Нов процес рециклира редкоземните елементи от отпадъчните води
Редки земни елементи са неразделна част от много от електронни устройства днес,. Те служат като магнити, катализатори и свръхпроводници. За съжаление, тези минерали са наистина редки, а затова са и много скъпи. Добивът на някои от тях е почти монопол на определени страни, което пък води до злоупотреби с господстващо положение, а това се отразява на крайната цена на потребителските електронни стоки.
Наскоро обаче учени са открили, че някои от редкоземните елементи могат да бъдат прихванати от промишлени отпадъчни води, а не да се добиват от земята.
Изследователи от Китайската академия на науките решили да изпробват наноматериал, известен като нано-магнезиев хидроксид (нано- Mg (OH)2), известен с това, че може да премахне някои метали и багрила от отпадъчни води. Също така е известно, че редкоземните елементи в отпадъчните води са много силно разреден и по този начин е доста трудно да се отстранят по практичен, евтин начин.
След изучаване на начина, по който нано-Mg (OH)2 се държи, учените успели да създадат специални нано-частици от материала, наподобяващи формата на цвете. В лабораторни тестове, репликиращи реални условия, тези частици се оказали в състояние да уловят над 85 на сто от редкоземните елементи, разредени във водни проби. Впоследствие, чрез регулиране на киселинността на водата се оказало възможно да се разделят уловените минерали от нано-Mg (OH)2.
„Рециклирането на редкоземните елементи от отпадъчни води не само спестява редки земни ресурси и предпазва околната среда, но също така носи значителни икономически ползи“, посочва екипът в доклад за изследването, публикуван наскоро в списанието ACS Приложни материали и интерфейси.