Намирането на място за паркиране е едно от основните предизвикателства, пред които се изправят жителите на големите градове, а достатъчните паркоместа са обещания във всяка изборна кампания. В същото време гъсто населените жилищни и работни пространства в градовете са оскъдни откъм свободни площи за такива цели.
Възможните решения могат да бъдат:
– Оптимално усвояване на полезните площи около новите сгради чрез проектиране на открити паркоместа на кота ±0.00, при което колите паркират над конструкцията на подземния паркинг на сградата.
– Проектиране и изграждане на многоетажни открити паркинги.
Всяко от тези решения изисква технологично усъвършенствани системи за хидроизолация и износоустойчиво покритие. Откритите паркинги са подложени на различни атмосферни условия като дъжд, сняг, големи температурни амплитуди и UV лъчи, които могат да доведат до естествено изхабяване и повреди на повърхностите. Качествената хидроизолационна система е необходимо условие, за да запазим проектната здравина на конструкцията и нормалната експлоатация на сградата, а защитното покритие е от ключово значение за предпазване на хидроизолацията и самите повърхности от външни влияния.
Автомобилният трафик от своя страна създава високи механични натоварвания, които могат да причинят износване и напукване на повърхностите. Без правилното покритие, паркингът става хлъзгав и опасен, особено при есенно-зимни условия. Също така масла, горива и други химикали, които често се разливат, могат да проникнат в повърхностите и да ги компрометират.
При съществуващите до момента системи, върху бетона за наклон се полага рулонна битумна хидроизолация (мин. 2 пласта), армиран бетон за защита на тази битумна хидроизолация и механично устойчив слой (асфалт, тротоарни павета, щампован бетон и др.). Основните недостатъци на това решение са:
– значително натоварване на конструкцията;
– голяма дебелина на цялостната система;
– трудоемки ремонтни дейности;
– слаба адхезия на рулонната изолация към бетона, водеща до отлепване на целия пакет и образуване на мехури;
– чувствителност към UV-радиация, която води до бързо стареене и напукване;
– трудности при полагане в сложни и труднодостъпни зони;
– неустойчивост на химикали и масла, които могат да попаднат на повърхността на паркинга.
Основното предизвикателство за собствениците на подобен паркинг идва в момента, в който по време на експлоатация хидроизолационният слой се компрометира и се появят течове в помещенията на долните коти. Отстраняването на този теч изисква демонтаж на всички слоеве – асфалтов слой, предпазен бетон, рулонна битумна хидроизолация и почистване на основата. След тези стъпки детайлът трябва да бъде изпълнен изцяло наново във всички слоеве. Такъв ремонт е изключително скъп, заради многото демонтажни дейности.
Решението от Isomat включва обмазна полиуретанова система за открити паркинги, която не само е с изключително лесна технология на полагане, но и дава възможност за последващи локални ремонти. Сред предимствата на иновативната полиуретанова система на Isomat са:
– висока издръжливост и устойчивост на температурни амплитуди, атмосферни влияния и UV-радиация;
– висока износоустойчивост както на интензивен пешеходен, така и на автомобилен трафик;
– лесна и лека за полагане – може да се полага с валяк, четка или с безвъздушно пръскане; без пренасяне на тежки материали и газови горелки;
– системата осигурява равномерно, безшевно и гладко покритие, без снадки; идеално за изпълнение на детайли и комуникации по повърхностите, което намалява риска от повреди и удължава живота на паркинга;
– системата е устойчива на масла, горива и други химикали, което предпазва повърхностите от проникване и увреждане.
Системата включва: полиуретанов грунд в зависимост от влажността в основата до или над 4%, полиуретанова хидроизолационна система с Isoflex-Pu 500 (армирана с полиестерен плат 60гр/кв.м) – опесъчена с кварцов пясък в последният си слой, защитно механично полиуретаново покритие Topcoat-Pu 720.
Подробно описание: Полиуретановата хидроизолационна система на Isomat се полага върху бетона за наклон и е с обща дебелина до 6-7мм. Системата изисква подготовка на основата – тя трябва да бъде суха, здрава, чиста, без прах, масла и други замърсявания.
Бетон и други порьозни повърхности, със съдържание на влага под 4% трябва да се грундират със специален грунд Primer-Pu 100, с разход приблизително 200 g/m². Основи със съдържание на влага над 4% трябва да се грундират със специален двукомпонентен полиуретанов грунд Rrimer-Pu 140, с разход 100-250 g/m².
Обмазаната полиуретанова хидроизолация се полага на един слой с широчина равна на широчината на армировката – 100 см и докато още не е засъхнал се армира с армировъчен полиестерен плат (60g/m²). Армировъчният плат се притиска цялостно, за да потъне напълно в слоя. По същият начин се покрива цялата повърхност. В последствие се нанася втори и трети слой всеки в перпендикулярна посока на предишният. Интервалът на полагане на слоевете е 24 часа. Температурата по време на полагане и втвърдяване на продукта трябва да е между +5°С и +35°С. В случай на машинно полагане е препоръчително Isoflex-Pu 500 да се разреди до 10% със специален разредител за полиуретанови продукти SM-28. Разход на Isoflex-Pu 500 – около 2,5 kg/m².
Задължително: За да се избегне механично нараняване на полиуретановият хидроизолационен слой от автомобилния трафик е необходимо полагането на защитен слой от Topcoat-Pu 720 – цветно, полиуретаново, износоустойчиво покритие. Тopcoat-Pu 720 се полага на два слоя чрез ролер или машинно пръскане. Вторият слой се нанася в перпендикулярна посока на първият след 4-24 часа, в зависимост от атмосферните условия. Разходът е 0.6 kg/m².
Предимства на полиуретановата система на Isomat
Полиуретановата система на Isomat предлага редица предимства, които я правят идеално решение за открити паркинги.
– Изключително устойчива на износване и напукване, осигурява дълготрайна защита и намалява нуждата от чести ремонти и поддръжка.
– Образува безшевен, еластичен, хидроизолационен, паропропусклив слой.
– Надеждно и лесно обработване на детайлите.
– Осигурява отлична адхезия към различни основи – бетон, циментови замазки, дърво и съществуващи акрилни или хибридни течни хидроизолационни мембрани.
– Високотехнологично полагане, без тежки процеси и скъпо допълнително оборудване.
При възникнали въпроси, свързани със системата или допълнителна информация за продуктите на Isomat свържете, се с нашите специалисти тук.