pixel

Създадоха графенова боя, която прави къщата супер ефективна

Графенът е най-здравият материал, познат на науката и се използва за производство на всевъзможни продукти – от презервативи до контактни лещи за нощно виждане. Сега, благодарение на изобретателността на The Graphene Company, се появи боя, съдържаща “най-тънкото, здраво и проводимо” вещество в света. Новата боя, която вече е в продажба във Великобритания, е невероятно тънка, екологична за околната среда, и прави дома или сградата ви по-ефективна.

Боята Graphenstone е на варова основа с шестоъгълна решетка от въглеродни атоми с дебелина един атом, а благодарение на включването на графен, тя придобива свръхпроводимост, което означава, че може да подобри термичната регулация на сградите. Това означава, че изобретението драстично намалява необходимостта от отопление и климатизация.

Според директора на The Graphene Company, Патрик Фолкс: “Когато се използва върху вътрешните стени, графенът в боята улавя топлината, вместо да я остави да се излъчва през стените. След това боята провежда топлината през цялата повърхност на вътрешните стени, боядисана с Graphenstonе. Това подобрява изолационните мерки, използвани в сградите, като намалява топлопроводимостта през стените и извън сградите. Тъй като графенът е с дебелина само един атом в боята, много малко количество от нея е необходимо, за да се постигне покритие, устойчиво на корозия. Един литър боя покрива в два слоя осем квадратни метра.” казват от The Graphene Company.

Допълнителна полза е, че боята е изключително екологична. С основа, направена от 98 процента чиста вар, тя пречиства околния въздух, тъй като абсорбира въглероден диоксид. По тази причина компанията се гордее, че това е “най-устойчивата и екологична боя в света”. “Екологичният аспект става все по-важен, тъй като хората осъзнават щетите, които акрилните бои причиняват на околната среда по време на производствения процес и при използването им.”, каза Фокес. “Включването на графен в бои, покрития и други строителни материали експоненциално повишава твърдостта, издръжливостта, компресията, якостта на опън, еластичността и покритието им.”

След нанасяне на боята постепенно се образува твърдо покритие, като варовикът се втвърдява в процеса на карбонизация. Първоначалната консистенция е “малко водна”, но за 10 дни се получава твърдо покритие. А най-добрата новина е, че в процеса не се отделят вредни газове. Продуктът вече е използван за покриване на стените на болници, хотели и училища. Очаква се търсенето на графеновата боя да се увеличава.

Може да харесате още...

Izolacii.eu