Изследователи от университета „Мартин Лутер“ в Хале-Витенберг в Германия са намерили начин да произведат по-екологични и устойчиви алтернативи на цимента, направени от промишлени отпадъци.
Циментът е основният компонент на бетона, както и материалът, който е виновен за така големия въглеродния отпечатък на бетона. Това е така, защото основната суровина за цимента е варовик, който в големи пещи при висока температура се превръща в циментов клинкер. По време на производството на цимент се отделя около тон въглероден диоксид за всеки тон варовик, по-голямата част от който се отделя от самия варовик.
В търсене на алтернативи учените от Хале попадат на два вида подходящи промишлени отпадъци: от производството на каолин и алуминий. Изследователите тестват тези отпадъци в различни съотношения на смесване и анализират физичните свойства на получените нови циментови смеси. Резултатите показват, че комбинирането на двата вида промишлени отпадъци създава цимент, който има същите свойства като традиционните циментови смеси. Остатъчните материали не съдържат въглероден диоксид, който да се отделя при по-нататъшна обработка.
Отпадъците от производството на каолин и алуминий могат да се използват самостоятелно или в комбнинация с варовик за приготвяне на циментови смеси с по-малък въглероден отпечатък.
За съжаление, остатъчните материали имат един недостатък: не са достатъчни, за да задоволят глобалното търсене на цимент. Изследователите обаче проучват други материали като например вулканична пепел или различни видове глина, които все още не са използвани в промишлеността и които също не отделят въглерод, за да заменят варовика при производството на цимент.