
Jeremy Hunt. Снимка: Simon Dawson
Правителството обеща да похарчи 6 милиарда паунда за изолация на домoвете – но президентът на RIBA Саймън Олфорд каза, че инвестицията трябва да бъде „ускорена“, за да се пребори ниската енергийна ефективност в Обединеното кралство.
По време на свое изявление канцлерът на хазната Джереми Хънт заяви, че разходите в размер на 6 млрд. паунда за подобряване на изолацията на жилищата ще започнат през 2025 г. и че тези пари ще бъдат в допълнение към 6,6 млрд. паунда, които вече са заделени за енергийна ефективност от настоящия парламент.
Хънт добави, че ще бъде създадена работна група, която да оглави инициативата и да потърси стимули за собствениците на жилища да сменят котлите на изкопаеми горива с термопомпи или котли на биомаса. Правителството има за цел да намали потреблението на енергия в застроената среда с 15% до 2030 г., с което според Хънт ще „престанем да бъдем зависими от международните цени на газа“.
Олфорд заяви, че новата работна група трябва „да се поучи от миналите неуспехи и да изгради компетентна и квалифицирана верига за доставки“, за да гарантира изпълнението на последния ангажимент на правителството за изолиране на жилищата.
„Като институт и специалисти в бранша ще продължим да си сътрудничим с правителството и по възможност да го подкрепяме, докато то развива жизненоважните програми за модернизиране на сградния фонд“, заяви президентът на RIBA.
Фелиси Криклер, директор на Assael Architecture, споделя думите на Олфорд. Тя заяви: „Десетилетие на ниски нива на инсталиране на изолация означава, че енергийноефективното обновяване на жилищата се нуждае от тласък и днешното обещание за финансиране е значителна стъпка в правилната посока.
„Как обаче наистина можем да си позволим да отложим това до 2025 г., за да се справим с ниската енергийна ефективност на нашия жилищен фонд?“
В момента Обединеното кралство има едни от най-лошите домове в Европа по отношение на енергийните характеристики. Само 1,8 процента от новите домове в Англия отговарят на най-високата оценка за ефективност, установи Грийнпийс в доклад по-рано тази година.
Само 10% от жилищен фонд от времето между двете войни – домове, построени между 1919 и 1939 г. – имат енергийна ефективност над група C, се казва в доклад, публикуван от RIBA през септември. Институтът изчислява, че подобряването на енергийните характеристики само в тези домове ще намали въглеродните емисии на нацията с 4%, както и ще помогне на правителството да постигне целта си за нулеви емисии до 2050 г.