемът транзакции ще е подобен на този от 2015-а.
Търсене за сметка на бежанци
За инвеститорите в офис сегмента най-привлекателен пазар остава Берлин. Близо 17% от анкетираните предприемачи посочват германската столица като най-доброто място за покупка на подобен имот. На второ място със 16% е Мюнхен. По търсене на жилища и къщи Берлин също е начело на класацията, но с течение на времето го догонват такива градове като Лайпциг и Дрезден. Те дори вече изпревариха Дюселдорф, Мюнхен и Щутгарт.
По отношение на търговските имоти търсенето продължава да е съсредоточено в Хамбург, въпреки делът на инвеститорите да е намалял от 17% през 2014 г. на 14% през 2015-а. Второто място си разделят три града – Берлин, Мюнхен и Дюселдорф. Следва Франкфурт с 10%.
Голяма промяна на германския пазар на недвижими имоти очакват 80% от инвеститорите. Причината са бежанците. Играчите на пазара се надяват в същото време градовете, в които има пустеещи жилища, да се напълнят, като например части в Източна Германия.
Ще растат цените на старите жилища
Дефицитът при предлагането ще доведе до значително поскъпване на жилищата от вторичния пазар. Очаква се тази вълна да се прехвърли и върху други сегменти от пазара. Единствено държавни субсидии биха могли да предотвратят драстичното поскъпване.
Докато предприемачите са концентрирани върху сегмента на луксозни имоти, доходността от тях само ще се увеличава. Ако тази тенденция се запази, то според анализатори от Ernst & Young това ще доведе до дългосрочно намаляване на жилищната площ на глава от населението. В сравнение с други държави, в Германия тя все още е необичайно висока. В Берлин средно на човек се падат 35 кв.м жилищна площ, а в Лондон и Ню Йорк, съответно 25 кв.м и 15 кв.м.
С голям инвеститорите следят за намесата на германската държава в строителната политика. Отчитайки днешният поток на мигранти, има необходимост от 400 000 жилища, коментират експерти.