Бум на инвестициите в имотен сегмент
Сделки на обща стойност 957 млн. EUR са били реализирани през 2017 г. на инвестиционния пазар в областта на недвижимите имоти. За сравнение година по-рано сумата е била 262 млн. EUR, а за годината преди кризата – 2007-а, тяхната стойност е възлизала на 594 млн. EUR, според последния доклад на Colliers за развитието на инвестиционния пазар в България.
През изминалите 12 месеца 70% от сделките са били с търговски центрове, на второ място със 17% остава офис сегментът. Продължава тенденцията, започнала през 2016 г., обемът на транзакциите с имоти, генериращи доход (83%), да е по-голям от този на активите, придобити със спекулативна цел (12%) или закупени за собствено ползване (5%). Най-голям размер сключени сделки има столицата – 85%, отчитат специалисти.
По-активни на пазара, за пръв път от 2012 г. насам, са международните купувачи, чийто дял в инвестиционните сделки значително надминава този на българските. Сред международните инвеститори с водеща роля са южноафриканските фондове, които имат заслуга за 71% от общия обем транзакции. Към края на 2017 г. се наблюдава понижаване на нивата на възвръщаемост, в резултат на сключените мащабни сделки с качествени активи, генериращи доход. При търговските площи те спадат на 7.25% от 8.5%. В офис сектора стават 8.25% от 8.50%, а при индустриалните площи се променят на 10%, при 11% за 2016 г., отчитат от компанията Colliers International.
През 2018 г., от компанията очакват инвестиционните интереси да се насочат главно към останалите сегменти на пазара – офиси, индустриални и логистични площи, както и хотели. Общият обем на реализираните сделки през настоящата година трудно би надминал рекордния резултат, постигнат през 2017 г. Засиленото търсене на недвижими имоти от страна на крайни ползватели, повишава атрактивността на качествените имоти и засилва инвеститорския интерес.