pixel

Хидроизолационни решения от „Вюрт”

Неизменна част от съвременното строителство е надеждната защита от въздействието на вода върху различните конструкционни и архитектурни детайли. При съществуващото многообразие от продукти за хидроизолиране на пазара, изборът за инвеститора и строителя е труден и най-често се основава на няколко основни изисквания:
– надеждност на хидроизолиращите свойства;
– дълготраен експлоатационен срок на покритието;
– краткотраен срок и ниски разходи за полагане;
– оптимално съотношение между планирания инвестиционен бюджет и стойността на хидроизолационната система с горепосочените характеристики.

В поредица от статии ще представим решенията за хидроизолиране, които предлага „Вюрт-България”. Темите, които ще застъпим са:
1. Хидроизолационна система „ELASPUR” за защита на покриви, тераси, бани и подземни паркинги.
2. Хидроизолационна система „ELASPUR 750” за защита на басейни, водни резервоари и ландшафтни хидросъоръжения.
3. Хидроизолационна система „Izolpur” за защита на декоративни настилки и облицовки.
4. Система за кристалинно хидроизолиране на бетонови детайли.

Хидроизолационна система „ELASPUR” за защита на покриви, тераси, мокри помещения и подземни паркинги

ELASPUR е безшевна, перманентно еластична, дълготрайна хидроизолационна система на основата на полиуретан.

Области на приложение:
– Покриви-бетонни, метални, с битумни керемиди, ремонт върху стари хидроизолационни или керамични покрития.

– Балкони и мокри помещения (под подови настилки или като крайно покритие):

– Подземни паркинги

– Защита от влага и УВ-лъчи на топлоизолации с полиуретанова пяна;
– Защита на бетонни и метални елементи, мазилки и др.

Предимства на системата:
– Образува здрава, равномерна, безшевна водонепропусклива мембрана със силна адхезия към почти всякакви строителни основи.
– Перманентно висока еластичност при температурни амплитуди от – 40 до 100°С. Не омеква при високи температури и не е трошлива при ниски.
– Голяма устойчивост на застояла вода.
– Покрива пукнатини.
– Устойчива на UV-лъчи.
– Дифузионно пропусклива на водни пари. Не се налага монтиране на отдушници.
– Може да се ходи по повърхността.
– Декоративна – може да се поръчва в различни цветове.
– Устойчива на детергенти, масла, солена вода, слаби киселинни и алкални разтвори и др.
– Лесно обработване на ъгли и детайли.
– Бърза и лесна локална поправка, ако мембраната се повреди механично.
– Лесно полагане с валяк и четка. При по-големи площи може да се нанася с airless-помпа.

Продукти в системните решения и технология на полагане :

– Хидроизолиране на бетонови плочи, циментови замазки, шпакловки, зидария и леки строителни плоскости:
1. Грунд – ELASPUR Primer. Прозрачен, едно-компонентен, полиуретанов грунд на основата на разтворители, подходящ за порести материали-бетон, замазки, мазилки, дърво. Втвърдява при реакция с повърхността и влагата.

Подготовка на основата: Подготовката на повърхността е от съществено значение за получаване на качествено покритие и за дълготрайността му. Повърхността трябва да бъде чиста, суха, здрава и без замърсявания, които могат да повлияят адхезията на мембраната. Максималната влажност на повърхността не трябва да надвишава 5%. Новите бетонови конструкции трябва да съхнат поне 28 дни. Стари покрития, мръсотия, мазнини, масла, органични вещества, както и нестабилните и разхлабени парчета трябва да бъдат премахнати с помощта на шлайфаща машина.

Грундиране: ELASPUR primer се нанася с четка или валяк. За най-добри резултати, температурата по време на полагането и съхненето трябва да бъде между 5С° и 35°C. Ниските температури забавят втвърдяването, докато високите го ускоряват. Високата влажност също влияе върху качеството на крайното покритие.

2-3 часа след като се нанесе ELASPUR primer, но не по-късно от 4 часа, докато повърхността на грунда е все още лепкава, се нанася хидроизолационната мембрана.

Препоръки: Ако повърхността е много трошлива нанесете два слоя от ELASPUR primer.

