pixel

Топлинна защита през лятото – с глина или с гипсокартон?

Gipskarton

Панелите от истинска глина за вътрешна облицовка на стени, които отговарят на DIN 18948, имат положителен ефект върху климата в помещението поради своите материални характеристики. Това се дължи на свойството на глината да регулира влажността и високия капацитет за съхранение, който тя притежава. От поколения насам този принцип се използва в сгради от набита земя или фахверкови къщи.

Hart Keramik за първи път сравнява глинените и гипсокартонените панели като част от динамични симулационни изчисления. За симулацията са избрани типична дървена рамкова конструкция и обикновени прозорци с ролетни щори. В единия случай като материал за вътрешните стени са използвани глинени панели Lemix, а в другия случай – двоен гипсокартон.

Gipskarton

Обект на проучването е таванска стая с площ от почти 14 м² и прозорец, който заема 30% от размера на стаята.

Ето някои от наблюденията:
– затоплянето на помещението е много по-бавно при използване на глинени панели;
– температура остава с няколко градуса по-ниска от тази в стаята с гипсокартон;

При площ на прозореца от 40%, разликата между глинените панели и гипсокартона е наистина очевидна. Свен Ейленщайн, продуктов мениджър в Hart Keramik, стига до следното заключение – указанията за топлинна защита през лятото могат да бъдат изпълнени само с панелите Lemix, без да се използват технически помощни средства. При вътрешни стени от гипсокартон с площ на прозореца над 30% архитектите ще трябва да планират инсталирането на климатична система.

Може да харесате още...

Izolacii.eu