Отпечатайте къща с 3D принтер
3D принтерите са невероятни. Те могат да отпечатат всичко, което искаме да отпечатат, използвайки всички материали, които можем да си представим, на всяко място, което искаме.
Новите 3D принтери могат да използват налични местни материали, като пясък, чакъл и други подобни фракции за отпечатване на бетонни конструкции.
Бетонни бараки от 47.5 кв. метра или известни като B-Hut бяха успешно отпечатани с помощта на Автоматизираното изграждане на спедиторски структури (ACES) от лабораторията за строително инженерство (CERL) в Шампейн, Илинойс.
„ACES осигурява възможност за отпечатване на поръчкови структури за експедиции, на място, като се използват локално налични материали. ACES ще позволи на армията да отпечатва сгради и друга необходима инфраструктура, като бариери, водостоци и препятствия на място“, споделя д-р Майкъл Кейс, мениджър на проекта CERL ACES
Предимствата на тези 3D принтери са много. Те могат да се поберат в транспортен контейнер или в задната част на самолет C-130, за да бъдат лесно транспортирани до определеното място. ACES също има потенциал да намали разхода на строителни материали наполовина и да намали работната сила с 62%.
Екипът ACES проектира, изработи и утвърди нова добавъчна, триизмерна технология за бетонно печатане. За разлика от предишните технологии, работният обем на ACES е до 3/8”. Освен това, проектът ACES обръща специално внимание на методите за подсилване на отпечатания бетон, както хоризонтално, така и вертикално.“
Проектът е много обещаващ и CERL се обединява с НАСА, за да направят ACES технологията по-мобилна. Всъщност НАСА проектира и изгражда системата за доставка на сухите материали, която е използвана за отпечатване на B-Hut. Michael Fiske, ръководител на екипа на NASA / Marshall Space Flight Centre, заявява, че НАСА започва да проучва тази възможност още през 2004 г.
Проектът обаче беше анулиран през 2007 г. През 2013 г. армейският корпус отново се свързва с НАСА и предлага съвместен проект за продължаване на развитието на мобилния хардуер, необходим за оформянето на материалите. Сега НАСА има големи надежди да използва тази технология в космическото строителство в бъдеще.
Освен с NASA, CERL има споразумение за съвместно научноизследователско и развойно развитие с Caterpillar Inc., коитоще проучат технологията ACES за операции за подпомагане при бедствия.
„Вече си сътрудничим с американската армия по проекти по целия свят и в спасителни зони и ако един ден има строителни проекти на Марс, ние също искаме да бъдем там. – казва Ерик Рейнърс, програмен мениджър на Caterpillar за автоматизация и технологии. Да! Желанието ми накрая се сбъдва. Освен че помагаме за построяването на къщи евтино и бързо в райони, пострадали от бедствия, мога да отпечатам и мое собствено имение. Мога само да се надявам, че това ще стане в рамките на следващите пет години. Надявам се, то да може да бъде отпечатано, докато аз щастливо пребивавам в космоса.