HL6200 – шумоизолация в банята – част 2
В продължение от миналата ни статия за рисковете от липса на звукоизолация, ще ви покажем какво може на практика да се направи, за да се изолира душ зоната.
Какво е новото в ÖNORM B8115-2 и ÖNORM B8115-5
Настоящото издание на ÖNORM B 8115-2:2021-04 съдържа процедура за определяне на нивата на звукоизолация. Там се определят класове за качество на звукоизолацията – от А (висока защита срещу звук) до клас E (слаба звукоизолация). Значителната промяна от предходните стандарти е премахването на общите изисквания за защита от шум.
С тези 4 стъпки ставате професионалист за шумоизолация в банята
Избор на решение за отводняване
Това става на етапа на проектиране. Независимо дали ще бъде линеен сифон, точково оттичане или душ-корито, уверете се че избраните от вас продукти имат сертификат за звукоизолация и ако е необходимо, дали ще могат да отговарят на повишените изисквания за звукоизолация
Полагане на тръбопровода
В случай на настилки с плочки в банята, според ÖNORM B3732, трябва да се гарантира, че хоризонталните тръби в подовата конструкция са изолирани с шумоизолиращ шлаух.
Също те трябва да се положат само в пълнежния слой и в никакъв случай да не контактуват нито със замазката, нито със звукоизолационния слой. Тръбите трябва да бъдат прекарани по най-краткия път в подовата конструкция.
Отделяне – затова планирайте достатъчно висока подова конструкция.
Отводните тръби и подовия сифон трябва да се отделят от бетонната плоча, за да се избегне предаването на звук към конструкцията. Това са най-големите източници на опасност за предаване на звук. За да може да се отговори на тези изисквания, е особено важно още при проектирането да се предвиди достатъчно висока подова конструкция и най-вече висок пълнежен слой.
Отделяне на подовия сифон от бетонната плоча – буфер
Трябва да има разстояние, или буфер между тялото на подовия сифон и бетонната плоча, за да се намали предаването на звук към конструкцията (виж. фигура 1). Важно е да се гарантира, че когато се полагат слоевете на пода, в тази зона няма да се образува мост от структурен звук. Тогава може да запълните тази зона със звукоизолиращ пълнеж срещу ударния звук или да обвиете тялото на сифона с еластична звукоизолираща лента. Съблюдавайте в същото време, че това буферно разстояние се поддържа. Може да се използва и шумоизолационната подложка HL6200.
Звукоизолация за плоски душ корита – тук също отделянето е ключът към успеха
Друга популярна форма на проектиране в душ-зоната е с плоски поддушови корита, които се залепват директно към хидроизолацията на пода. При поддушовите корита има някои предимства по отношение на строителната физика, като например:
– Замазката се полага без наклони в цялата баня. Няма вече необходимост от сложно оформяне на наклони в зоната на сифона и следователно не се отслабват или прекъсват отделните слоеве на подовата конструкция.
– По-лесна координация между монтажните специалности (ВиК, замазки, настилки).
Отводнителната система HL570 отговаря както на базовите, така и на повишените изисквания за звукоизолация в съответствие с ÖNORM B 8115-5:2021-04 (виж фигура 2).
Обобщение:
На правилното изпълнение на звукоизолацията в банята трябва да се обърне максимално внимание, особено при жилищното и хотелското строителство. Грешките в планирането или изпълнението не само имат отрицателно въздействие върху удовлетвореността на вашите клиенти, но често се оценяват като строителни дефекти и водят до оплаквания. Следователно звукоизолацията в банята е важен фактор за успех при изпълнението на проекти. Има само няколко, но много важни неща, които трябва да имате предвид, за да приложите звукоизолация в съответствие със стандартите: взаимодействието между монтажните специалности и между проектиращите и изпълнителните фирми. Дори най-доброто проектиране не помага, ако не се изпълнява по правилния начин на практика.
HL Hutterer & Lechner възложи на реномирания институт за изпитване Frauenhofer да тества дренажната система HL570, точковите сифони за душ HL540 и HL541 и линейните сифони HL53, HL50 за шумово поведение при реални условия на монтаж. Резултатът от тези тестове показа, че са изпълнени не само необходимите, но и повишените изисквания за звукоизолация в съответствие с DIN 4109 и ÖNORM B8115-2 при всички тестове.
За повече информация – HL.