Изплащане и рентабилност на топлоизолационните системи Термофлекс® в цифри
Периодът на осезаемо покачващите се сметки отново поставя на преден план въпроса за рентабилността на една топлоизолационна система. В този материал на Марисан ще разгледаме колко всъщност струва топлоизолацията на едно жилище, за да докажем защо топлоизолирането трябва да се разглежда като инвестиция, а не разход.
Калкулация на топлинните загуби на сградите
Според изчисления, глобалният сграден фонд изразходва около 40% от енергията в световен мащаб. Европейският съюз цели да редуцира консумацията на енергия с поне 32.5% спрямо нивата от 2007 г. Към 2019 г. консумацията на енергия в съюза е с над 16.3% по-висока от поставената цел към 2030 г.
Имайки предвид, че сградният фонд консумира близо 60% от глобалната електроенергия и акумулира над 1/3 от световните емисии на CO2, той играе основна роля в стремежа за постигане на по-добра енергийна ефективност. Именно поради тази причина, основният фокус в глобален мащаб в идните години ще бъде подобряване енергийната ефективност на сградите, които обитаваме.
Къде се губи най-много енергия?
Най-голям процент енергия в едно помещение се губи през стените, тъй като те заемат и най-голяма площ от жилището. Около 35% от генерираната енергия се губи през стените или връзките им с отвори на прозорци, врати или фуги около первази в конструкцията.
Именно това предоставя и отговора – защо интегрираната топлоизолационна система е основният компонент за повишаване енергийната ефективност на сградата.
Колко ни струва това по официални данни?
Според данни на НСИ, за 2020 г. разходите за вода, електроенергия и горива на едно домакинство на годишна база са оценявани на 1855 лв. Картинката е подобна и в САЩ, където стойността е оценена на $1900 на годишна база, между 27% и 54% от които отиват за охлаждане и отопление на дома.
Данните показват, че средно едно жилище в България консумира 3667 киловатчаса електроенергия на годишна база. Според данни на Евростат, близо 63% от консумираната енергия от едно домакинство отива за отопление и охлаждане на помещението.
При средни цени на електроенергията за България от 0.0982 евро за киловатчас към 2020 г. (според НСИ и Евростат), това прави обща сметка от около 450 лв на годишна база.
А колко струва реално?
Вероятно много от Вас ще се съгласят, че въпросната сума е далеч по-ниска от реалната, която заплащаме, което само показва, че теорията не винаги има общо с практиката. Рядко има случаи, в които едно домакинство да заплаща по-малко от 100 или дори 200 лв месечно в зависимост от големината на жилището, броя отопляеми стаи, типа на отоплението и т.н. през студените месеци.
Ако приемем, че едно домакинство заплаща средна месечна енергийна сметка от 150 лв за период от 4 месеца през студения период от годината, то реалистично разходите достигат 600 лв на годишна база. И това е без да се добавят разходите за охлаждане през летните месеци.
Добавяйки и тях и вземайки предвид постоянно и драстично покачващите се цени на електроенергията, то за по-реалистични и лесни сметки можем да приемем, че на годишна база едно домакинство харчи около 1000 лв за отопление и охлаждане на своя дом.
Как една топлоизолационна система може да намали високите енергийни разходи?
В най-общи линии, енергийната ефективност на сградите се определя от скоростта, с която енергията се губи през конструкцията и с която енергията се използва за задоволяване на енергийните нужди и физически комфорт на обитателите.
Тези два фактора често са тясно свързани, защото конструкцията и дизайна на сграда, взаимодействащи с местния климат, имат значително влияние върху избора на енергоспестяващи системи и тяхната ефективност.
Липсата на устойчиво и дългосрочно планиране по повод осигуряване енергийната ефективност на дома крие излишна финансова тежест. Средствата, които влагаме за отопление и охлаждане на помещенията, могат да бъдат значително редуцирани, а климатът в дома осезаемо подобрен. Статистиката е красноречива – ако желаем значително да намалим енергийните си разходи, топлоизолирането е това, към което трябва да се обърнем.
Изчисленията сочат, че една добре изпълнена интегрирана топлоизолационна система може да предотврати над 50% от енергийните загуби в една сграда. Именно поради тази причина днес в Европа има над 2 000 000 000 кв.м. положени интегрирани топлоизолационни системи.
