pixel

Министър Павлова: Прави се временно изкърпване на дупките по компрометирани участъци от републиканската пътна мрежа

Нормално е по стари, неремонтирани от 30-40 години участъци, под влиянието на толкова обилен снеговалеж и ниски температури, пукнатини в асфалта, които се пълнят с вода, силната амплитуда и тежестта на тежкотоварните превозни средства, да се отчупват цели парчета и да стават дълбоки дупки. Това са естествени процеси, когато има неремонтирани от дълго време участъци, и те са неизбежни. Това коментира министърът на регионалното развитие и благоустройството /в оставка/ Лиляна Павлова в предаването „Здравей България“ по Нова телевизия във връзка със сигналите от последните дни за нарушена настилка на участъци от републиканската мрежа. Тя посочи, че в ремонтираните участъци от автомагистрала „Тракия“, както и по трасето от Видин през Димово няма дупки. Където не сме правили цялостни ремонти, а само кръпки върху кръпки, резултат е такъв, каза още регионалният министър.

20 000  км  са държавните пътища, около 10 000 км от тях са в лошо състояние, като ремонтирахме 3000 км. Освен от приходите от винетки,  допълнително инвестирахме 150 млн. лв. от бюджета, припомни министър Павлова. Според стандартите в Европа на седем години е необходимо пълно преасфалтиране, докато у нас пътища, които са построени или ремонтирани от толкова години, се водят нови, посочи тя. В момента, правим изкърпване всеки ден със студена асфалтова смес, но тя е временна, а през пролетта, когато са по-високи температурите с топла асфалтова смес ще се направят истински машинни кръпки, обясни тя и съобщи, че до края на деня ще бъдат готови участъци, които се изкърпват по АМ „Хемус“.

Около 300 са санираните сгради по Националната програма за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради, където сметките за отопление намаляват с 50%. При установяване на лошо качество на извършените дейности изпълнителят има ангажимент в рамките на гаранцията да отстрани дефектите, коментира още Павлова.

Тя посочи също, че не трябва да се прави аналог на сумата на средствата, които са необходими при извършваните дейности по Националната програма, с тази от предходни програми, тъй като в настоящата се прави цялостен ремонт на сградата, в цената са включени повече компоненти, а сградите, за разлика от предишната програма, са стари, големи и в тежко състояние. Работи се по 2000 сгради, като 350 хиляди души се възползват пряко от ефектите на програмата, информира министърът.

Трябва да бъдем градивни и да водим позитивна кампания, където има проблеми да ги казваме и решаваме, заяви Павлова и коментира, че при управлението на правителството са изградени 350 км магистрали, училища, детски градини, пречиствателни станции.

Тя посочи още, че икономиката работи, България запазва най-ниските проценти на дълговите нива в Европа според външните оценки, най-ниската безработица и тренда на най-добро икономическо развитие като показатели. Над 1700 са откритите предприятия през двата мандата на кабинета Борисов, 70% увеличение на минималната работна заплата спрямо 2011 г. Разплатени са 1,300 млрд. лв. от еврофондовете.     

Европейските програми ще спрат, ако не спре негативната пропаганда и фалшивите сигнали за нередности, категорична бе Павлова. Тя коментира, че 45 са предварителните условия към страната в рамките на Споразумението за партньорство за настоящия програмен период, 35 от които са отчетени като напълно завършени и изпълнени, а 10 се водят още в процес на изпълнение, тъй като отчетният период за тях е месец юни.

Във връзка със загубите на вода по ВиК мрежата, министър Павлова отбеляза, че водоснабдителните системи не са подменяни 60 години, но обърна внимание, че с 3 млрд. лв. инвестиции по Оперативна програма „Околна среда 2007 – 2013“ са ремонтирани хиляди километри ВиК мрежи.

 

Може да харесате още...