pixel

За поведението на Ytong при съприкосновение с вода

Фактите
Първи изненадващ факт:
Слой от YTONG с дебелина 15 cm издържа повече от половин час без да пропусне вода с налягане 2 атмосфери.
Втори изненадващ факт:
Почти половината от порите на YTONG не могат да се запълнят с вода при обикновено налягане, т. е. при потапяне, обливане, оросяване и др. Това е причината той никога да не потъва, независимо от това колко време е потопен във водата.
Трети изненадващ факт:
Първите два факта не са изненадващи. Те са част от нормалното поведение на автоклавния клетъчен бетон YTONG.

Основните въпроси
Различните видове червени керамични тухли, YTONG и обикновените бетонни блокчета са основните зидарски материали, използвани в нашата страна. Въпросите, които най-често си задават потребителите при избора на градива, са свързани с взаимодействието им с водата в течно състояние и с разтворените във въздуха водни пари. Те са разностранни и многообразни, но ако се резюмират и тежестта се постави върху практическата им насоченост, биха звучали по следния начин:
– Как трябва да се съхраняват материалите за зидария в склада и на строителния обект?
– Необходими ли са специални грижи за зидарията по време на строителния процес – завиване, шпакловане с лепилни състави, импрегниране и т. н.?
– Колко време след приключване на грубия строеж външните стени могат да останат необработени и опасно ли е това за тях?
– Кои материали как „пият вода“ и по-скоро какво ще се случи със стените при течове, пропускане на плочките в банята или наводнения?
– „Поемат ли влага“ зидовете от въздуха в помещенията и от околната среда и трябва ли да се хидро- или пароизолират?

Актуалният продукт – в центъра на вниманието

Над 20% от зидариите в България се изпълняват от YTONG. Големият интерес към него е провокиран от неоспоримите му качества. От предлаганите на строителния пазар у нас зидарски материали той е:
– най-лекият;
– с най-добри топлоизолационни свойства;
– с най-голяма пожароустойчивост;
– с най-лесна обработваемост.

Противно на очакванията порьозната структура на YTONG възпрепятства проникването на вода в материала, когато той е в пряк контакт с нея и ограничава абсорбцията на влага от въздуха по хигроскопичен път. Същевременно тя създава отлични условия за преминаване на водни пари, т. е. те не се натрупват и задържат в стените. Тези на пръв поглед несъвместими свойства се дължат на специфичното разпределение на порите по големина и на факта, че те в голяма степен са несвързани помежду си с капилярни тръбици, с други думи са непроходими за течната вода.

Съхранение и защита в периода на строителство
Керамичните тухли, YTONG и бетонните блокчете не се нуждаят от специални грижи при складиране, след доставка на обекта или при изпълнението на зидариите. Те могат да се мокрят и сушат многократно, както и да престояват произволно дълго време под вода. Тя не променя структурата им и не извлича от тях разтворими съставки (с изключение на много малки количества свободни окиси или соли – най-вече калциеви и калиеви. По повърхностите и на трите материала след неколкократно намокряне и изсъхване или при бавна филтрация на вода могат да се появят бели оцветявания – кристализиралите разтворени вещества. Те не влошават качествата на зидариите, отстраняват се изключително лесно с четка или метла и не пречат на довършителните обработки). Многократното мокрене или постоянният контакт с вода могат да предизвикат размекване или размиване само при недопечената керамика, а олюпване и напукване – при тухли с варови включвания, т. е. на сравнително едри варовикови зърна в глинената суровина.(След изпичане те се превръщат в негасена вар. При контакт с вода тя се угасява, като процесът е свъзан с увеличаване на обема ù и отделянето на много топлина. В резултат от стените на тухлите се отлюпват парчета, а често се появяват и пукнатини.) За препоръчване е след доставка на строежа блокчетата YTONG да се разопаковат незабавно. Така те ще могат да се освободят от производствената си влажност, която се натрупва в тях при автоклавирането им.

Външните стени – необходимо ли е да се обработват веднага

Всичко казано дотук се отнася с пълна сила и за необработените фасадни стени на сградите след приключването на грубия строеж. Не са необходими никакви мерки за временна защита в периода преди полагане на довършителните слоеве (мазилки, облицовки, изолации и т. н.), дори той да продължи няколко години. Един практически пример: ако стена от YTONG е подложена на директно обливане от кос пороен дъжд в продължение на два часа, водата ще проникне във вътрешността на материала на не повече от 2 cm. Впоследствие водата ще се изпари за не повече от няколко дни. Естествено периодът на изсъхване ще зависи от атмосферните условия – температура и относителна влажност на въздуха, вятър, слънчево греене. Ефектът от разглежданото въздействие може много лесно да се имитира и наблюдава и в домашни условия. Достатъчно е да се вземе парче YTONG, да се потопи във вода за около два часа, след това да се подсуши повърхността му и да се разреже. С просто око може да се види на каква дълбочина е намокрен материалът. При стена от керамични тухли, изложена на дъжд със същата продължителност, водата ще проникне на 4 до 6 cm. Ако стената е от бетонни блокчета, в зависимост от технологията на производство, която определя структурата им, количеството и размера на порите им и т. н., намокрянето ще бъде от 0.5 до 5-6 cm. Във всички случаи и за всички видове зидарски тела, посочените стойности са валидни, ако хоризонталните и вертикалните фуги на зидарията са качествено запълнени с варо-цименто-пясъчен разтвор или лепилни състави, така че да не позволяват открити течове. Може да се каже, че за всички видове външни стени дори измазването с традиционна мазилка, без използване на каквито и да било хидроизолационни или импрегниращи състави, е достатъчна защита от преките атмосферни влияния – директен дъжд, въздушна влажност, мъгла. Предпазването на зидарията по този начин е от значение не само за нейната дълготрайност (предпазване от размиване, отлюпвания и напуквания при варови включвания, обрушвания при многократно дълбоко замръзване във водонапито състояние). То свежда до минимум експлоатационната ù влажност, при което тя има максимална топлоизолационна способност, а в помещенията се създава най-добър микроклимат.

