pixel

Дървените подови настилки могат да бъдат и оцветени

OSMO

Като подова настилка, изработена от възобновяема суровина номер едно, паркетът има харизма и характер благодарение на естествената структура на дървото. Асоциацията на немската паркетна индустрия (VDP) обяснява как тази структура може да бъде допълнително подобрена чрез целенасочено оцветяване.

Чиста природа

Тази нагласа към живота намира най-добро отражение във вашия дом, ако спрете избора си на паркет. В края на краищата суровината за тази екологична подова настилка идва директно от гората. При цялата си естественост паркетът все пак трябва да бъде добре поддържан и третиран, за да може да издържи на износването от обитателите на всяка крачка. Ето защо горният слой на паркета се обработва с масло или лак, независимо дали е току-що положен или освежен след продължителна употреба.

Съчетаване на естественост с дизайнерски ефекти

Повечето ползватели на паркет залагат на безцветни или прозрачни, матови лакове или масла, така че горният слой, много често дъб, изглежда почти необработен. Но има широка гама от възможности за изпъкване на пода. Цветните масла – също на растителна основа – могат да се използват за създаване на специални акценти, които съчетават естествеността на дървото със специални дизайнерски ефекти. Същото важи и за лаковете.

„В допълнение към цвета на стените, нюансът и цветът на пода са определящи за пространствения ефект на помещенията. Прозрачните бели цветове за паркет напомнят за скандинавските стилове, сдържани са и отварят помещението. От друга страна, кафявите тонове като орех, коняк или модерното сиво са много по-доминиращи; тогава подът обикновено заема централно място, но може да създаде и уютен, приятен ефект“, казва председателят на VDP Михаел Шмид, обяснявайки ефекта от цвета на паркета. Експертите наблюдават особена цветова тенденция в Лондон: в модната английска столица все по-популярни стават паркетите с интензивно черен цвят. „Това е силно дизайнерско изявление, независимо дали в търговски обекти или между собствените ви четири стени“, казва Шмид.

Дъбът е особено подходящ

Независимо дали е черен, бял, коняк или друг тон: паркетът с подсилен цвят може да бъде постигнат независимо от модела на полагане на дървения под, било то рибена кост, английски композит, широка дъска или друг вид. Има обаче разлики във видовете дървесина: дъбът, който вече е широко използван при немските паркети, е особено подходящ за цветна обработка. „Поради структурата на порите и дълбочината си, дъбът е много благодарно дърво, което абсорбира цветните пигменти много добре“, обяснява Шмид.

Паркетът също попива особено добре боята, ако е награпавен с четка от производителя. От друга страна обаче, това означава, че: Ако изберете много тъмни тонове за дървения си под и години по-късно при следващото освежаване на паркета ви се прииска отново да използвате светли тонове, това обикновено е свързано с допълнителни усилия. Цветните пигменти проникват дълбоко в порите на дървото и съответно слоят, който трябва да се шлайфа, е по-дебел.

Важна е хармонията с мебелите

Важно при избора на цвят на паркета: Помислете за размера и външния вид на мебелите. Подът с акцент върху цвета може да изглежда особено привлекателен със светли мебели. От друга страна, ако притежавате великолепен бидермайер шкаф, може би е добре да оставите мебелите да изпъкнат и да изберете по-светъл паркет или цвят, който е близък до този на мебелите.

За да сте сигурни, че паркетът и мебелите са в перфектна хармония, ценният дървен под заслужава добра защита. В допълнение към запечатването с масло или лак, това включва и редовно почистване и грижа, както и закрепване на мебелни плъзгачи към краката на шкафове, маси и столове. С правилно закрепените мебелни плъзгачи можете да избегнете досадните драскотини по паркета. „Следващото опресняване може да изчака по-дълго – освен ако не искате да пропуснете нова тенденция в дизайна. С добра грижа паркетът ще издържи много десетилетия и дори векове – и то в блестящо състояние“, казва Шмид.

Снимка: OSMO

Може да харесате още...