pixel

Как се постига черен бетон и какви са качествата му

Beton 1
Колкото и клиширано да звучи, архитектите наистина харесват две неща: eкспонирания бетон и черния цвят. Бетонът предлага отличителна груба естетика, подчертавайки тоновете, текстурите и повърхностите, съставляващи бетонната смес. Равномерността на черния цвят позволява на архитектите да подчертаят много точно определени специфични характеристики. Обединяването на двете изглежда повече от естествено. Но черният пигментиран бетон не се среща толкова често, колкото бихме могли да си представим.
Beton 3

Процесът на пигментация на бетона не е нов. Експериментите започват през 50-те години на миналия век. Не се състоят в нищо повече от добавяне на някакъв вид пигмент под формата на прах или течност към някои съставки на цимента (пясък, камък), когато те все още са сухи, в количество от 2% до 5% от общото тегло на цимента. Цялата смес се превръща в хомогенно пигментирана, въпреки че само малко част от нея става видима. По-специално за черния бетон обикновено се използва железен оксид (Fe3O4), който се среща в природата като минерала магнетит. Когато се добавят към бетонна смес, частиците от железен оксид заграждат и покриват циментовите частици, които са 10 пъти по-малки. И затова количеството пигмент се дозира в зависимост от количеството цимент. Алтернативен вариант, макар да не се препоръчва, е използването на сажди в сместа, за да се постигне по-тъмна повърхност. Когато водата се изпарява от сместа, тя извлича въглерода. Това доди до по-лесното и бързо избледняване на бетона. За разлика от саждите, пигментите от железен оксид се свързват с цимента и стават постоянна част от бетонната смес.

Пигментацията на бетона има чисто естетическа функция. Структурно цветният бетон се проявява подобно на конвенционалния бетон. Академични изследвания показват, че пигментите могат да намалят насипната плътност, леко да увеличат капацитета на водопоглъщане с 1% и компресионната якост до 20%. Използването на пигмент в цимента не влияе неблагоприятно на физическите и якостните характеристики на бетона.
Beton 4

Недостатък на пигментирания бетон е постигането на първоначалния вид в случай на нужда от последваща корекция. За това е необходима добра проектна документация. Имайки предвид всички тези съображения, процесът става малко по-скъп. Въпреки това, може да се окаже, че вариантът с пигментирания бетон е с по-добро съотношение цена-полза от използването на скъпи покрития за изключителен външен вид.

Може да харесате още...