Инж. Лазар Лазаров, АПИ: За автомагистрали „Хемус” и „Струма“
Инж. Лазар Лазаров, председател на УС на Агенция „Пътна инфраструктура”, пред журналисти, по време на Шестия дискусионен форум на тема „Строителството през 2017 г. – перспективи и предизвикателства. Възможностите през програмен период 2014 – 2020“:
Автомагистрала „Хемус”
„Още 26 км ще бъдат изградени. Все повече настъпваме от двете страни, за да може реално „Хемус” също да бъде завършена.
В момента са пуснати две обществени процедури за избор на изпълнител за строителство на участъци. Това е първият участък от Ябланица до „Боаза” с дължина от 10 км. Вторият участък е на територията на област Шумен, от Белокопитово в обратна посока към Търговище и София с участък от 16 км.
В следващите участъци, които са след „Боаза”, имайки предвид тежкия терен, който е до пътя между Плевен и Ловеч тече процедура за избор на проектант за изготвянето на технически проекти по оптимални трасета, за да може да се оптимизират тези варианти, които бяха пуснати преди две години.
Искаме да оптимизираме трасетата, имаме идеи за това, за да може да излезе по-евтин варианта за преминаване по това тежко трасе”, коментира той. „За магистрала „Хемус”, имайки предвид, че европейските фондове приключват, ще се разчита основно на национално финансиране. Не крия, че нашите надежди са основно в събираемостта на пътни такси, в следствие на бъдещата ТОЛ-система.”
Автомагистрала „Струма“
„По трасето, което минава по Кресненското плато, ще има 5 тунела с различна дължина, като най-дългия ще бъде около 1,7 км. Другите са с по-малка дължина. По този начин избягваме големите надлежни наклони, защото се качваме високо горе. Това ще бъде предизвикателството пред проектантите и строителите.
Втората посока, от Кулата към София, ще минава източно от Кресненското дефиле, на няколко километра, по изцяло нов терен, с минимално удължение, може би 3-4 километра. Там пътното платно ще бъде с две ленти за движение, в една посока и ще има безконфликтно преминаване. Ще има отливания за съответните населени места и няма да има кръстовища.
Максималната скорост за това трасе ще бъде като за скоростен път, предполагам около 150 км.
Направлението от София към Кулата минава по съществуващото трасе, със съответната реконструкция на пътното платно и с всички видове мерки, които ще бъдат необходими за запазване на съответната флора и фауна и защитени видове.
Ще има много виедукти, тъй като се премостват много дълбоки дерета. Височината на виедуктите ще бъде повече от 100 метра или около 100 метра по първоначални данни.”
Във връзка с пътните произшествия
„Въпреки информационните кампании на Пътна полиция и на различни организации, шофьорите на автомобилите и камионите трудно забелязват мотористите и инцидентите зачестяват.
Това поражда необходимостта от знак, който да указва, че в тези маршрути има често преминаване на мотористи.
Още преди 2 години АПИ поде кампания със специални предпазни огради за мотористи. Тепърва ще се анализира с експерти къде ще се поставят такива табели.
Предстои да се мисли и какви ще са санкциите при неспазване на този знак. Пътната сигнализация е част от Закона за движение по пътищата и водеща роля тук има МВР”