pixel

Начини да завършим тухлената стена

Има огромен брой начини за полагане и довършителни работи, които могат невероятно да декорират фасадата на тухлена къща, както и стените в сградата. Да се направи висококачествена зидария, или да се създаде този сложен релеф, както е на снимката по-горе, без да използваме професионалисти, е почти невъзможно. Но завършителните работи по тухлената стена отвътре е изцяло по силите на всеки, който иска да създаде интериор със собствените си ръце.

Видове тухли и тяхното предназначение
Преди да говорим за дизайна на тухлената зидария ще разгледаме видовете тухли за зидария и довършителни работи.

По предназначение тухлите се делят на: тухли за зидария, облицовъчни, огнеупорни (шлайфани), топлоизолационни и настилки. Във връзка с темата на нашата статия ще разгледаме първите две групи.

Тухлите за зидария са: бяла тухла (силикат), и два вида червена тухла – керамична и клинкерна. Всички те имат напълно различни производствени технологии, а също и външният вид на зиданата конструкция, направена от тях, се различава.

Силикатна тухла

В състава на силикатната тухла има две основни основни съставки: варова смес и пясък. По принцип такава тухла може да бъде произведена не само в бял цвят. С добавянето на пигменти цветът на тухлата може да варира=

Видове

Производството на силикатни тухли изисква много по-малко време отколкото производството на керамични тухли или производственият процес е шест до седем пъти по-бърз. Съответно намаляването на разходите за труд също намалява цената на продукта. Ето защо, цената на силикатната тухла е по-ниска от цената на керамични тухли с не по-малко от 25-30%.

Освен това силикатната тухла има и други предимства. Първо, тя има добра звукоизолация. На второ място, зидарията, изработена от силикатна тухла, има по-ниска топлопроводимост. Това означава, че стената може да има по-малка дебелина.

Но има и недостатъци. Силикатната тухла тежи 5 кг, срещу 3.5 кг на керамичната. Ето защо, дори по-тънката стена може да има по-голяма тежест. За да се намали натоварването на основата, зидарията често се изработва от кухи тухли.

Сред недостатъците на силикатните тухли са ниската устойчивост на влага и екстремни температурни промени. В тази връзка, силикатна тухла не се използва за зидария и декорация на пещи, както и за строителство в северните райони.

Повърхността на зидарията, изработена от силикатни тухли, има много добър външен вид и позволява без особени трудности да се изпълни интериорния дизайн на помещенията. А за  такива архитектурни стилове, където тухлената конструкция остава без мазилка, силикатната тухла е достатъчна, например, интериор на сграда, направена в античен стил.

Керамични тухли

Червената керамична тухла е може би най-използваният конструктивен материал: не само сред други видове тухли, но и в сравнение с другите строителни материали.

Цветът на тухлата се получава в зависимост от типа глина, използвана при производството. Най-често това е червена глина. Но има и други цветове от глина, използвани за производство на тухли.

Съответно, нюансът на готовия продукт може да се различава. Понякога има дори тухли от шоколадово-кафяв цвят. Но за изграждането на стени се използва предимно червена – останалите цветове се отнасят по-често към възможностите за облицовка.

За зидарията може да се използва като плътна тухла, така и пореста, т.е. има кухини. Кухите версии облекчават тежестта на стената и е много по-добре да се запази топлината на къщата. Но за изграждането на нулевия цикъл: за основите и цоклите се използват само плътни тухли.

Проектирането на зидарията може да се извърши по време на зидарията. Добрите майстори знаят много начини да извършват текстурирана зидария, като създават модели и рисунки по стените. Това умение се придобива само с опит – никой инструктор няма да го научи. Ако искате да опитате силите си в тази работа, започнете с четенето на техническата литература по основи на зидарията.

Можете също да украсите фасадата със зидария върху къща, която е построена от други конструктивни материали: бетон, блокове, дърво. За това се използват облицовъчни тухли.

Няма да се спираме на клинкерните  тухли. Този вид тухли, като най-трайни и съответно и скъпи, се използва главно в строителството и ландшафтния дизайн. Стената от клинкерните тухли има по-равна и гладка повърхност. Това опростява и нейната интериорна декорация.

Декоративна тухла

Каква е разликата между облицовъчна и декоративна тухла? Тези две концепции вървят заедно, но въпреки това разликите са:

– Облицовъчните тухли имат куха структура и гладка повърхност и могат да се използват както за облицовка на стени, така и за зидария.

– Стената, изработена от такава тухла, не се нуждае от мазилка. Тухлата може да се полага както на широката си страна, така и на тясната. В същото време, кухата повърхност не е в дебелината на стената, а от предната страна на фасадата, създавайки великолепен релеф.