Използвайки сметките по-горе, това ще рече, че топлоизолационната система спомага да спестим близо 175 лв на годишна база в общия случай.
Ако трябва да разгледаме в детайли и да сравним разликата между една неизолирана стена с конкретна топлоизолационна система, то сметките биха показали следното:
Конструкция | d | Топлинни загуби | Разходи за топлинни загуби | % на спестените разходи спрямо неизолирана стена |
Неизолирана стена | – | = 165 кВч/м² | 31,69 лв/м² | – |
Термофлекс EPS F-EXTRA | 10 см | = 39 кВч/м² | 7,49 лв/м² | 67% |
Резултатът показва, че на квадратен метър площ една съвременна и иновативна топлоизолационна система може да спести топлинни загуби в размер на до 24.20 лв.
Колко струва една топлоизолационна система?
Нека сега разгледаме и колко би струвала една сигурна, надеждна и съвременна топлоизолационна система. За целта се спираме на топлоизолационна система Термофлекс® CLASSIC, модифицирана така, че да отговаря на най-актуалните строителни стандарти и изисквания за топлоизолация.
Компонентите, включени в нея са:
– фасадни топло- и шумоизолационни плочи с повишена якост на натиск Термофлекс® EPS F-EXTRA с дебелина 10 см;
– Термофлекс® лепило за EPS;
– Термофлекс® шпакловка за EPS/XPS;
– пастообразна силикат-силиконова мазилка Термофлекс® Pro Solid;
– грунд за фасади Термофлекс® Colour Primer;
– армираща стъклотекстилна мрежа;
– Термофлекс® PVC дюбели с пирон.
Крайната цена на производителя се равнява на около 30 лв/м² без включени отстъпки.
Трябва да се има предвид обаче, че с оглед на повишаващите се цени в сектора, не е изключено и двойното нарастване на цените на материалите в близко бъдеще.
Важно е да се отбележи също така, че тези разходи могат да бъдат допълнително оптимизирани посредством избор на топлоизолационен материал с по-голяма дебелина. Причината е, че при вече избрани компоненти в една система (лепило, мрежа, шпакловка, грунд, аксесоари и т.н.) и изпълнител, общата стойност на топлоизолационната система не зависи от дебелината на топлоизолационния слой.
Това означава, че може да се постигне значително по-ефективно амортизиране на въпросните разходи при избор на топлоизолационен материал с по-голяма дебелина. В сравнение с останалите фактори тя играе най-незначителна роля върху общите разходи за ТИС.
Колко струва трудът за топлоизолиране?
Цените за труд при топлоизолиране на една сграда са факторът, който може да варира в най-сериозна степен. Обикновено върху него оказват влияние изборът на изпълнител, региона, за който става въпрос, големината на обекта, дали се налага използването на скеле, период от годината и т.н.
В най-общия случай цената за труд може да стартира от минимум 30 лв на кв.м и да достига 45 – 50 лв или повече в зависимост от гореизброените фактори.
Какво показват крайните сметки?
Реалистично погледнато може да се очаква, че посредством спестените разходи, цената на топлоизолационните материали ще се изплати в рамките на 2 до 3 години.
Добавяйки и разхода за труд, при цени на енергията от 2020 г. цялостната инвестиция в една топлоизолационна система би се изплатила в рамките на до 5 години.
Наред с икономическата си целесъобразност и бърза възвръщаемост, иновативните системни решения под марките Термофлекс® и Терапор® са идеалният партньор в борбата с покачващите се енергийни разходи. Създадени изцяло под един покрив, сертифицираните и многократно награждавани топлоизолационни системи на Марисан са се превърнали в символ на сигурност и надеждност в битката за подсигуряване енергийната ефективност на дома.
Техните лабораторно-изпитани свойства и дълготрайната експлоатационна надеждност са сигурна гаранция за ефективни резултати. Инвестицията в тях започва да дава резултати от първия ден, а изплащането ѝ в рамките на само няколко години е явен знак за правотата на избора.
Удължената гаранция до 15 години, от своя страна, е перфектният начин всеки един да се чувства сигурен в своята инвестиция за дълги години напред.
За допълнителна техническа или търговска информация, моля посетете официалния интернет сайт на Марисан.