Търсенето на качествени офиси в София остава стабилно

от | 08.08.18 | Новини

Пазарът за наем на офиси в София запази висока активност през първата половина на 2018 г., показват данните на консултантската компания Cushman & Wakefield Forton. Сключените сделки за наем са за 66 982 кв. м площ. Макар и по-малък от рекордните нива през първото полугодие на 2017, като цяло обемът на отдадените площи се движи възходящо през последните пет години. Прогнозата на Cushman & Wakefield Forton е към края на тази година общата площ на наемния пазар да достигне 140-150 000 кв. м.

„Търсенето на качествени площи с добра локация остава стабилно както в София, така и в големите градове. В основата са както продължаващото разрастване на компаниите от ITсектора и центровете за споделени услуги, така и прегрупирането на бизнеси в резултат от сливания и придобивания в международен план“, коментират от Cushman & WakefieldForton.

Консолидирането на бизнес доведе до мащабни наемни сделки на офис пазара в София през последните години, при които големи международни компании обединиха операциите си на едно място.

През първата половина на 2018 г. в София бяха въведени в експлоатация няколко първокласни офис сгради с обща площ 37 800 кв. м. В ход е строителството на 334 000 кв. м площи клас А и В, от които 166 000 кв. м се очаква да получат разрешение за ползване през тази или в началото на следващата година. Наемите остават стабилни, като търсените от собствениците на първокласни площи нива се движат между 13 и 15 евро/кв. м.

Офис пазарът продължава да е във фокуса и на инвеститорите. През първата половина на 2018 г. бяха приключени продажби за над 220 млн. евро или над 60% от общия инвестиционен обем в страната. Най-голямата сделка за периода бе придобиването на Megapark от Lion’sHeadInvestments.