Облекчен режим за “умни сгради” поискаха участниците в Годишната конференция “Споделена икономика и умни градове”
За втора поредна година конференцията, организирана от от b2b Media, събра официални лица, представители на най-успешните компании в сферата на технологиите, архитектурата, строителството и други сектори, медии, стартъп предприемачи и гости.
Иновациите са движещата сила за развитието на „споделената икономика“, а реализирането на проекти в сферата на „умните сгради и градове“ зависи не само от желанието на инвеститорите, но и от регулаторната среда, в която те са поставени.
Председателят на камарата на архитектетите в България арх. Борислав Игнатов заяви, че докато в Германия се изискват 19 документа преди да се започне изграждането на подобна сграда, включително проектите се подават и одобряват онлайн, у нас необходимият набор е 178 документа и изискванията за строителство на една сграда са същите като за цяло летище, например.
Относно сроковете – в България се чака минимум 60 дни, докато в Германия са едва 17, а в Англия може да се получи разрешение само в рамките на 2 дни.
Участниците в събитието се обединиха около искането да се облекчи режима и да се регламентират стимули за инвеститорите в „умни сгради“.
„Представете си, че сутрин не отивате в офиса. Представете си, че офисът идва при вас. Концепцията за „мобилен офис“ се променя много бързо с идването на „умните градове““, разказа арх. Ангел Захариев в своята презентация на събитието.
“Сега говорим за глобализация. Градовете обаче все повече ще играят основна роля. В момента 20 мегаполиса в световен план имат над 10 млн. души население, а в следващите години те ще станат поне 40. Тези градове са самостоятелни икономически играчи и след време ще започнем да говорим за регионализация и за градовете, носещи иновации”, коментира Стамен Янем, изпълнителен директор на Българската агенция за инвестиции.
Лекторите и презентаторите на конференцията обсъдиха и теми като: Интелигентни машини и умни хора – бъдещето на бизнеса, съвместно потребление и споделена икономика, преминаване към дигиталната реалност, цифровизация в ежедневието.
Пълната програма на Годишната конференция, както и презентациите можете да видите на сайта на събитието.
manifesto.bg