Поведение на стените при течове и наводнения

Способността на строителните материли да засмукват вода, при пряк контакт с нея се описва с коефициента им на водопоглъщане w. За плътните керамични тухли w = 30 kg/m2h0.5, за YTONG w = 2.5÷7 kg/m2h0.5, в зависимост от плътността му, а за циментовите изделия w = 2÷3 kg/m2h0.5. Като пример могат да се разгледат три вида стени с еднаква дължина – 8 m, и еднаква дебелина – 12.5 cm, изградени съответно от единична тухла, от YTONG и от бетонни блокчета. Площта, върху която те стъпват на плочата е точно 1 m2. Ако основата им се наводни след 2 часа стената от тухла ще е погълнала 30 литра вода, а стената от YTONG след 10 часа съответно между 15 и 20 литра вода. Най-добро е поведението на бетонните блокчета – около 6 до 9 литра за 10 часа. Зидарските материали няма да претърпят повреди от наводняването и след като изсъхнат ще възстановят напълно свойствата си. В подобна ситуация ще бъдат засегнати варо-пясъчните мазилки и най-вече гипсовата шпакловка. В каква степен зависи от височината, на която ще се покачи по стената засмуканата вода. Тя се определя от наличието и свързаността на капилярните пори в различните материали. След 24-часов престой в контакт с вода тухлената стена ще се овлажни на височина 25-30 cm, тази от YTONG на 4-6 cm, а изградената от бетонни блокчета на 2-5 cm. Анализът на една крайно неблагоприятна аварийна ситуация дава отговор и на въпроса подходящ ли е атоклавният клетъчен бетон за изпълнение на мокри помещения. Въпреки порьозната си структура, поведението на YTONG при контакт с вода ще намали пораженията, предизвикани от некачественото поставяне на подовите и стенните плочки, довело до течове през фугите, в сравнение с традиционно използваните материали за зидария. Разбира се, при изграждането на мокри помещения трябва да разчитаме основно на надеждно изпълнени хидроизолация, облицовки и настилки, а не на защитните свойства на зидарията, която все пак е с ограничени възможности.

Хигроскопичността

Това е свойството, на което обикновено се приписва появата на влага, а впоследствие и на мухъл и плесени по външните зидани стени. Всъщност причината е в тяхната недостатъчна топлоизолационна способност и кондензацията на съдържащите се във въздуха водни пари по студената им вътрешна повърхност. Това явление може лесно да се предвижда. При външна температура – 15°С и вътрешна + 20°С, кондензно оросяване върху неизолирана стена от бетонни блокчета с дебелина от 25 cm ще се получи, когато относителната влажност на въздуха в помещението надхвърли 55% (нормалната за обитаване е между 50% и 70%). Ако същата стена е от тухли четворки ефектът ще настъпи при влажност над 65%, а за YTONG при над 85%.

Хигроскопичността има точна дефиниция. Това е способността на материалите да поглъщат и кондензират водни пари от въздуха. Тя се определя от наличието в тях на много фини пори (с радиус по-малък от 0.1 μm, т. нар. хигроскопични пори). При YTONG количеството на тези пори не надхвърля 4% от общия му обем. Максималното количество вода, което той може да поеме по хигроскопичен път и то при 100% относителна влажност на въздуха не надхвърля 8 % от масата му. Тази стойност е заложена и в европейската продуктова норма за блокчета от автоклавен клетъчен бетон (EN 771-4), която е приета и като български държавен стандарт. За сравнение равновесната хигроскопична влажност на сухата дървесина е между 12% и 15% от масата ù. При изпитвания на необработен и незащитен газобетон, оставен на открито под навес от 1991 г., бе установена равновесна влажност по-малка от 3 % от масата му. Ограничената хигроскопичност, съчетана с добра паропропускливост (както например при традиционните варови мазилки), е полезно свойство за зидарските материали. Тя помага по естествен път да се оптимизира влажността на въздуха в помещенията, без да се получава неблагоприятно влагонатрупване в зидовете.

Познаването на хидрофизичните свойства на основните зидарски материали е важно за избягването на грешки с негативни и често трудно отстраними последици в строителството. YTONG като съвременен строителен продукт предлага нови възможности при проектирането и изпълнението на сградите да се търси и открива хармонията между физичните закони и човешките потребности.

Може да харесате още...