Саниране по мярка на манастир във Вюрцбург
За подобряване на енергийната ефективност на историческите външни стени на манастир във Вюрцбург е използвана персонализирана система за пръскана изолация.
Разрушен по време на войната, възстановен и възкресен за нов живот – Манастирският комплекс на Вюрцбургските сестри на Спасителя, който се намира в центъра на Вюрцбург, в момента е в процес на мащабно обновяване.
За вътрешната изолация на външните стени проектанти са избрали пръскана изолация от Maxit. Със своята чисто минерална структура, обогатена с кухи стъклени микросфери, тя представлява ново поколение строителни материали.
Със своите почти 15 000 кв. м. манастирът, който е средище на Конгрегацията на ордена на сестрите на Спасителя, е най-големият прилежащ имот в центъра на Вюрцбург. Цялостното обновяване, започнало през 2020 г., постави началото на мащабен проект, който не само осъвременява сградите в структурно и енергийно отношение, но и поставя началото на нова ориентация на манастира. Целта е да се отвори към външния свят. Планирано е обществено кафене, а изложби и концерти вече ще привличат хора към сестринския дом. От друга страна, както и в миналото, това става все по-трудно поради възрастови причини. Поради това всички ремонти ще бъдат без бариери и сестрите ще имат собствена стая с баня. В бъдеще седем или осем от тях ще ползват обща зона с хол, трапезария и кухня.
Тази задача, заедно с противопожарната защита, е голямо предизвикателство за отговорното архитектурно бюро SBW-Bauträger- und Verwaltungs-GmbH (Вюрцбург), свързано с църквата. Тъй като сградата е включена в списъка на ЮНЕСКО, всички структурни интервенции трябва да бъдат тясно съгласувани с властите. Високо е поставена летвата и по отношение на енергията, тъй като до 2037 г. целият обект трябва да бъде изцяло преоборудван с възобновяеми енергийни източници. Поради това определената вътрешна изолация е свързана с високи енергийни изисквания.
Вътрешната изолация – облекло по мярка
Както често се случва, историческият облик на сградата, която е паметник на културата, налага вътрешна изолация. Това е деликатно от гледна точка на строителната физика, тъй като зоната на овлажняване и конденз е предимно между изолацията и носещата зидария. Следователно за всички възможни конструкции важи следното: изолацията трябва да се поставя без кухини, за да се предотвратят кондензационни гнезда. Това е трудно постижимо с изолационни плочи, особено в исторически сгради, тъй като те рядко имат равни повърхности на стените. Затова изборът на изолация на основата на разпръскващ се разтвор беше логично следствие от гледна точка на строителното инженерство. В допълнение към безпроблемното приложение без кухини, това решение дава възможност дори за следване на историческата повърхност. Дори сложни контури, включително сводове, могат да бъдат изолирани без проблеми. С пръсканата вътрешна изолация Ecosphere Maxit eco 71 отговорните лица в крайна сметка избраха продукт, който благодарение на изключително добрите си топлоизолационни свойства от 0,040 W/(mK) също така свежда до минимум необходимите дебелини на слоя. Това е особено полезно в малки помещения.
Магьосникът на минералната топлина
Отличната си топлоизолационна стойност Maxit eco 71 постига чрез микропорести стъклени сфери като лек агрегат. Статичният въздух, затворен в стъклените сфери, ефективно предотвратява бързото предаване на топлина. Само няколко циментови кристалчета фиксират топлоизолационните кухи стъклени сфери и по този начин позволяват да се получи изключително лек изолационен материал. Ниското тегло е отчасти причина и за високата стабилност на разтвора по време на пръскане. Това, както и бързото му полагане, позволиха безпроблемното полагане на необходимата дебелина на изолацията от 60 мм „мокро в мокро“ с един замах. Реологичните свойства на Maxit eco 71 в комбинация с лепилния грунд Maxit eco 70 осигуряват достатъчно сцепление на мазилката при нанесената дебелина, без да е необходима допълнителна основа за нея.
Благодарение на вградените микропорести стъклени сфери пръсканата вътрешна изолация има многоклетъчна гипсова структура, която по същество е подобна на структурата на човешката кост. Резултатът е максимална здравина при ниско тегло и минимален разход на материал. 100 мм дебелина на мазилката без гипсова основа е възможна без проблеми. С основата от мазилка може да се приложи дебелина до 150 mm. Поради енергийните спецификации собствениците на сградата решават да използват енергийно ефективна система за повърхностно отопление на стените. Тръбната система на отоплителната инсталация за топла вода е поставена директно върху 60-милиметровата пръскана изолация и след това е положена в 25-милиметрова варова мазилка. Вторият слой от 15 мм варова мазилка представлява последният слой. Тежката (желана) топлопроводима варова мазилка се придържа към леката пръскана изолация. Тук, разбира се, има ограничения в статиката, така че преди да бъдат монтирани отоплителните системи, върху изолацията Ecosphere, беше нанесена основа от мазилка Distanet, за да се осигури стабилна връзка.
Предизвикателства пред логистиката на обекта
За площта от малко над 10 000 кв. м Maxit достави от своята прецизно настроена гама мазилки: варова мазилка, варо-циментова мазилка и Maxit eco 71. Връзките на нишите и таваните, приблизително 5 750 кв. м, бяха обновени с иновативната вътрешна изолация. Тези количества бяха предизвикателство и по отношение на логистиката на строителната площадка. Местоположението в централната част на града оставя малко място за доставка или съхранение. Със своя огромен добив от 7200 литра на тон, пръсканата изолация Ecosphere има добри аргументи на своя страна. Много по-важно обаче беше производителят Maxit, със съответната технология на силозите, да може лесно да транспортира Maxit eco 71 на разстояние до 80 метра. На практика това означава, че цялата строителна площадка може да бъде снабдявана чрез няколко централно разположени силоза с обем 18 куб. м. Тази възможност значително опростява логистиката на строителната площадка.
Изпълнена екологична цел
Високоефективна топлоизолация – да, но само при определени условия. При обновяването на манастира клиентът и проектантите поставят високи изисквания за използваните строителни материали по отношение на екологията. При пръсканата вътрешна изолация Maxit eco 71 изборът падна върху чисто минерална мазилка, която благодарение на многоклетъчната си структура постига високи изолационни характеристики при минимално влагане на материали. За разлика от строителния пясък – суровина, която намалява в световен мащаб, микропорестите стъклени сфери са изработени от различни пясъци, чието съществуване е гарантирано. Между другото, този изолационен материал позволява също така мазилката да бъде класифицирана като негорима (A1). Без замърсители, с чисто минерална структура, зидарията или бетонът могат да бъдат напълно раздробени заедно с Maxit eco 71 и предадени за рециклиране, макар това да не е актуално за сграда, която е в списъка на културните паметници.
Снимки: Maxit