Архитектите експериментират с теракота в борбата срещу климатичните промени
Архитектите са използвали теракота в продължение на хиляди години – и се оказва, че древните строителни материали всъщност биха могли да се борят с изменението на климата. Инженерите и архитектите се обединяват в Бъфало тази година за семинара за архитектурни керамични агломерации (ACAW) и да проучат екологичните дизайни, изработени от теракота.
„Теракотата е издръжлива, диша, предлага естествена система за пренос на вода и топлина, съществува от стотици години и може да бъде изваяна, превръщайки сградите в произведения на изкуството“, според Университета в Бъфало. Участниците в ACAW се събраха, за да работят върху фасадни прототипи с акцент върху биоклиматичния дизайн. Съорганизаторът на семинара и председателят на архитектурата на Университета в Бъфало Омар Кан заявява в изявление: „На сградите се отдават две трети от крайното потребление на енергия и повече от половината от световните парникови газове. Въпреки това материалите и методите за полагане, използвани за изграждане на фасади, остават по същество едни и същи от 50-те години на миналия век. Архитектурната кожа трябва да се адаптира и да смекчи промените в нашата среда. Биоклиматичният дизайн ни кани да променим парадигмата от възможност към дълголетие. „
Четири изследователски екипа разработват прототипи по време на четиридневния семинар.
Екипът на Университета в Бъфало / Alfred проектира теракотни шиндли с дигитални скулптурни техники, които поддържат пасивно охлаждане.
Екипът AECOM създава теракотен топлообменник, който може да насочва топлината в сграда използвайки малко или нулева енергия.
Екип от строителни инженерство и дизайнери Walter P. Moore са изследвали система от теракотни панели, за да отговорят на въпросите, свързани с изолацията, отоплението и охлаждането, топлинната маса и вентилацията, както и начина, по който различните композитни формулировки ще повишат структурните възможности на теракота.
Екип Morphosis е работил върху фасадна система с панели от теракота за естествена вентилация и изпарително охлаждане, като създава усещане за движение.
От Университета в Бъфало казват, че от отборите „се очаква да постигнат резултати в мащабни проекти, патентовани продукти и действителни сгради“.