
Двестагодишна, многократно ремонтирана селска къща в швейцарското село Суш е трябвало да бъде реновирана, за да се подобри енергийната ефективност. Трите съседни, разнородни сгради е трябвало да бъдат обединени в едно цяло и, на всичкото отгоре, да им бъде дадена нова, добре изолирана обвивка. Ателие Шмит е предприело подход за подобряване на характера на къщата в Енгадин, като е използвало измазани с вар, дебели сламени стени и съответно дълбоки отвори за прозорци.

Традиционно, къщата в Енгадин е вид селска къща, която съчетава жилищни и работни помещения под един покрив. Здравата конструкция, с масивни каменни стени и дълбоко разположени прозорци, предпазва от суровите алпийски зими. Често сградите са били разширявани според нуждите през вековете, като постепенно са се увеличавали по размер. По време на ремонта съществуващата жилищна площ е била разделена на две единици, а разширението на хамбара е било превърнато в студио с жилищно пространство. За тази цел дървената облицовка на хамбара е била премахната от двете страни и е монтирано остъкляване с голям мащаб.

Архитектите искали да използват топлоизолиращата маса на стените от ломения камък и затова ги обградили с външна изолация. В допълнение към новото сламено покритие, съществуващата пещ на дърва и новоинсталираният комбиниран котел на пелети/дърва осигуряват комфортен вътрешен климат.
Първо, старите прозорци бяха демонтирани и в отворите бяха поставени стърчащи кутии от кръстосано слепена дървесина. Новият троен стъклопакет е вдлъбнат и на нивото на зидарията. По желание на клиентите, сламата е използвана като изолация. Малките бали с размери 1,00 x 0,50 x 0,35 метра, лежат върху основа от пеностъкло и чакъл, който предпазва от покачване на влага от земята и стената от ломов камък. Балите са подредени една върху друга, закрепени с хоризонтални дъски и направляващи ленти. Изолационният слой е наравно с дървената облицовка на отворите. Варова мазилка защитава сламените бали и кръстосано слепената дървесина и едновременно с това създава равномерна повърхност. Днес къщата в Енгадин изглежда сякаш е отлята от едно цяло парче.

Старият покрив също е подсилен и изолиран с бали с височина 70 сантиметра. След това шатровият покрив е покрит с метал. За фасадата и покрива са били необходими приблизително 80 тона или 550 кубически метра слама, осигурявайки не само топлоизолация, но и звукоизолация. Този органичен изолационен материал позволява на сградата да съхранява приблизително 110 тона CO2. Освен това, балите слама осигуряват 7000 kWh въплътена енергия.

Снимки: Lucia Degonda