2. Хидроизолационна мембрана – ELASPUR; хидроизолационна лента; лента от нетъкан текстил; ПУ-уплътнител „К+Д”; полиетиленов шнур.

Ремонт на пукнатини и фуги: Внимателното уплътняване на пукнатини и фуги преди нанасянето на ELASPUR е изключително важно за дълготрайни резултати.

Пукнатините трябва да се почистят добре от замърсявания и прах. Обработват се с ELASPUR PRIMER и се оставят да изсъхнат за около 2-3 часа. След изсъхване на грунда, фугите и пукнатините се запълват с полиуретанов уплътнител К+Д. Върху втвърдения улътнител се нанася слой ELASPUR, върху него се полага хидро-изолационна лента. Натиска се докато попие и след това се слага още един слой ELASPUR. Оставя се да изсъхне за 12 часа.

Разширителните фуги трябва да се почистят от прах и замърсявания.

Отношението между ширината/дълбочината на разширителните фуги трябва да бъде около 2:1. Нанесете уплътнител К+Д само на дъното на фугата. Върху него нанесете с четка ELASPUR. Върху него поставете хидроизолационна лента. С подходящ инструмент я натиснете навътре във фугата, така че да се напои добре. Отгоре нанесете още ELASPUR. Поставя се правилния размер полиетиленов шнур за фуги и се натиска дълбоко във фугата. Останалото свободно място се запълва с К+Д. Оставете за 12 часа да изсъхне.

Обработване на ъгли между стена и плоча, комини, отдушници, сифони:

Върху грундираните повърхности се нанася с четка слой ELASPUR, върху който с валяк се притиска подходяща по размер хидроизолационна лента. На снадките лентата трябва да се застъпвa.

Полагане:

Разбъркайте добре ELASPUR. Излейте ELASPUR върху грундираната повърхност и разнесете с валяк или с четка, докато цялата повърхност се покрие. Проблемните места, като ъгли, комини, тръби, фуги на метални покривни панели и др., се подсилват с хидроизолационна лента, арт. № 893 205 300 или лента от нетъкан текстил.

Хидроизолационната лента се поставя върху мокрия слой ELASPUR, натиска се, за да се напои, след което отгоре се нанася още един слой ELASPUR. След 12 часа, но не по-късно от 36 часа, се нанася втори слой ELASPUR. По желание може да се нанесе и трети слой. За по-добра адхезия на последващо покритие с плочки и против плъзгане се препоръчва върху последния слой, докато е прясно нанесен да се посипе ситен кварцов пясък.

3. Финишни износоустойчиви покрития:

– Еlastop TL – за пешеходен трафик

Еднокомпонентен, цветен УВ-стабилен перманентно еластичен горен слой за среднонатоварен пешеходен трафик, покривни градини, тежки атмосферни условия.

Еlastop TP – еднокомпонентен, цветен УВ-стабилен перманентно еластичен горен слой за среднонатоварен автомобилен трафик.

Финишните покрития се използват в комбинация със слой ситен кварцов пясък, положен в последния слой ELASPUR.

Хидроизолиране на метални покриви, върху стари битумни или ПВЦ покрития, върху стари глазирани настилки

1. Грунд – Аквапраймер: Това е прозрачен, двукомпонентен, епоксиден грунд на водна основа. Използва се като универсален праймер за хидроизолация, който може да се използва, както върху абсорбиращи, така и върху неабсорбиращи повърхности.

Подготовка на основата: Подготовка на повърхността е от съществено значение за получаване на качествено покритие и за дълготрайността му. Повърхността трябва да бъде чиста, суха, здрава и без замърсявания, които могат да повлияят адхезията на мембраната. Максималната влажност на повърхността не трябва да надвишава 7%.

Смесване: Двата компонента трябва да се смесят с миксер с ниска скорост за около 3-5 минути. Смесването трябва да стане внимателно, като се обърне особено внимание на компонентите полепнали по стените и ъглите на съда. Не започвайте работа без да сте сигурни, че двата компонента са напълно хомогенизирани. Разредете сместа с 15-25% вода, за да регулирате вискозитета.

За най-добри резултати трябва да се спазва работната температура. Ниските температури забавят стягането, докато високите го ускоряват. Високата влажност също влияе на скоростта на втвърдяване.

