Страстите се нажежават за ремонта на ”Дондуков”
Страстите на столичани отново ще се развихрят с пълна сила около общественото обсъждане за ремонта на столичния бул. „Княз Александър Дондуков“.
Столична община организира заключително обществено обсъждане на реконструкцията днес от 17:30 ч. в зала на ет. 3 в Столична община, направление Архитектура и градоустройство, гр. София, ул. Сердика № 5.
Три са вариантите за ремонт на булеварда – да бъде само с асфалт, комбинирано – павета и асфалт, и само павета.
Резултатите от антеката на Столична община за избор на един от трите варианта, показват, че повече от половината участници в допитването искат изцяло асфалтиране на булеварда.
Миналия месец 7 граждански организации се обявиха против проектирането на ремонта. Те изпратиха писмо до столичния кмет, до Столичния общински съвет и до омбудсмана с искане за цялостно преразглеждане на процедурата.
„Повече от два месеца софиянци не успяха да стигнат до единодушно решение каква да е визията на възловия софийски булевард. Финалното обществено обсъждане е резултата на действията на различни граждани и граждански организации, които се обявиха категорично, че ремонтът е крайно належащ, но е необходимо преразглеждане на реконструкцията на един от последните булеварди с автентичен изглед в София“, пишат в отворено писмо до медиите от Обществен релсов път.
Те изтъкват, че представените на Интернет страницата на Столична община материали са непълни и не представляват варианти на един и същ проект, тъй като са с различна степен на детайл като най-цялостно е показан т.нар. „смесен вариант”. Гражданите обръщат внимание, че и към момента половината от булеварда между моста Чавдар и бул. В. Левски е асфалтиран, което означава, че се предвижда асфалтиране на над 80% от улицата.
Друг проблем е, че във вариантите изцяло с асфалт и паваж не е показана предвидената велоалея, което навежда на мисълта, че общината предпоставя избора на вариант на реконструкцията.
От „Обществен релсов път“ отбелязват още, че в крайна сметка не е сумата за ремонта на булеварда. Според спечелената от Трейс процедура през 2014 г. по ЗОП тя ще бъде 7 291 081 лв. Според твърдение на зам.-кмета по транспорт Евгени Крусев от края на 2016 г. стойността е 9 700 000 лв. Разминаването е голямо, тъй като според материал от януари 2017 г. реконструкцията ще излезе 8 291 092 лв., а според изказване в медиите на инж. Васил Начевски 5 600 000 лв.
Според сдружението любопитни подробности има и в очакваната реконструкция на релсовия път, като там технологията също не е изяснена, а има сериозни опасения, че шумът от движението на трамваите няма да се намали заради технологията на полагане и заваряване на релсите.
Не на последно място граждани сигнализират, че в някои от вариантите е предвидено изключително ценните гранитни бордюри (струващи 30 лв. на линеен метър) на булеварда да бъдат заменени с бетонови (струващи 5-10 лв. ) на линеен метър.
От неправителствените организации са притеснени, че Столична община не обръща внимание на становището на Представители на Европейската комисия по повод вредата от подмяната с асфалт на пътните настилки в София. Позицията на ЕК е против запечатването на почвите.
topnovini.bg