Цветните фасади изразяват характер и стил
Цветовата схема на фасадата може да бъде избрана според много и различни критерии. Тя може да бъде едноцветна, контрастна или съвсем креативна. Трябва да се спазват обаче няколко препоръки, за да се постигне успешна концепция.
Монохромното оцветяване, често описвано като тон в тон, обикновено се възприема като приятно и резервирано. Жълтото, оранжевото и червеното, като цветови насоки, създават приятна и весела фасада, при условие, че цветовете не са твърде чисти, а боядисаната площ прекалено голяма. В такъв случай фасадата би изглеждала цветна и семпла. Нюансите на цветовете могат да се използват за подчертаване на определени детайли. Препоръчително е да оформите зоните, които са на по-заден план и получават по-малко светлина, със светли тонове. Светла боя се препоръчва също и за щукатурата, за да може тя да се разгъне по-добре сама.
Издадените компоненти като еркери трябва да бъдат по-тъмни от останалата фасадна повърхност. Цокълът също трябва да се боядиса в по-тъмен цвят от фасадата, за да се подчертае визуално стабилността. Обърнете внимание, че тъмните цветове водят до прекомерно нагряване на фасадата и могат да причинят напрежение и пукнатини в мазилката. Яркостта на цвета играе тук важна роля.
Не трябва да се правят промени в цвета на външните ъгли и не трябва да се избират твърде малки цветови разлики, тъй като от по-далечно разстояние те правят фасадата да изглежда зле „измита“.
Ако е необходимо, високите сгради могат да бъдат оптически „смалени“ на височина чрез постепенно увеличаване на яркостта на сините и синьо-сивите тонове. Препоръчително е да боядисвате близко разположените сгради в светли цветове, така че да могат да излъчват през прозорците повече светлина в помещенията.