ГЕРБ твърди, че няма монопол в „безплатното“ саниране
600 фирми изпълняват строително-монтажните дейности по националната програма за саниране, заяви по време на парламентарния контрол в петък регионалният министър Николай Нанков. Така той опроверга твърденията, че няма достатъчно конкуренция за поръчките.
„Една от критиките беше липса на конкуренция между отделните фирми. Има почти 600 фирми, които изпълняват дейности“, заяви Нанков.
Управляващите отговориха на критиките на БСП срещу програмата, но не скриха задоволството си, че от тотално отричане на санирането левицата е сменила реториката си в посока подобряване на програмата.
„Ще поздравя БСП за катарзиса. Благодаря на колегите от БСП, че успяха да доживеят до това, че да говорят за дефекти, а не за прекратяване на Националната програма за енергийна ефективност на многофамилните жилища“, коментира депутатът от ГЕРБ Александър Ненков. По думите му санирането е бъдещето на света. Той посочи, че 130 млн. лв. годишно се спестяват от сметките на потребителите със санирани блокове.
„600 фирми изпълняват строително-монтажните дейности, всичките ли са на ГЕРБ“, попита Ненков. По думите му заетите с ремонтните дейности по програмата са 75 хил. души.
Според него друг ефект от санирането е, че се внасят преки и косвени данъци в хазната и те са вече осезаеми.
Георги Гьоков от БСП пък посочи, че партията е против начина, по който се прави програмата. „Иначе хората я харесват програмата. Как няма да я харесват, като е безплатна. Само, че я правете качествено. Не вкарвайте политически елемент, дайте да я направим съвместно с опозицията да направим програмата да работи нормално, ясно е, че тя ще работи, докато сте на власт“, каза Гьоков.
Негови колеги обаче намекнаха за корупция при поръчките в полза на управляващите. „Санирането облагодетелства не само икономиката и фирмите, но и вас, колеги. Какъв сицилиански сценарий, каква фамилия. Случайно саниране за 100 милиона няма, коментира Явор Божанков от БСП.
„Да „санираме“ тежко спорната програма за енергийна ефективност, в противен случай тя няма да е единствената, която ще рухне под тежестта на собствените си негативи“, посочи и Манол Генов от левицата.
„Натрупаният опит от тези 400 сгради до момента дава недвусмислено основание за трайно натрупване на негативи във финансово изражение и щети за държавния бюджет“, добави Генов. Според него към 31 януари 2017 г. има натрупани лихви към Българската банка за развитие в размер на 3 млн. лв. „Начисляването им е в резултат на забавени плащания от страна на МРРБ към банката. Порочната идея за системно трупане на лихви е заложена като бомба още в самия механизъм и стартовото структуриране на програмата. Щетата от това ще е неизбежна“, твърди депутатът.
Всички дефекти по санирането ще останат за сметка на недобросъвестни строители, когато това бъде констатирано. Това каза от парламентарната трибуна министърът на регионалното развитие и благоустройството Николай Нанков. Ако има случаи на недобросъвестни строители, това е преодолим процес, подавайте адекватно сигнали. Предприети са необходимите действия и всички дефекти ще останат за сметка на недобросъвестни строители, когато това бъде констатирано. Имаме строителен надзор“, каза още Николай Нанков.
До момента няма категорични данни, от които да се направи заключение дали има или няма концентрация на поръчки в отделни фирми, работещи по програмата. Причината е, че правото да организира търговете за избор на изпълнител бе предоставено на местната власт. Това са 135 общини с общо 2022 жилищни сгради, които до момента са се включили в програмата. В масовия случай една фирма или обединение от фирми санира по един блок в дадена община. Това отговаря и на анонса на програмата, че в нея ще участват стотици фирми.
Все пак има и компании, печелещи по-голям брой поръчки. Според отговори на регионалното министерство до Mediapool към края на февруари в десетте населени места с най-много санирани блокове лидер по изплатени средства е малко известната в публичното пространство компания „Строителство и саниране Инженеринг Консулт“ ЕООД с над 6.3 млн. лв. Следваща по получени средства е „ПСГ“ АД, свързвана с бизнесмена политик от ДПС Делян Пеевски, а на трета позиция е хасковската компания „Еко Традекс Груп“, която е свързана с роднини на Делян Добрев от ГЕРБ. Към края на февруари на трите фирми общо са платени около 17 млн. лв. или около 6% от изразходваните близо 282 млн. лв. за санирането на общо 300 блока.
В средата на месец май пък Комисията за защита на конкуренцията претърси офисите на три фирми, работещи по безплатното саниране в търсене на доказателство, че са имали договорка за манипулиране на процедура за обществена поръчка. Претърсванията бяха в компаниите „Архкон Проект“ ООД, „Евиданс инженеринг“ ООД и „ВМЛ – консулт“ ЕООД в град София.
В крайна сметка депутатите решиха да задължат министъра на регионалното развитие в срок до 15 юли 2017 г. да предостави на парламента информация за приетите критерии и изпълнените цели на националната програма за енергийна ефективност. До 31 юли 2017 г. пък Нанков ще трябва да изнесе пред НС данни за актуалното състояние на програмата за саниране, изразходваните финансови средства и стойността на сключените до 15 юли 2017 г. договори. До 15 септември 2017 г. министърът ще трябва да внесе в Народното събрание и предложение за бъдеща визия за националната програма и нейното финансово обезпечаване.
mediapool.bg