Растителни изолационни материали намаляват въглерода
Изследователи от швейцарския институт Empa искат да разработят нов вид изолационен материал от растителни суровини или отпадъци, който чрез специална термична обработка трайно да свързва съдържащия се в него CO2.
Строителният сектор е най-интензивният сектор и един от най-важните фактори за глобалното изменение на климата. Той е отговорен за около 40% от световното потребление на енергия, 30% от емисиите на парникови газове и 36% от отпадъците в ЕС.
Новият изследователски проект на учени, ръководени от Янис Вернери от Лабораторията за строителни материали и компоненти на Empa, се основава на идеята за дългосрочно свързване на CO2 в новоразработените изолационни материали. За тази цел растителните суровини – в идеалния случай отпадъчни продукти от селското и горското стопанство – трябва да бъдат преработени в изолационни материали за сгради.
По-голямата част от свързания в биомасата въглерод, който растенията са абсорбирали и свързали от атмосферата под формата на CO2 по време на растежа си, може да бъде трайно фиксиран чрез специална топлинна обработка. Той остава свързан в получения растителен въглерод (биовъглен) през целия живот на сградата – и дори дълго след това. Ако тя бъде демонтирана, той отива директно на полето. Там повишава плодородието на почвата и остава стабилен от няколко века до хиляди години – за разлика от други строителни материали на растителна основа, като дърво или целулозна изолация, които освобождават отново натрупания CO2, когато изгният или се използват термично.
Важно е да се гарантира, че всички съставки на новите изолационни материали са подходящи за по-късната им употреба като „тор“. За да стигне до пазара, изолационният материал трябва да бъде в крак с утвърдените продукти по отношение на топлоизолацията и също така да осигури адекватна противопожарна защита.
Първоначалният анализ показа, че реалистичната частична замяна на конвенционалните изолационни материали като EPS или минерална вата с растителен въглерод може да спести еквивалента на около половин милион тона CO2 годишно, чрез избягване на емисиите при производството на конвенционалните материали и чрез дългосрочното съхранение на CO2 в биовъглен. Това съответства на един процент от общите емисии на парникови газове в Швейцария.
Снимки: Empa