pixel

Предимствата на “студените” покриви ги превръщат във важна част от зеленото строителство

isomat

Супер силите на студения покрив: енергоспестяване, висок топлинен комфорт и грижа за климата.

Енергийното обновяване на сградите е ключов фактор при проектирането и експлоатацията на застроената среда. От изключителна важност е да не се нанася вреда на климата, тъй като данните на Европейската комисия сочат, че сградите са отговорни за 40% от потреблението на енергия в ЕС и за 36% от свързаните с енергията емисии на парникови газове.

Ключът са продукти, които допринасят за енергоспестяването и намаляват въглеродния отпечатък на сградата. Системите за „студени“ покриви на Isomat са рентабилно решение, което може да спести големи количества енергия за охлаждане, без допълнителни разходи.

Какво представлява „студеният покрив“?

isomat

Студеният покрив е проектиран така, че да отразява повече слънчева светлина и да абсорбира по-малко топлина, като по този начин намалява температурата на повърхността на покрива, вътре в сградата и в околната среда. Факторите, които определят ефективността на една система за студен покрив, са отразяването на слънчевата светлина и обратното топлинното излъчване на повърхностните материали.

Слънчевото отражение (SR) (известно също като албедо) е процентът на слънчевата енергия под формата на видима и невидима слънчева радиация, отразена от даден материал. Топлинното излъчване, известно също като инфрачервена емисионна способност (IE), се отнася до способността на повърхностния материал да излъчва топлинно инфрачервено излъчване, за да се охлажда. Индексът на слънчево отражение (SRI) съчетава двата параметъра и е критичната стойност, която определя колко „студен“ е един покрив.

isomat

От 0 до 100 варира коефициентът на слънчево отражение и този на топлинно излъчване. Слънчевото отражение може да надвишава 100. Колкото по-висок е SRI, толкова „по-студен“ е покривът. И тук по-светлите цветове имат по-високи стойности на SRI от по-тъмните, казано по друг начин – представете си, че през август носите бяла тениска, вместо черна. По-конкретно, един студен бял покрив може да отрази до 80% от слънчевите лъчи, докато един сив покрив може да отрази само 20%. Или потенциално може да се постигне по-ниска температура на покрива с цели 31°C!

Предимства на студените покриви

Студените покриви носят редица ползи не само за собствениците на сградите и обитателите, но и за цялата околна среда:
– По-ниско потребление на енергия и разходи за охлаждане, дори в най-горещите часове;
– Висок топлинен комфорт в помещенията;
– Понижаване на риска от здравословни проблеми, причинени от топлината;
– По-висока степен на отразяване на слънчевата светлина и по-ниска температура на покрива, което от своя страна означава подобрена ефективност на покривните слънчеви панели;
– Покривните материали имат по-дълъг живот благодарение на по-ниските термични натоварвания;
– Грижа за климата чрез смекчаване на последиците от изменението му;
– По-ниски емисии от електроцентрали, свързани с използването на енергия в сградите;
– По-хладен външен въздух, смекчаващ ефекта на градския топлинен остров и по-прохладно усещане около самите сгради;
– По-добро качество на въздуха на открито благодарение на по-ниската му температура. По този начин се забавя образуването на приземен озон (смог).

Перфектно решение както за нови проекти, така и за ремонти

isomat

Системите за студени покривни материали са ключово решение както за ново строителство, така и за сгради, които се нуждаят от ремонт. А най-добрата новина е, че получавате множество предимства, без допълнителни разходи!

isomat

Най-добрите бели студени хидроизолационни продукти на пазара от гамата на Isomat:
– 100% полиуретанова хидроизолационна мембрана Isoflex-PU 500 (SRI = 108) с очакван експлоатационен живот от 25 години, най-доброто решение за плоски покриви с повишени експлоатационни изисквания;
– Устойчивата на UV лъчи хидроизолационна мембрана от студена полиуреа Isoflex-PAS 660 (SRI = 106), при която бързото изпълнение на проекта и свойствата, които не позволяват пожълтяване, са от решаващо значение;
– Устойчиво на ултравиолетови лъчи полиуретаново защитно покритие Topcoat-PU 720 (SRI = 112) с висока механична якост, идеално за плоски покриви на обществени сгради, балкони и дори паркинги.

Isomat съвет: За проекти от типа „направи си сам“, които не налагат специални умения или оборудване, заложете на продуктовата гама Isoflex на хибридна основа. Те са перфектен избор за обновяване на стари битумни мембрани.

isomat

Студените покриви са чест избор за сертифицираното зелено строителство

Безспорни са силите на студените покриви по намаляване на екологичния отпечатък на застроената среда и при подобряването на енергийните характеристики на сградата. Те свеждат до минимум количеството топлина, което се поема от сградните елементи и след това се отделя във въздуха, затова материалите за студени покриви се избират в проекти, които се стремят да получат сертификати за зелено строителство. Отличавайки се с висока степен на отразяване на слънчевите лъчи и показател SRI > 82, заедно с още техни предимства, тези материали отговарят на условията за получаване на точки по системата LEED, по-конкретно по показателя „Редуциране на градския топлинен остров“.

Борбата с промяната на климата трябва да бъде основен приоритет за строителния сектор, а студените покриви имат всички качества да бъдат важна стъпка към постигането на тази цел.

Над 40-години Isomat разработва широка гама от системи за хидроизолация и защита на плоски покриви с течни мембрани и защитни покрития. Системите са съобразени с разнообразните изисквания на различните видове покриви. Интегрираните хидроизолационни решения на Isomat са едновременно сигурна хидроизолация, и красива естетика.

Благодарение на вертикално интегрирания и автоматизиран завод за производство на продукти на полиуретанова основа, Isomat е сред малкото производствени компании в света, произвеждащи еднокомпонентни полиуретанови материали.

За повече информация – Isomat.

Може да харесате още...