pixel

Полупрозрачна тухлена фасада, изградена с аугментирана зидария

Изследователи от ETH Zürich и местни зидари в Гърция са изградили вълнообразна фасада с площ от 225 кв. м., за да демонстрират как аугментираната тухлена зидария съчетава предимствата на дигиталния дизайн с професионалните умения на майсторите зидари.

Фасадата е част от винарната „Китрус“ в Гърция и към момента е най-големият проект, изцяло създаден на място с интерактивна система за дизайн и интерфейс с аугментирана реалност. Състои се от 13 596 ръчно положени тухли.

Роботизираните системи са много подходящи за създаване на сложен дизайн на тухлени конструкции с висока ефективност. Стандартните роботизирани технологии обаче, имат ограничения в подвижността и сръчността. Gramazio Kohler Research, част от ETH Zürich, връща занаятчийството в процеса на дигиталното проектиране. По време на изграждането на фасадата зидарите са насочвани от цифрови указатели, което им позволява да работят с пространствена точност, и в същото време прилагат ръчните си уменията в зидарията. Интерфейсът е проектиран по такъв начин, че зидарите интуитивно разбират къде да поставят тухлите в съответствие с дигиталния дизайн. Системата използва визуално-инерциално проследяване и обратна връзка в реално време.

Дизайнът на тухлената фасада е постигнат и чрез прилаганите на различни дебелини на пластовете материали за залепване на тухлите. Индивидуалното завъртане на тухлите корелира с количеството слепващ материал. По този начин, материалът за залепване на тухлите, обикновено считан за второстепенен елемент в дизайна на тухлените стени, се превръща в определящ елемент във външния вид на фасадата. Резултатът е вълнообразна, полупрозрачна параметрична фасада, която отразява идеята за постоянно променяща се фасада, наподобяваща трептящото отразяване на светлина от повърхността на течност. Пролуките между отделните тухли позволяват вентилация и контрол на слънчевата светлина.

Може да харесате още...