pixel

За пръв път беше връчена наградата за архитектура Aerogel

aerogel

През юли 2021 г. в Швейцарската федерална лаборатория за материали и технологии за първи път беше връчена наградата за архитектура Aerogel, която отличава успешни енергийно ефективни ремонти с материали от аерогел. Победители стават два проекта от Германия и един от Швейцария. Обновените сгради датират от 17, 19 и втората половина на 20 век.

Първата награда отиде при швейцарският архитект Михаел Ледерман. Внимателното обновяване на старата сграда на мелницата в Мадисуил в кантона Берн убедително спечелва гласовете на експертите.

Ледерман изолира вътрешните стени на приземния етаж с аерогелна мазилка и запази вълнообразната структура на стените от дялан камък. Така помещението вече е защитено от влагата на старата зидария, то е топло и сухо едновременно и може да се използва целогодишно като трапезария и хол с вградена кухня.

„Проектът с мелницата в Мадисуил е добър пример за използването на индустриални сгради – тема, която остава „мейнстрийм“ при съвременното съхраняване на паметници“, казва архитектът, член на журито Манфред Вехдорн.

aerogel

Фолкер Херцог – член на журито.

Бидермайер и социалистически модернизъм

Поради много близките резултати, журито реши да не присъжда трета награда, а две втори места.

Едното от тях отиде при архитектката Верена Клар, която обнови и подобри енергийната ефективност на къща от 1829 г. в стил бидермайер в Тюбинген. Външната фасада до голяма степен е останала непроменена, така че целта беше топлоизолацията да бъде възможно най-тънка, за да не се прикрива външният вид на къщата или декорациите по фасадата и прозорците. „Убедихме бързо клиента, но органите за защита на паметниците дълго време останаха скептични“, споделя архитектката.

Стаите на къщата в Тюбинген са изцяло топлоизолирани от последния етаж и тавана, чак до мазето и отговарят на германския екологичен стандарт „KfW Efficiency House Monument“. Отоплението на пелети осигурява устойчива топлина. „Този проект убеждава с изолацията на типичната фасада с външен гредоред и запазването на историческата същност в исторически значима среда. Добър пример, че къщите в стил „фахверк“ също могат да се експлоатират икономично в бъдеще“, казва членът на журито Фолкер Херцог.

aerogel

Труден случай във Ваймар

Другата втора награда получи архитектът Йорг Хофман от Ваймар, който обнови сграда в университета Баухаус и така подобри енергийната ѝ ефективност. Изследователската сграда е построена през 1958 г. и се счита за изключителен пример за социалистически модернизъм. Поставена е под закрила на закона за паметниците на архитектурата.

Архитектът Йорг Хофман започва проучване, открива изолационната мазилка с аерогел и първо я изпробва в собствената си къща. Изследователската сграда на университета Баухаус, която сега е изцяло реновирана, запазва лицето си, изискванията на органите за защита на паметниците са изпълнени. Но U-стойността на стените все пак е намалена от 1,36 W/m²K на 0,58 W/m²K, а точката на оросяване на фасадата и съществуващите компонентни връзки също са оптимизирани.

Може да харесате още...