pixel

Хидроизолация на мазета – Част 2

isomat

В първата част на статията за хидроизолация на мазета разгледахме технологията за площно хидроизолиране от вътрешната страна на помещенията, а сега предстои да се спрем подробно на решение на конкретни проблеми като капилярна влага, пукнатини и фуги.

Капилярна влага:

За отстраняване на капилярната влага е необходимо да се изгради хоризонтална бариера в най-ниската точка на стената. Това се постига чрез използване на хидроизолационен разтвор срещу капилярна влага AQUAMAT-F.

AQUAMAT-F е готов за употреба разтвор на водна основа с хидрофобни силициеви съставки, които влизат в реакция със съществуващата вар в цимента и образуват неразрушими съединения (хидросилицев монокалций), които запушват капилярите и блокират абсорбирането на капилярна влага. AQUAMAT-F не действа корозивно на стоманата в стоманобетона.

Технология на полагане:

Първоначално е необходимо да се премахнат всички покрития в компрометираната зона на стената (мазилка, шпакловки, плочки и т.н.) и да се достигне до тухлената зидария. Преди полагане на AQUAMAT-F е необходимо да се пробият отвори възможно най-ниско в основата на стената с диаметър 30 mm по цялата дължина, с разстояние между тях от 15-20 cm, на два реда (един по-високо и един по-ниско), като разстоянието между редовете зависи от поглъщаемостта на стената, в повечето случаи 5-10 cm. Отворите се пробиват под наклон, вариращ между 30° и 45° и на дълбочина с 5 cm по-малка от дебелината на стената. Отворите се почистват от прах.

AQUAMAT-F се полага по два начина:

isomat

Без налягане – предварително е необходимо тухлите да се измажат с полимер-циментов разтвор за поправки и корекции DUROCRET-PLUS и да се нанесе циментова хидроизолация AQUAMAT върху стената, за да се предотврати изтичане на AQUAMAT-F. При наличие на влага AQUAMAT-F се излива (неразреден) директно в отворите чрез подходяща фуния. Процесът се повтаря до пълно насищане. 24 часа след полагане отворите се запушват и запечатват с полимер-циментова смес за поправки и корекции DUROCRET-PLUS.

isomat

Под налягане – при частично или напълно напоени с вода стени се препоръчва AQUAMAT-F да се инжектира под налягане чрез подходящо оборудване. Полагането завършва, когато AQUAMAT-F започне да изтича от повърхността на стената, показвайки по този начин, че зоната около отвора е напоена напълно. Този метод се използва и при обработка на каменни зидарии, като отворите се пробиват в свързващият разтвор.  24 часа след полагане отворите се запушват и запечатват с полимер-циментов разтвор за поправки и корекции DUROCRET-PLUS.

isomat
Разходът на AQUAMAT-F зависи от поглъщаемостта на стената. Среден разход – приблизително 18 kg за m² напречно сечение на зида за стени със средна поглъщаемост.

Пукнатини и фуги:

Отстраняването на проблемите, възникнали в следствие на поява на пукнатини или в технологични фуги, се извършва чрез инжектиране на твърда, бързовтвърдяваща, водоспираща полиуретанова смола за инжектиране ISOMAT INJECT PU 820, която реагира с водата и образува твърда, хидрофобна, запечатваща пяна. При контакт с водата ISOMAT INJECT PU 820 реагира, образувайки CO2 газ (въглероден диоксид). Този газ създава набъбващо налягане и смолата се разширява във вид на пяна до  2200%, като така не позволява на водата да преминава. Скоростта на реакцията може да се контролира чрез промяна на количество катализатор ISOMAT INJECT PU 832.

Технология на полагане:

Определеното количество ISOMAT INJECT PU 832, според желаното време за реакция, се добавя към ISOMAT INJECT PU 820 и се смесва цялостно. Готовата смес се инжектира чрез еднокомпонентна помпа (ръчна, електрическа или пневматична) в пукнатината. Поради ниският си вискозитет смолата прониква в дълбочина дори и в много малки пукнатини. ISOMAT INJECT PU 820 се полимеризира в твърда хидрофобна пяна, която не се свива след втвърдяване и е устойчива на влияния от вода, слаби киселини и алкали, минерални масла, мухъл и бактерии, подземна вода, морска вода и петролни продукти.

ISOMAT INJECT PU 820 се използва за надеждно спиране на активни водни течове с нисък или висок дебит (и/или с високо хидростатично налягане) и по този начин не само се подобряват условията в подземните помещения, но се защитава и конструкцията на сградата от вредните влияния при проникване на вода.

Изграждането на хидроизолационна защита на сградите от вътрешната страна много често може да бъде комбинация от различните методи. Макар и донякъде компромисен вариант, тъй като влагата продължава своето действие в стените, по този начин се създава дълготрайна и ефективна защита от проникване на вода, без да се налагат много големи разходи и неудобства, свързани с разкриването на основите на сградата, така подземните помещения могат да се използват отново в кратки срокове.

За повече информация – Isomat.

Може да харесате още...