Грундиране: Аквапраймерът (разреден с 15-25% вода) се нанася с четка или валяк. След около 6-12 часа (но не по-късно от 24 часа) нанесете хидроизолацията.

2. Хидроизолационна мембрана – ELASPUR; хидроизолационна лента; лента от нетъкан текстил

Обработване на фуги между покривни плоскости, ъгли между стена и плоча, комини, отдушници, сифони:

Фугите се уплътняват с полиетиленов шнур и К+Д. Върху грундираните повърхности се нанася с четка слой ELASPUR, върху който с валяк се притиска подходяща по размер хидроизолационна лента или лента от нетъкан текстил. На снадките лентата трябва да се застъпва.

Полагане на хидроизолационнтата мембрана: по гореописания начин.

3. Финишни покрития – Elastop TL или Elastop TP се полага при нужда като финишен слой в комбинация със ситен кварцов пясък.

– Хидроизолиране на малки покриви и мокри помещения /под настилки/.

ELASPUR DY – безшевна, перманентно еластична, дълготрайна полиуретанова хидроизолационна система на водна основа.

Области на приложение:

– балкони, тераси и бани под плочки;
– бетонови конструкции, бетонни или метални покриви с малка площ;
– стени и цокли.

Предимства на системата:

– лесно нанасяне с валяк, четка или маламашка;
– образува равномерно, безшевно покритие;
– устойчива на UV-лъчи;
– водоустойчива;
– запазва механичните си свойства в температурен интервал от –20°С 80°С;
– пропуска водните пари, така че повърхността може да диша;
– отлична адхезия към повърхността;
– по повърхността може да се ходи, както и да се лепят настилки или облицовки;
– ако повърхността на мембраната се наруши, може лесно да бъде поправена локално;
– не е вредна при вдишване, може да се работи на закрито.

Продукти в системата:

Хидроизолационната мембрана може да се използва разредена с 20% вода за грундиране на циментови замазки, бетонни плочи, водоустойчив гипскартон, при хидроизолиране под плочки.

Когато се използва върху метални или бетонни покриви, за поправка на стари покрития се грундира с :

1. Грунд –Аквапраймер – прозрачен, двукомпонентен, епоксиден грунд на водна основа. Използва се като универсален праймер за хидроизолация, който може да се използва, както върху абсорбиращи, така и върху неабсорбиращи повърхности.

Подготовка на основата: Подготовка на повърхността е от съществено значение за получаване на качествено покритие и за дълготрайността му. Повърхността трябва да бъде чиста, суха и здрава, без замърсявания, които могат да повлияят адхезията на мембраната. Максималната влажност на повърхността не трябва да надвишава 8%. Стари покрития, мръсотия, мазнини, масла, органични вещества, както и нестабилните и разхлабени парчета трябва да бъдат премахнати с помощта на шлайфаща машина.

2. Хидроизолация ELASPUR DY

Ремонт на пукнатини и фуги: Внимателното уплътняване на пукнатини и фуги преди нанасянето на ELASPUR е изключително важно за дълготрайни резултати.

Пукнатините трябва да се почистят добре от замърсявания и прах. Обработват се с ELASPUR PRIMER и се оставят да изсъхнат за около 2-3 часа. След изсъхване на грунда, фугите и пукнатините се запълват с полиуретанов уплътнител К+Д. Върху втвърдения уплътнител се нанася слой ELASPUR DY, върху него се полага хидроизолационна лента. Натиска се докато попие и след това се слага още един слой ELASPUR DY. Оставя се да изсъхне за 12 часа.

Полагане: Разбъркайте добре преди употреба. Нанесете с четка, валяк или маламашка. Втори слой се нанася след 6-12 часа.

Обработване на ъгли между стена и плоча, комини, отдушници, сифони:

Върху грундираните повърхности се нанася с четка слой ELASPUR DY, върху който с валяк се притиска подходяща по размер хидроизолационна лента. На снадките лентата трябва да се застъпва.

Тези продукти, както и пълната продуктова гама на Вюрт-България ЕООД можете да намерите във фирмените ни магазини, както и на сайта ни.

Може да харесате още...