pixel

Може ли да използвате полиуретанова пяна през зимата

Schaum 1

Предлаганата в търговската мрежа полиуретанова пяна не трябва да се обработва при температури под 5°C, твърдят от Информационния център за полиуретанова пяна в Германия.

Причината за това е, че при ниски температури влагата, необходима за втвърдяването ѝ, намалява, а химичните реакции се забавят. В резултат на това съществува риск пяната да стане ронлива и нетрайна. Освен това върху повърхността може да се образува прахообразен слой. В допълнение, колкото по-ниски са температурите,  толкова по-жилав става полиуретановия преполимер във флакона и съответно е по-трудно да се работи с него.

Решения за зимата

Ако въпреки всичко не искате или не можете без монтажна пяна в студените месеци, бихте могли да се възползвате и от специално разработени решения за зимна пяна. Тези продукти са създадени за употреба при температури до -10°C и се препоръчват за зимни строителни обекти. При тях е небходима значително по-малко влага в процеса на втвърдяване, което позволява да съхнат добре и при контакт със студени повърхности, както и в този процес да запазят хомогенна клетъчна структура. Трябва да имате предвид, че дори и при тези продукти флаконите следва да имат собствена температура от минимум 5°C, преди да започнете работа с тях.
Schaum 2

И все пак, какво да правите, ако се нуждаете спешно от пяна, а в магазина не са налични специалните продукти за зимния сезон, а само стандартните флакони? При спешни случаи бихте могли да затоплите стандартния флакон много леко и внимателно, например във водна баня. Наистина следва да бъдете изключително внимателни, за да не се стигне до прекалено бързо разширяване на намиращия се в опаковката газ под налягане. Ако той бъде нагрят прекалено бързо, има риск от експлозия. В никакъв случай не трябва да поставяте флаконите с пяна директно върху котлони или горелки.

Принципно, когато монтажната пяна се е втвърдила, тя е студоустойчива и издържа на температури до -40°C.

Може да харесате още...