По-модерно жилищно пространство и по-ниски допълнителни разходи
Обновяването на стари къщи има две цели: по-модерно жилищно пространство и по-ниски допълнителни разходи. Но каква е ползата от термопомпа или фотоволтаична система на покрива, ако ограждащата конструкция на сградата не е пригодена за бъдещето? Навигаторите за дървени конструкции помагат при проектите за топлоизолация.
Ефективната изолация на покрива и външните стени е също толкова важна, колкото и техническото обновяване. Но коя външна топлоизолационна комбинирана система (ETICS) е най-подходяща за съответната сграда, например дали трябва да се изпълни с изолационни плоскости с дървесни влакна и вентилируема фасада? С навигаторите за дървени конструкции собствениците, проектантите и строителните фирми могат да отговорят със сигурност на тези въпроси.
Конкретните описания на проектите, които илюстрират концепцията за решение, са от полза. Както при този ETICS за еднофамилна къща в Тапфхайм, Бавария: високите разходи за отопление и влагата в стаите са причинявали проблеми на семейството. В търсене на модерна, ефективна изолация за къщата си, те се решават на ETICS с изолационни панели с дървесни влакна от Steico.
Ефективни, издръжливи и екологични
Къщите от 50-те години обикновено имат доста пестелива и опростена конструкция. Стените често са от тежка каменна зидария с лоша топлоизолация; по онова време непрекъснатата топлоизолация все още не е била част от строителните стандарти. През зимата по студените стени може да се кондензира влага. Освен повишения риск от поява на мухъл, разходите за отопление са били многократно по-високи от днешните.
Чрез модернизиране на изолацията собствениците успяват да направят къщата си енергийно ефективна, да спестят много пари и да подобрят значително климата в помещенията. Изискването е изолацията да е ефективна, трайна и здрава и да не вреди на околната среда. Като алтернатива на конвенционалните материали, които често се базират на продукти от суров петрол, изборът пада върху изолационната плоча от дървесни влакна Steico protect. От външната страна на стената изолацията от дървесни влакна намалява риска от образуване на водорасли. Високата плътност прави дървесните влакна много добър акумулатор на топлина. По време на преходния период изолацията поглъща дневната топлина и я освобождава отново със закъснение едва през нощта. По този начин фасадата се охлажда по-бавно от околния въздух. Това значително намалява кондензацията на влага върху мазилката и запазва фасадата по-суха. Това не дава шанс на водораслите и мъховете. А дървесните влакна са отворени за дифузия: Ако влагата проникне в изолационния слой, тя може безпрепятствено да изсъхне отново.
Изолационните панели са стабилни и устойчиви на натиск в сравнение с чувствителните изолационни материали: ако фасадата е подложена на механични въздействия в ежедневието, защитният слой на мазилката се уврежда много по-малко. Те могат лесно да издържат на кормило на велосипед и дори кълвачите имат проблем. Леките товари, като пощенски кутии или стенни лампи, могат да бъдат закрепени с винтове.
След около две седмици къщата в Тапфхайм беше изолирана, измазана и боядисана. Къщата не само засия в нов блясък, но и впечатли с нов вътрешен климат. Жилищните помещения са уютни, стените остават сухи и излъчват топлина. Сметките за отопление вече са значително по-ниски, за което свидетелства U-стойността на къщата от само 0,203 W/m²K след обновяването. Топлопреминаването през външната стена е намаляло с 80%.
Семейството избира система от минерални мазилки за фасадата, тъй като тя се съчетава идеално с изолационния материал от дървесни влакна. Подобно на изолацията, мазилката е отворена за дифузия, така че ETICS регулира влагата постоянно. Завършекът е класическо бяло фасадно покритие.
Снимка: Steico