Черна вана – как да защитите мазето си от вода и влага
Ако строите къща с мазе, рано или късно ще се сблъскате с въпроса дали искате да използвате черна вана като външно уплътнение.
Какво е черна вана?
Техническият термин „черна вана“ не е толкова абсурден, тъй като, подобно на истинските вани в банята, този тип хидроизолация създава цялостен защитен слой около зидарията. Уплътнението се свързва директно с бетонната плоча. Така трябва да се предотврати проникването на вода, поради високата влажност в почвата или високата подземна вода.
Черните вани са един от най-старите методи за хидроизолация на мазета. Сега има алтернативи като бяла или кафява вана, които се основават на различни строителни материали и строителни методи. Черната вана е кръстена на използвания уплътнителен материал – битумът се получава от суров петрол и е наситено черен на цвят.
Как е изградена черната вана?
Черната вана включва всички компоненти на сграда в контакт със земята, с изключение на подовата плоча, която обикновено се излива от водоустойчив бетон или има своя собствена изолация по периметъра. Битумният слой може да се нанася по различни начини: течен битум, пастообразен битум, битумни листове.
В Германия се използват и модифицирани битумни покрития. Модифицираният битум се нанася с шпатула от външната страна на мазето и се разпределя внимателно. Независимо от вида на битумния строителен материал, при черната вана преди полагането на подовата плоча се прави слой от бетон. След това този слой се запечатва директно с битумен уплътнител. При последващото запечатване на стените на мазето трябва да се осигури безпроблемен преход между бетонния слой, подовата плоча и стените, за да се осигури цялостна защита на черната вана срещу влага.