Колко вредни са микропластмасите в боята
Кой би си помислил, че една прясно боядисана стена, толкова гладка и лъскава, може да крие такъв сериозен проблем? Боята е един от финалните щрихи, които придават красота и защита както на вътрешните, така и на външните пространства. Но под този цветен слой има невидим слой, който безшумно се натрупва в нашите екосистеми и дори в телата ни. Неотдавнашно изследване, проведено в Швейцария, определя строителната боя като един от най-големите източници на микропластмасово замърсяване в океаните, реките и други среди. Тези микропластмаси, с размер по-малък от 5 мм, навлизат в екосистемите чрез атмосферни влияния, натрупвайки се в телата на морските и сухоземните животни – и в крайна сметка в хората. Въпреки че дългосрочните ефекти върху човешкото здраве все още се проучват, досегашните данни показват, че продължителното излагане на въздействието им може да допринесе за различни физически и метаболитни здравословни проблеми. И все пак се появяват устойчиви алтернативи, които предлагат начин за създаване на по-здравословни пространства, като същевременно се свежда до минимум въздействието върху околната среда.
Латексовата боя е съставена от вода и пластмасови полимери (като акрил и винил), които образуват траен филм върху повърхностите. С течение на времето този филм се износва поради излагане на слънчева светлина, дъжд и абразия, като освобождава малки пластмасови частици в околната среда. Традиционната строителна боя съдържа около 37% микропластмаси, което подчертава спешната необходимост от по-устойчиви материали в тази област. По данни на Европейската комисия всяка година от отпадъците от бои в европейската околна среда попадат от 231 000 до 863 000 тона микропластмаса. С оглед на целта за намаляване на микропластмасата с 30% до 2030 г. изследователите подчертават значението на проектирането на материали с оглед на този проблем от самото начало, за да се избегнат високите разходи и сложността на последващото възстановяване.
За да се пребори с нарастващия проблем със замърсяването с микропластмаси, BC Materials, стартъп от Брюксел, предлага устойчива алтернатива: минерална боя, произведена от изкопана почва, без микропластмаси и ЛОС (летливи органични съединения). BC Materials разработва продукти на основата на глина под своята марка Léém, включително глинена мазилка, глинен разтвор, а отскоро и глинена боя.
Тази боя е изработена с приблизително 65% вторични ресурси, като включва устойчиво добита, местна почва, която не замърсява околната среда. Като намалява значително зависимостта от първични суровини, тя подпомага производствен цикъл с по-нисък отпечатък върху околната среда. Формулата ѝ на основата на глина осигурява палитра от естествени, земни тонове, включително червено, кафяво, кремаво и сиво, предлагайки рустикална и привлекателна естетика. Тези цветове не само отразяват естествения произход на материала, но също така подчертават ангажимента му към кръговрата и екологичната отговорност.
Наскоро продуктът беше представен в начално училище MABO, където деца и учители заедно боядисаха стената на класната стая, заменяйки старата боя, съдържаща микропластмаси. Софи Де Клерк, директор на MABO Брюксел, изрази облекчение след замяната на старата, лющеща се боя, като подчерта рисковете, пред които са изправени децата с токсични продукти, съдържащи микропластмаса.
В допълнение към усилията на BC Materials, друго проучване, ръководено от датската архитектурна фирма Henning Larsen и проведено от датския потребителски съвет Forbrugerrådet Tænk, предлага информация за въздействието върху околната среда на различните видове бои за вътрешна среда. Резултатите от тяхната оценка на климата разкриват, че боите на минерална основа имат значително по-нисък потенциал за глобално затопляне от конвенционалните акрилни (латексови) бои. Освен това проучването насърчава производителите да публикуват екологични продуктови декларации (EPD) за по-добро качество на данните, особено за вариантите на растителна основа. Датското проучване също така показва, че не всички повърхности непременно се нуждаят от боядисване – гледна точка, която е в съответствие с по-широката мантра на устойчивия дизайн: „най-устойчивата сграда е тази, която не е построена“. Когато боядисването е от съществено значение, изборът на бои на минерална основа или други алтернативи с ниско въздействие може да допринесе за намаляване на екологичния отпечатък.
Нарастващият акцент върху екологичните строителни материали, които не съдържат микропластмаса, представлява жизненоважна промяна в посока към устойчивост със значителни ползи както за човешкото здраве, така и за планетата. Като дават приоритет на материалите, разработени с мисъл за дългосрочното въздействие, строителната и проектантската индустрия могат да помогнат да се проправи път към бъдеще, в което сградите – и боите – са безопасни, кръгови и съобразени с природните системи. Както заявява Марилис Тран Тхри, дизайнер на материали в BC Materials: „Вместо да се налага да почистваме впоследствие нашите природни обекти, реки и океани, по-добре е да проектираме материали, които са безопасни по своята същност и са произведени от изобилни, здравословни ресурси.“
Снимки: Farah Fervel