– Декоративната тухла има всички видове конфигурации; форми; цветове; релефи.  Размерите на тази тухла също са далеч от общоприетите стандарти и могат да представляват различни елементи, които се използват за завършване на стените за тухли.


– Тази тухла не се използва конструктивно. Но по отношение на завършителните работи на стените, възможностите й са почти неограничени. Когато се иззидва къща от глинени тухли, майсторите могат да използват както обикновените плътни тухли, така и декоративните. Естествено, декоративните украсяват фасадата.

– Вътрешният дизайн на стените, осъществен с помощта на декоративни тухли или дори имитациите им, изисква компетентен подход и творческо въображение. Декорирането с тухли в апартамент, например в панелна сграда, ще ви помогне да създадете незабравим, стилен интериор, типичен за тухлена къща.

Най-важното нещо в тухления дизайн е майсторското умение, защото неравна зидария може пагубно да повлияе на качеството на покритието, и дори и за най-красивата тухлата няма да бъде в състояние да коригира грешката.

Тухлен дизайн

Защо дизайнерите са такива любители на зидарията? Изглежда, че няма нищо особено в обикновената тухла, но стените, иззидани от нея, отдавна се приписват към елементите на декора. И така:

– Грамотно изпълнената тухлена зидария е в състояние да трансформира всеки интериор по един уникален начин: било то малък апартамент или огромно имение.

Тухлена стена с декоративна боя

– Най-интересното е, че в почти всички архитектурни стилове може да се види не-измазана тухлена стена. И не само в жилищните помещения, но и в обществените. Естетиката идва от това как са декорирани  тухлите и как е изпълнен интериорния дизайн.

– И дори ако декорът не е изпълнен от тухли, той успешно може да се замени със  стилизирани панели и рулонни покрития за стени. По този начин стената изглежда като завършена с тухли.

– Изображение, което симулира зидария, може да има не само тапет. Такива са декоративни мазилки и бои, керамични плочки, самозалепващи се филми, гъвкави акрилни керемиди. И в нашия пример по-долу, тухленият модел има стъклена чаша от стъкло – те бяха одрани, използвани за завършване на работната стена в кухнята.

– Що се отнася до прякото участие в декорирането на помещенията на самата тухла, вариантите за неговото завършване също могат да варират. Ако говорим за таванско помещение, където стената без мазилка е типичен елемент от интериора, зидарията от тухли не е особено украсена, дори и да е стара или краищата на тухлите да не са съвсем гладки.

– В този случай прахът и мръсотията просто се почистват от повърхността и тя се обработват с водоотблъскващи средства. Такава обработка се извършва във всички случаи, когато не се планира оцветяването на зидарията.

– Хидрофобната импрегнация предпазва стената от влага, мухъл, мирис и прави повърхността гладка и блестяща. Обработката на зидарията се извършва както на закрито, така и на открито – това спомага за поддържането на добрия външен вид на стената в продължение на много години.

– Да се ​​върнем към дизайна. На горната снимка виждаме, че именно такава стара и не много равна тухлена зидария е включена в дизайна на стената, към която прилепва камината. На фона на останалите стени, покрити с декоративна мазилка, тази зидария прави изразителен контраст. Освен това самата камина е изработена от тухли, само огнеупорни

– И още камина – във вътрешността на хола, украсена в средиземноморски стил. Тук стената е облицована с декоративна тухла с релеф тип „скала“. Това прави повърхността да изглежда като каменна облицовка.

– Ако стилът е опърпан шик или таванско помещение, умишлено се насърчава употребата на антични тухли. Но и в примерите на хай-тех или модерен стил, античните тухли  внимателно се  подравняват, шпакловат и боядисват. Чрез декоративно съединяване на фугите се създава ясна геометрия на тухла.

– В стая, където няма измазана тухлена стена, задължително трябва да има елемент, който да контрастира. Той може да бъде великолепен таван, шик лампи, скъп паркет.

– Елегантните мебели на фона на тухлена стена от нисък клас също изглеждат много стилни. В нашия пример отгоре, този контраст е алуминиев таван от тръстика със златист пръскане.

– Тухлената стена често е боядисана еднотонно, без фуги. И цветът на боята, в този случай, може да се използва много различно: от млечно, до шоколадово или черно. Всичко зависи от концепцията за интериорен дизайн.

Както можете да видите, има много начини за декорация на помещенията, като се използват тухлите в декора. Разбира се, не си струва да се завършва цялата стая по този начин, но една стена или фрагмент от нея само ще украсят стаята, ще й дадат специален шик. Като начало, опитайте се да направите такава стена на балкона или терасата – със сигурност ще се получи, а не само красива, но и евтина декорация.

Може да харесате още...