Взаимодействие на открит бетон и вътрешна изолация от пеностъкло
Рисковете от образуване на конденз в напречното сечение на стената и от поява на пукнатини са от особена важност при изграждането на открити бетонни конструкции. Изолацията от пеностъкло на Foamglas е подходящо решение от гледна точка на строителната физика за вътрешна изолация, тъй като не абсорбира влага и осигурява паронепроницаема структура. Топлоизолационният ефект на изолационния материал се запазва трайно.
Изолацията от пеностъкло на Foamglas позволява изграждането на паронепроницаема конструкция, тъй като структурата на материала съдържа интегрирана въздушна и парна бариера. Системата също така повишава температурата на стените и повърхностите, осигурява бърза топлопроводимост и има балансиран капацитет за съхранение на топлина.
Изолационният материал може да се реже, шлайфа и фрезова. Изолационният материал от пеностъкло със затворени клетки се залепва към носещата основа по цялата повърхност. С паронепроницаемото свързване той образува хомогенна пароизолация в целия пакет на слоевете. Дори при изрязване на прорези в изолационния материал, например за електрически инсталации, пароизолацията остава функционална. Foamglas има висока якост на натиск и е устойчив на деформации.
Изолационната основа може да се комбинира с конвенционални финишни мазилки или покрития с керамични плочки. След завършване на мазилката цялата конструкция на стената изглежда монолитна.
Пеностъклото е негорим изолационен материал и е подходящ за укрепване на противопожарни стени. Изолационният материал не гори и не отделя смъртоносни газове при пожар. Пеностъклото също намалява надлъжната проводимост на звука.
Снимки: Foamglas