pixel

Пенополистирол или минерална вата?

Този въпрос не звучи съвсем коректно, защото коефициентът на топлопроводност на двата материала се регулира от производителите на почти едно и също ниво.

На битово ниво терминът „по-топъл“ може да включва комбинация от няколко характеристики.

Както показва практиката, субективните тактилни усещания за топлина се влияят от нивото на влага и от плътността на материала.

Следва също така да се отбележи, че декларираният от производителя коефициент на топлопроводност на материалите съответства на неговите характеристики само при определени условия на работа. По-специално, изолацията на стени и покривни пространства с базалтова вата изисква много допълнителни материали, като пародифузни и хидроизолационни мембрани. За  разлика от пенополистирола, минералната вата е пропусклива и хигроскопична. Използването на минерална вата като елемент на топлоизолация без използване на допълнително защитно оборудване е неефективно. Разработени са редица технологии, които помагат да се неутрализират недостатъците на този материал.

ВАЖНО! Ефективността на топлоизолацията не зависи от вида на материала, а от спазването на технологията на неговото използване. Освен това има някои области, където минералната вата е безспорен лидер, а в други се препоръчва използването на пенополистирол.

Минерална вата

Минерална вата най-често се препоръчва за изолация на нискоетажни тухлени сгради (фасада), покривни пространства и за трислойни стени като топлоизолационен слой. За изолация на дървени къщи се препоръчва да се използва само „дишаща“ минерална вата, за да се запази микро вентилацията на дървесината. Също така е удобно да се използва минералната вата за изолация на различни криволинейни строителни конструкции и тръбопроводи. Освен това се препоръчва използването на минерална вата на закрито като звукоизолация.

Пенополистирол

Подобно на минералната вата експандирания пенополистирол (EPS) може да се използва за фасадна изолация, но е за предпочитане да се използва за изолация на високи сгради, тухлени или панелни блокове. Нискоетажното строителство използва  екструдиран пенополистирол (XPS) за изолиране на подови настилки и основи, както и на различни инженерни съоръжения, които са под нивото на земята. Той често се използва за изолация под бетонови заливки.

Може да харесате още...