Това показват данни на консултантската компания Knight Frank, цитирани от Инвестор.
При относително стабилен годишен ръст на цените на имотите за периода и ускорено поскъпване за тримесечието страната ни се изкачва с шест места в класацията спрямо позициите ѝ през второто тримесечие заради изпадането на някои пазари от ТОП 10 в света и цялостното забавяне на ръста на глобалния жилищен пазар. Годишният ръст на цените на жилищата у нас достига 8,6% през третото тримесечие спрямо 8,8% през второто, отчита компанията. За тримесечието цените у нас се увеличават с 2,4% спрямо 1,8% през второто тримесечие.
Лидер по най-бърз ръст на цените на жилищата в света остава Исландия с годишно увеличение от 20,4% за периода юли-септември и 3,6% за тримесечието. Това представлява забавяне в сравнение с периода април – юни, когато годишното увеличение беше 23,2%.
На второ място остава Хонконг с годишно повишение от 17,5% спрямо 21,1% през второто тримесечие. Чехия измества Малта и застава на трето място с годишен ръст на цените от 11,5%, а Малта остава на четвърто място с увеличение от 11,5%. На пето място е Канада, следвана от Турция, Австралия, Латвия и Индия.
Украйна остава най-слабият пазара на жилища в света с годишен спад на цените от 6,7% през третото тримесечие и 3,2% за тримесечието. На второ място е Саудитска Арабия, която за първи път е включена в класацията, с годишен спад на цените от 5,4%. Трета е Гърция с 0,7%.
Топ 10 на най-слабите пазари на имоти в света се допълва от Бразилия, Сингапур, Япония, Италия, Тайван, Кипър и Финландия.
Глобалният индекс на цените на жилищата на Knight Frank се увеличава с 5,1% на годишна база през третото тримесечие спрямо 6,3%. Това е и най-бавният ръст на индекса от началото на 2016 г. насам, посочва компанията. На почти половината от изследваните пазари се наблюдава забавяне на увеличението на цените.
Забавянето е най-видимо на пазарите в топ 15 на класацията – на 13 от тях ръстовете се успокояват за периода юли – септември спрямо април – юни. Заради забавянето Естония, Унгария и Нова Зеландия изпадат от топ 10 на класацията, като Нова Зеландия се срива до 27-мо място, защото темпът на ръст на цените спада наполовина от 10,4% до 5,2%.