pixel

Техническата изолация допринася за икономии

Изолация

В дългосрочен план техническата изолация в промишлеността допринася значително за намаляване на загубите на енергия и емисиите на CO2 в системите. Това е икономически привлекателно за рафинерии, химически заводи или пивоварни. Но колко голям е потенциалът за спестяване и колко добра би трябвало да бъде изолацията, така че в крайна сметка енергията може да бъде спестена разумно и емисиите да бъдат намалени? И защо почти никой не го прави, когато все пак е икономически изгодно и лесно за изпълнение? Новото проучване на EiiF 2021 ще отговори на тези въпроси.

През 2012 г. Европейската фондация за индустриална изолация (EiiF) публикува проучване, поръчано от Ecofys, което за първи път показва потенциала на енергийно ефективната изолация в промишлените предприятия. Предвид спешността за намаляване на емисиите на парникови газове в световен мащаб и произтичащата от това декларация на ЕС, че искаме да бъдем неутрални по отношение на климата до 2050 г., сега е време за ново издание: изследването на EiiF 2021 „Приносът на изолацията към декарбонизация на индустрията. Потенциалът за икономия на енергия и CO2 на техническата изолация в ЕС 27„.

В допълнение към метода, разработен от Ecofys през 2012 г., EiiF се основава и на опита от около 2500 TIPCHECK – метод, разработен от EiiF съгласно (EN 16247) за провеждане на термични енергийни одити. Оценката на 2500 енергийни одита показва, че повечето изолационни системи в индустрията не са нито икономични, нито енергийно ефективни. Старите – или по-добре казано – остарелите технически спецификации, които се фокусират главно върху изискванията на процеса и безопасността, все още са повсеместни. Освен това, по-специално топлоизолацията често е лошо поддържана и много компоненти остават неизолирани. От около 2500 технически системи, които са били изследвани по целия свят, но главно в Европа, през последните 10 години няма нито една, която да няма потенциал за икономия, поради неизолирани компоненти. Тази разточителна практика води до предотвратими топлинни загуби и по този начин до високи, ненужни емисии на CO2.

Евтината изолация означава скъпо плащане.

Лошо положената изолация не само причинява увеличени енергийни разходи и ненужни емисии, но и по-високи термични напрежения, които ускоряват износването и могат да доведат до по-чести повреди. Допълнителните последици са намалено качество на продукта и увеличени разходи за поддръжка. Загубата на енергия в климатизирани работни помещения често води до допълнително натоварване на охладителните системи. Проучването EiiF анализира, че в зависимост от температурата, делът на неизолираните и/или повредени изолационни системи е между 2% и 10%.

Притеснителният факт от изследването е, че днес няколко фактора допринасят за вредна за климата тенденция в индустрията. В някои страни от ЕС дори се правят по-малко изолации, вместо по-енергийно ефективни. Причини могат да бъдат натискът за намаляване на инвестициите и разходите за поддръжка, нарастващата липса на ноу-хау за изолация или споделени отговорности за бюджетите за енергия и поддръжка. Освен това, ползвателите на системните се борят с корозията под изолацията, поради пренебрегвана поддръжката и качеството. Но вместо да се подобри качеството на изолацията, тя се пропуска изцяло. Това решение често се взема от отдела за поддръжка. Тук има привидно предимство, тъй като се спестяват парите и времето за инсталацията, както и материалът. Фактът, че собствената компания трябва да приеме значително по-високи разходи за енергия и емисии, се пренебрегва или приема с одобрение.

Проучването показва потенциал за спестяване.

За да се определи потенциалът за спестяване, като първа стъпка се изследват топлинните загуби в днешната изолационна практика. За да се направи това, се анализират настоящите спецификации на изолацията и обичайните практики за поддръжка в европейската индустрия. Анализът се опира на ноу-хау на членовете на EiiF и опита, натрупан от около 2500-те TIPCHECK, както и на избрана литература. По този начин се определя средната плътност на топлинния поток в W/m² за температурен диапазон.

Проучването сравнява стойностите с тези от енергиен клас C на VDI 4610. Според анализ на EiiF оптимизацията на изолационните системи съгласно VDI 4610 енергиен клас C би намалила настоящите енергийни загуби при ниски температури (до 100°C) и средни температурни граници (100°C до 300°C) с до 88%. При високи температурни граници (над 300°C) ще бъдат спестени приблизително 78% от загубите на енергия. Съответно, използването на изолационни системи, оптимизирани съгласно VDI 4610 в европейската индустрия, може да спести поне 14 милиона тона еквивалентна петролна енергия и да намали около 40 милиона тона емисии на парникови газове.

По-голямата част от потенциала може да се реализира чрез изолиране на неизолирани и/или повредени системи и въвеждане на редовни програми за поддръжка, за да се гарантира, че изолационните характеристики не се влошават с течение на времето. Останалата част може да бъде спестена чрез оптимизиране на повърхности, които вече са изолирани.

Заключение.

Последователно преоборудване на индустриални изолационни системи в Германия и Европа според енергийните класове на VDI 4610 ще донесе относително бързо големи ползи. Не само за климата, но и за индустрията. Трябва да се използва само необходимата технология на изолация. Индивидуално съобразени политически мерки могат да ускорят въвеждането, да подкрепят възстановяването след пандемията, да осигурят работни места в Европа и не на последно място – да стимулират изследванията на новите изолационни решения.

Може да харесате още...