Важни детайли при монтаж на топлоизолационна система
Ще монтирате топлоизолационна система, но предварително искате да научите всички детайли, за които трябва да следите при монтажа?
Освен качествените материали, много важен елемент е и самият монтаж на системата. Ако инвестирате в качествени продукти, но монтажът не е според изискванията, топлоизолационните качества на системата ще са компрометирани. Не само няма да запазите топлината у дома и да намалите сметките си за отопление или климатик през лятото, но може да се образува мухъл или цялата система да се разруши и да се наложи повторен монтаж.
За да избегнете неприятности и да създадете здравословен микроклимат за вашето семейство, трябва да следите за някои важни детайли.
Първият много важен елемент е здравината на основата, върху която ще се монтира системата.
Стената не трябва да има нарушения, пукнатини, основата да се рони. Тя трябва да е стабилна, да е товароносима и равна. Стената, която ще се изолира трябва да бъде напълно суха и не трябва да показва признаци за повишаваща се влажност.
Ако е нова сграда, задължително вътрешните мазилки и замазки трябва да са положени и изсъхнали, за да се елиминира допълнителен източник на влага.
След като е изравнена и почистена, основата се грундира. Чрез полагане на грунд, адхезията на залепващите материали ще се повиши. Грундирането ще изравни и абсорбиращата способност на цялата стена.
Видът на грунда се избира според вида на основата. Caparol разполага с продукти, подходящи за всяка основа.
Монтажът на системата започва с монтиране на цокълна шина.
Тя се използва за поддържане и затваряне на долната част на топлоизолационната система.
Предимства при използването на цокълната шина:
– здрава и издръжлива опора за първия ред плочи;
– запечатва системата;
– предпазва от гризачи и други същества;
– предпазва долната част на системата от вода.
Всички елементи за закрепване са налични в монтажния комплект на Capatect.
Липсата на шина може да доведе до нарушения и повреди на системата.
Процесът продължава със залепването на изолационните плочи. Различните видове плочи може да разгледате тук.
Количеството лепилна смес, нанесена върху плочата, трябва да е покрила минимум 40% от контактната й повърхност. При минералните вати, с цел получаване на по-добра адхезия, първо се нанася тънък слой лепило чрез втриване.
Лепилото се нанася по цялата повърхност с помощта на назъбена маламашка или с машина.
Точна информация за това как да приготвите лепилната смес за работа може да видите в техническата карта.
Най-долният ред плочи се поставят здраво върху цокълната шина. Плочите се позиционират с притискане и леко приплъзване. Трябва да се подреждат с шахматно разменени вертикални фуги.
Монтажът около прозореца е много важен, за да не се получат пукнатини в последствие.
Запълването на фугите между плочите е задължително, както и поставянето на дюбели. Те се монтират след като лепилото е придобило достатъчна здравина.
Разпределението на дюбелите зависи от височината на сградата, тъй като на големи височини ветровото натоварване е различно от това на по-ниските височини. Примерна схема за монтаж:
Трябва да бъдат защитени ъглите с ъглов профил; армираща шпакловка; около прозорците е важен монтажа на ъглов профил с мрежа; водооткапващ профил.
Това е малка част от важните детайли, които ако не се спазят, ще има нежелани последици. Останалите важни стъпки може да разгледате тук.
За да се минимизира рискът, е добре да се консултирате със специалисти още на ниво проект или преди започване на самия монтаж.
Но все пак, ако сте започнали монтажа и имате съмнения, че бригадата, която сте наели не монтира системата правилно, не се колебайте да се свържете с техническите представители на Caparol, за неангажираща консултация директно на обекта. Координатите може да намерите тук.
Инвестирайте в качествени и устойчиви материали!