pixel

11 дка общински имоти откраднати с фалшификации

11 дка апетитни общински и държавни имоти в столичния кв. „Младост” са станали частна собственост с поредица от фалшификации. Разследване на bTV разкри престъпната схема.

Според медията измамите са извършвани от името на наркозависими. Имотите са вписвани чрез фалшиви документи от софийски нотариуси и Агенцията по кадастъра. Така терените вече са в ръцете на инвеститори.

Сред прехвърлените имоти има и такъв, който е собственост на Столичната община и е бил отреден за изграждане на детска градина.

Общината е научила от медията, че този и още нейни имоти вече са станали частни.

Детайли от престъпната схема

„Възстановяването на собствеността” започва с три документа – решения на поземлена комисия от 1994 и 1997 г., които се оказват фалшиви.

Решението на поземлената комисия в Панчарево от 1994 г., не се базира на абсолютно никакви документи. Нито посоченият – вече покоен реститут, нито наследниците му са имали земи за възстановяване – нито в „Младост”, нито където и да било.

За едноличен наследник на реститутите е посочен 48-годишния Николай Ганчев. Мъжът обаче е клошар, бил е и наркозависим. Не е съвсем ясно какво прави сега, но се говори, че живее във фургон в някакво село.

Следваща стъпка в схемата – наркозависимият Николай продава на Орлин Колев наследството си за милиони за скромната цена от 1000 лв. Това става през октомври миналата година.

61-годишният Колев задвижва цялата процедура по реституцията в „Младост”. На официалния му адрес в София обаче вместо дом, има… стар павилион за скара и бира.

Мъжът, който работи в павилиона казва, че и полицията идвала да търси тук въпросния Орлин, но безрезултатно. Оказва се, че Орлин е „бушон” и в други афери.

В същото време двама нотариуси провъзгласяват Колев за собственик на петте имота в „Младост” на базата на фалшивите решения на поземлена комисия.

„Няма как да се провери дали решението е истинско, или не, защото то си има всички атрибути… Носи си отговорността този, който го дава”, обяснява единият нотаруис пред камерата ни, запитан как така не се е усъмнил в истинността на документите.

Подобна е тезата и на другия нотариус.

Орлин Колев от скара-бирата придвижва всички документи за по-малко от месец, но… остава собственик на имотите в „Младост” по-малко от 10 минути.

На 10 декември 2015 г. нотариус прави констативен акт за един от имотите – градинка в „Младост 4”, а същия ден и час при същия нотариус той я продава на фирма „Фикс Партнърс”.

Фирмата е собственост на Христо Методиев и Славин Алексиев, свързани с придобиването на десетки имоти в „Панчарево“ след съмнителна реституция и „герои” в други разследвания на bTV.

Преди време телевизията направи разследване за имотна измама в столичния район „Панчарево“ и в с. Бистрица, след което бе уволнен директорът на поземлената комисия в Панчарево.

Сегашната аферата с придобиването на имотите застига обаче и Столичната община.
В район „Младост” научават от bTV, че вече не са собственици на три декара общинска земя, върху която се предвижда изграждане на детска градина. Шокирани са да разберат, че общината е отписана от кадастъра, без да бъде уведомена.

Така остава най-големият въпрос: Как Агенцията по кадастъра, институцията, призована да гарантира собствеността ни, е отписала Столичната община като притежател на собствения ѝ имот, и е регистрирал там частни собственици?

„По принцип би било нарушение, ако те са били вписани в кадастралния регистър. Ние не сме ги уведомили, че някой иска да бъде вписан в имота. Към октомври 2015 никой не е бил вписан в кадастралния регистър”, казва шефът на агенцията инж. Димитър Величков.

Когато е правена кадастралната карта на район „Младост”, всички актове за общинска собственост са предоставени за вписване. След като има акт за общинска собственост, той задължително е трябвало да е вписан. Ние по закон сме длъжни да предоставим тази информация още при изготвянето на кадастралната карта, казват обаче от общината.

Шефът на софийския кадастър е убеден, че няма нищо нередно в това да приемеш за факт, че терен на стойност около 1 млн. лв., на метри от метростанция и от бизнес парка е ничий.

И дори да не си направиш труда да попиташ общината за собствеността..

На въпроса как някой идва, предоставя фалшификати, при това лоши, и службата по кадастъра се задейства, инж. Величков отговаря:

„Пак казвам – нямаме задължението да гарантираме (…)Решението на Поземлената комисия е документ, който удостоверява, отзад има и печат че е влязло в сила (…) Не сме ние органът, който ще каже (че е фалшив)”, са част от обясненията му“.

Така се оказва, че нотариусът няма задължението да гарантира истинността, кадастърът няма задължението… Ами ако утре някой вземе вашата земя?

„Това не е въпрос, на който мога аз да отговоря”, казва инж. Величков.

Въпросният имот на Столичната община се намира между блоковете 428, 429. Това е последното оцеляло зелено пространство, но когато багерите влязат тук, за да построят поредния блок, хората вероятно ще протестират.

И тогава срещу тях ще има инвеститор, който ще им каже, че частната собственост е неприкосновена.

Историята обаче продължава, защото може да се окаже, че и земи на Министерството на отбраната край „Цариградско шосе” са станали обект на подобна измама. Те пък са възстановени по закона за земеделските земи, макар никога да не са били земеделски и в ТКСЗ.

 

Може да харесате още...